Αναπαραγωγή Περιστέρια γεννητούρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MIKE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MIKE

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2006
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
στο μπαλκονι της δουλειας εβλεπα προχτες συνεχεια δυο περιστερια να τριγυρνουν και μου εκανε εντυπωση βγαινω καποια στιγμη εξω και τι να δω αναμεσα σε κατι σαβουρες που εχουμε;
ρε παιδια ποσες μερες κλωσανε τα περιστερια και τι μπορουμε να τα ταισουμε;
 

Συνημμένα

  • EGG1.webp
    EGG1.webp
    103,4 KB · Προβολές: 360
Φίλε Μιχάλη τα περιστέρια δε διαφέρουν σε αυτό από τα καναρίνια. Κλωσάνε κι αυτά περίπου 14 ημέρες.
Τώρα αν ρωτάς τι τρώνε τα περιστέρια... Τρώνε από σιτάρι, καλαμπόκι, σπόρους από τα ωδικά πουλιά μέχρι πρασινάδα και ψωμί. Ακόμα και μικρά χαλίκια που τα βοηθάνε στη χώνεψη.
Αν ρωτάς τι τρώνε τα μικρά, τις πρώτες ημέρες τα ταΐζουν οι γονείς με ένα είδος γάλακτος που παράγεται κάπου στο πρόλοβο τους και αργότερα τους δίνουν σπόρους από αυτόυς που τρώνε τα ίδια.
Αν θες να τα ταΐσεις εσύ τότε θα σου πρότεινα να πάρεις τροφή σκόνη για κοτοπουλάκια και να το αναμίξεις με νερό και να τα ταΐσεις με σύριγγα με χοντρή μύτη (πάντα χωρίς βελόνα). Αργότερα τρώνε κι αυτά σπόρους.
Ελπίζω να σε βοήθησα!
 
ΦΙΛΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ
ΘΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΤΣΙΟΥΝΙΑ ΤΟΥΣ.

{{{ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ ΤΑ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΣΤΑΡΙ Κ ΣΠΑΣΤΟ ΚΑΛΑΜΠΟΚΙ
Κ ΨΩΜΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟ...}}}

========================================
ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΗΣ ΨΩΜΙ ΒΡΕΓΜΕΝΟ
Κ ΝΕΡΟ ΝΕΡΟ Κ ΞΑΝΑ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α Κ Ω ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΟΣΟΥΝ ΤΑ ΠΙΤΣΙΟΥΝΙΑ.
ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΜΕΤΑ ΠΙΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΜΕΤΟ Κ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΦΑΙ ΤΟ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΓΑΡΑ ΤΟΥΣ[ ΣΤΟΜΑΧΙ] Κ ΤΑΙΖΟΥΝ ΤΑ
ΜΙΚΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΒΑΖΩΝΤΑΣ ΝΕΡΟ ΘΑ ΚΑΝΗΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΛΟ. ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΓΡΗΓΟΡΑ..
ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΑ ΦΥΛΑΝΕ 17 ΜΕΡΕΣ

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ Ο ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕΡΙΜΝΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ
 
Είχα πάρα πολλά χρόνια περιστέρια και πολλά κιόλας. Είναι τα αγαπημένα μου πτηνά και με στεναχωρεί το γεγονός ότι δεν μπορώ να έχω πια, γιατί μένω και δουλεύω στη Θεσ/νίκη. Μακάρι να μπορέσω να ξανακάνω στο μέλλον.

Τώρα σε ότι αφορά αυτά που βρήκες στο μπαλκόνι σου, όπως είπε και ένας φίλος νωρίτερα, εαν είναι αδέσποτα θα βρούν να τα ταΐσουν, ουδέν πρόβλημα. Απλά αν τα βάλεις και συ τροφή θα τα διευκολύνεις και έτσι δεν θα χρειάζεται να περιφέρονται προς αναζήτηση τροφής. Εξάλλου έχει φανεί με το πέρασμα των χρόνων πόσο εύκολα προσαρμόζονται τα περιστέρια στη ζωή της πόλης, έχουν γίνει δισεκατομμύρια πια...😱!


Απλά θα καλομάθουν τόσο πολύ με την τροφή που θα τους προσφέρεις, και θα γίνεται ένας χαμός στο μπαλκόνι σου, θα πολλαπλασιαστούν πολύ, και θα έρχονται πιθανότατα και άλλα περιστέρια άμα σε πάρουν χαμπάρι και θα επικρατεί ένα χάος στο σπίτι σου από περιστέρια και κουτσουλιές. Το έχω πάθει γι΄αυτό στο λέω. Πριν από καμια 4ετια έκανα το ίδιο λάθος περίπου. Δεν βρήκα αυγά στο μπαλκόνι μου (Θεσ/νίκη), αλλά βρήκα πολλά αδέσποτα περιστέρια, τα λυπόμουνα και επειδή τα είχα και αδυναμία, άρχισα να αγοράζω τροφές και να τα δίνω ότι ψωμιά μου περίσευαν. Το αποτέλεσμα; Είχαν μαζευτεί τόσα μα τόσα πολλά περιστέρια, και κάθε φορά μόνο που τράβαγα την κουρτίνα από την πόρτα μαζευόντουσαν στο μπαλκόνι. Να γίνεται ένας χαμός μιλάμε, να κουτσουλάνε τα ΠΑΝΤΑ. Καρέκλες, ρούχα, πλακάκια... Τα πάