Φροντίδα Περιποίηση κλουβιού

Mimiscockatiel

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2014
Μηνύματα
61
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αναρωτιέμαι πως θα μπορούσα να πλύνω το κλουβί ολόκληρο του παπαγάλου μου αφού αυτός είναι μέσα και δεν μπορώ να τον βγάλω... Πλένω συχνά πυκνά τις ποτίστρες και τις ταϊστρες και επίσης τις πατήθρες αλλά ολόκληρο το κλουβί δεν μπορώ! Προτείνετε λύσεις!
 
Δεν χρειάζεται να το πλένεις κάθε φορά ολόκληρο. Αυτό που χρειάζεται λίγη περισσότερη προσοχή είναι η σχάρα στο κάτω μέρος. Αυτή μπορείς να την πλένεις βάζοντας το κλουβί στην μπανιέρα και γυρίζοντας το αργά στο πλάι, περιμένεις να σταθεί το πουλί στην πλαϊνή πλευρά που θα βρίσκεται πλέον κάτω. Με προσεκτικές κινήσεις πλένεις τη σχάρα καλά και την ξεπλένεις με το ντους.

Μία φορά κάθε τρεις μήνες ή όσο σε βολεύει, αφήνεις το πουλι ελεύθερο στο δωμάτιο και κανεις γενική καθαριότητα.

Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι
 
το κάτω μέρος του κλουβιού πρέπει να χωρίζει από το πάνω. εύκολο είναι να το αφαιρέσεις και να αφήσεις το πουλί στις πατήθρες του με τα κάγκελα. Τώρα τα κάγκελα, τα πλένεις τοπικά με wettex. Μια φορά το τόσο, μπορείς να το πλένεις όλο μαζί με το πουλί μέσα χωρίς να το κάνεις λούτσα φυσικά, αλλά σταδιακά, πρέπει να αρχίσεις να εκπαιδεύεις το πουλάκι και να βγαίνει που και που να γυμνάζει τις φτερούγες του.
 
Ναι, τη σχάρα τη βγάζω και την πλένω από τις κουτσουλιές και 2 φορές που έκανα τα κάγκελα με βετεξ φοβάται πάρα πολύ και πετιέται στην άλλη άκρη του κλουβιού! Αυτό προσπαθώ και θέλω πολύ να το βγάλω αλλά δεν λέει να συνηθίσει το ΄χερι μου... Τρώει από τη χούφτα μου αλλά δεν κάθεται! Με τσιμπάει...
 
σιγά σιγά με υπομονή, θέλουν τον χρόνο τους!
 
Επίσης, μία φορά που το άφησα να πετάξει στο δωμάτιο πριν κάτι μήνες, δεν έβγαινε αρχικά από το κλουβί, μα όταν βγήκε άρχισε να φτεροκοπάει από δω και απο κει και κουτουλουσε στους τοιχους και στο παραθυρο και μπλεχτηκε το ποδι του στην κουρτινα και επεσε κατω και δεν κουνιοταν. Επειτα πηγα να τον παρω και πεταξε και ανεβηκε πανω στην τουλαπα σε σημειο που δεν τον εφτανα. μετα εσβησα τα φωτα και τον κουκουλωσα με ενα πανι και τον εβαλα παλι μεσα... Τραυματικη εμπειρια!
 
Κουτουλάει γιατί δεν έχει μάθει να πετάει. Καλύτερα να μπλεχτεί στην κουρτίνα παρά να χτυπήσει στο τζάμι, γι αυτό η κουρτίνα κλειστή. Θα κατέβαινε από την ντουλάπα, γιατί να αγχώνεσαι; Πρέπει να του μιλάς. Πόσο καιρό το έχεις;
 
Δεν νομιζω να κατεβαινε... Το εχω απο τον ιουνιο του 2013 και τον ειχα βγαλει το φθινοπωρο! Το εβαλα ξανα μεσα και αγχωθηκα γιατι φοβομουν μην γινει χειροτερα και χτυπησει! Μήπως να κόψουμε τα φτερά πτήσης; Θα το στρεσσάρω;
 
Να κόψεις τα φτερά πτήσης, δεν βοηθάει στην μεταξύ σας σχέση. Η σχέση πρέπει να χτιστεί πάνω στην εμπιστοσύνη του πουλιού στο πρόσωπό σου. Είναι σαν να το στριμώχνεις στην γωνία και νομίζεις πως γίνατε φίλοι. Τα φτερά τα κόβουν όχι σαν μέσον εκπαίδευσης αλλά για να μην φεύγουν τα πουλιά και χάνονται. Οι γνώμες διίστανται κι εγώ πιστεύω ότι είναι έσχατη λύση σε πολύ ειδικές περιπτώσεις κάτω από προϋποθέσεις. Γενικά είμαι αρνητική. Ψάχνουμε την συγκατάθεση του πουλιού, γι' αυτό λέγεται εκπαίδευση. Διαφορετικά είναι υποταγή και είναι κακοποίηση.
 
Ναι κι εμενα μου φαινεται σαν υποταγη και μετα πρεπει παλι απο την αρχη να ανακτησεις την εμπιστοσυνη του. Αλλά από την άλλη ειναι πιο ασφαλες να μην πεταει... Ειμαι 50-50! αλλα αμα ειναι να κανω κατι να το κανω νωρις...
 
Άμα δεν θέλεις να πετάει άφησέ το μέσα στο κλουβί. Τι θα του προσφέρει να βγαίνει έξω και να μην πετάει; Να είναι στο τραπέζι και να πέφτει κάτω και να σκάει στο πάτωμα; Δεν γίνονται αυτά. Από την άλλη, το τι θέλουμε από ένα ζώο, εξαρτάται τι μπορούμε να κάνουμε κι εμείς. Τα ζώα "θαύματα" που βλέπουμε είναι αποτέλεσμα πολύ μεγάλης απασχόλησης, ανθρώπων που ευκαιριακά ή μόνιμα, έχουν άπειρο χρόνο να διαθέσουν. Αυτό δεν είναι εφικτό για όλους μας, λόγω υποχρεώσεων. ΟΚ θα έχουμε λιγότερο εκπαιδευμένα ζώα. Δεν είναι τόσο φοβερό. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ένα ζωάκι, να το φροντίζεις επαρκώς, να το παρατηρείς και να μην αποκτήσεις συν τω χρόνω μια σχέση μαζί του. Κι αυτό δεν είναι ασήμαντο!
 
Εγω θελω και προσπαθω να το βγαλω εξω απο το κλουβι για να ειναι πιο απελευθερωμενο κι εγω πιο ανετη... Οκ με επεισες δεν θα τα κοψω τα φτερα του, νομιζω ειναι πιο σωστο! Δημητρη απ' ο,τι εχω διαβασει ξαναεπανερχονται και ξαναμεγαλωνουν και αμα θες παλι τα κοβεις ή τα αφηνεις!
 
Εγω αυτο που κανω στην εβδομαδιαια γενικη καθαριοτητα ειναι να γεμισω ενα λεκανακι με χλιαρο νερο κι αραιωνω μεσα σε αυτο ξιδι και περναω τα καγκελα και τις γωνιες του κλουβιου με αυτο. Αν το νερο θολωνει αρκετα πριν τελειωσω το αλλαζω με καθαρο και συνεχιζω. Εφημεριδες στο πατωμα αλλαζω καθε μερα.
 
Back
Top