Διατροφή Περισσότερες από μία χρωστικές στην αυγοτροφή

gkikbill

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2018
Μηνύματα
57
Πόλη
Πετρούπολη
Ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο σχετικα με τα καναρινια χρωματος. Σε μια αυγουροφη για το βαψιμο των καναρινιων κοκκινου παραγωντα μπορουμε να προσθεσουμε παραπανω απο ενα ηδος χρωστικη η μπορω να βαλω πολλα ειδη;
 
Μα όταν αγοράζεις αυγοτροφή για κόκκινου παράγοντα καναρίνια, παίρνεις ένα σκεύασμα έτοιμο για κατανάλωση. Αν το αλλοιώσεις χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε άλλο πρόσθετο, θα έχεις την ευθύνη του αποτελέσματος. Τα κόκκινου παράγοντα πουλιά μεταβολίζοντας ό,τι τους παρέχουμε αποδίδουν στο πτέρωμά τους την ανάλογη απόχρωση.ΔΕΝ είναι αποδεκτές ΟΛΕΣ οι αποχρώσεις του κόκκινου. Γι' αυτό δεν κάνουμε παρεμβάσεις στα σκευάσματα που δεν είναι φτιαγμένα γι' αυτό τον σκοπό. Οποιος είναι γνώστης και έχει εμπιστοσύνη σ' αυτές τις γνώσεις, φτιάχνει την δική του αυγοτροφή σε μια ουδέτερη βάση (χωρίς χρωστικές)
 
μπορουμε να προσθεσουμε παραπανω απο ενα ηδος χρωστικη η μπορω να βαλω πολλα ειδη;
Μπορείς να βάλεις ότι θες..
Το πρόβλημα είναι αν πρέπει και αν τελικά θα πετύχεις το στόχο σου και τον σκοπό σου.
Σε μια αυγουροφη για το βαψιμο των καναρινιων κοκκινου παραγωντα
Αυτή από μόνη της έχει τη δική της χρωστική.
Δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική στο βάψιμο μπορεί να είναι.. Ξέρω όμως πως έχει όση ποσότητα χρειάζεται.
Βάζοντας περισσότερο (και άσχετα από το αποτέλεσμα) εκθέτεις τον οργανισμό των πουλιών σε κίνδυνο... και ανεπανόρθωτες οργανικές βλάβες στο συκώτι αν τα όρια είναι πάνω από τα επιτρεπτά.
Δηλαδη για να προσθεσεις χρωστικη σε αυγοτροφη πρεπει να ειναι ουδετερη ετσι;
Για να προσθέσεις γενικά οτιδήποτε. Για να ξέρεις τι σου γίνεται. και για να είσαι σίγουρος πως τα πουλιά δεν θα εκτεθούν σε κινδύνους... η ξηρή και ουδέτερη αυγοτροφή που σου πρότεινα με το άρθρο είναι μονόδρομος.
Η πατέ... "υγρή" αυγοτροφή λύνει τα χέρια όσων δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ασχοληθούν περισσότερο.
 
Οκ ευχαριστω πολυ δηλαδη χρωστικες προσθετουμε μονο σε μια ουδετερη αυγουροφη.Συγγνωμη εαν σας ζαλισα αλλα θα αποκτισω σε λιγο καιρο κοκκινα λιποχρωμικα και εχω λιγο αγχος
 
Ο συνδιασμος πολων χρωστικων εχει καλο αποτελεσμα;Επισης οταν αγοραζω μια αυγοτροφη ουδετερη εμποριου για να προσθεσω τις χρωστικες που θελω πρεπειωνα ειναι πατε η αυγοτροφη;
 
Η πατέ αυγοτροφή είναι έτοιμη για χρήση και δεν μπορείς να προσθέσεις τίποτε.
Αν πρέπει να δώσεις με άλλο τρόπο χρωστική θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία της ξηρής που μπορείς να παρασκευάσεις είτε έτσι https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/ όπως δηλαδή το κάνω εγώ ή με κάτι παραπλήσιο.
 
Λοιπόν πρόσεξε...
Και η μαλακή και η ξηρή είναι του εμπορίου.

Η μαλακή - pate είναι έτοιμη προς χρήση.
Έτοιμη να τη δώσεις στα πουλιά.
Αλλά δεν μπορείς να βάλεις χρωστική μέσα...

Η ξηρή που μπορείς να βάλεις ότι θες (και χρωστική) μέσα από το νερό που θα χρειαστεί για να τη μαλακώσεις. Πρέπει να τη φτιάξεις όπως περίπου έχει γραφτεί στο άρθρο.
Έτοιμη για χρήση η ξηρή όμως δεν είναι.

Στο εμπόριο πάλι.. υπάρχουν αυγοτροφές με χρωστικές μέσα τους...
Έχουν δηλαδή δυνατότητα να βάψουν τα πουλιά αλλά το πόσο δεν το γνωρίζω. Γιατί δεν τις χρησιμοποιώ.
 
Αυτο που δεν εχω καταλαβει στο αρθρο σας ειναι τις δοσολογιες της χρωστικης και για το αν η χρωστικη προσθετετε στο τσαι κατι αλο που δεν καταλαβα ειναι τι ειναι το ρασκ. Επισης η ξηρηαυγοτροφη που βαζετε ειναι κιτρινη

Επισης η ξηρη αυγοτροφη δεν εχει μεσα ολα τα ιχνοστοιχεια κτλπ για το πουλιωη πρεπει να τα βαλουμε εμεις στο υγρο που θα την φτιαξουμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ένα ένα και όλες οι απορίες σου θα λυθούν.
  1. δοσολογιες της χρωστικης
    , οι δοσολογίες τις χρωστικής εξαρτάται από το είδος τους. Εγώ χρησιμοποιώ αυτή https://petbirds.gr/product/beaphar-intensief-red/ (στη μεγάλη συσκευασία) με 10gr ανά κιλό αυγοτροφής όπως προβλέπεται από τον παρασκευαστή της,
  2. αν η χρωστικη προσθετετε στο τσαι
    μόλις βάλω το τσάι στο ταψάκι.. Βάζω και τα υπόλοιπα υδατοδιαλυτά μαζί και τη χρωστική.
  3. τι ειναι το ρασκ
    https://community.petbirds.gr/threads/Ποιες-είναι-οι-χρήσεις-του-rusk.747/
  4. η ξηρηαυγοτροφη που βαζετε ειναι κιτρινη
    το χρώμα της δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί ιδιαίτερα...
  5. δεν εχει μεσα ολα τα ιχνοστοιχεια
    Όλο αυτό δεν είναι και απαραίτητο να σε ανησυχεί τόσο άμεσα... Οι καλές αυγοτροφές έχουν όλα όσα χρειάζονται τα πουλιά μας.
 
Πως υπολογιζεται τη ποσοτητα θα βγει η αυγοτροφη και βαζεται την αναλογη ποσοτητα χρωστικης απο πριν στο μειγμα εχω δει μια ιδια σχεδον συνταγη αλλα αντι για ρασκ κουσκουσακι γενικος κοιταω για να καταληξω σε καποια
 
Πως υπολογιζεται τη ποσοτητα θα βγει η αυγοτροφη
Όλες οι δοσολογίες είναι για βάρη προϊόντων πριν μπουν στη διαδικασία προετοιμασίας.
 
Και οταν φτιαχνουμε αυτην την αυγοτροφη την χρησιμοποιουμε μονο μια φορα η γινεται να την συντηρησουμε στην καταψυξη
 
Μπορείς να προσαρμόσεις τις δοσολογίες ώστε η τελική ποσότητα αυγοτροφής να καλύπτει τις ανάγκες σας για 3-4 το πολύ μέρες.
Με αυτό τον τρόπο και τοποθετώντας το υπόλοιπο απλά στη συντήρηση έχεις πάντα φρέσκια καθημερινή αυγοτροφή στα πουλιά σου.
Με την κατάψυξη δεν ξέρω και απλά υποθέτω πως κάποια χαρακτηριστικά συμπληρώματα που εμπεριέχει μέσα σ' αυτή, ενδεχομένως να αλλοιώνονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top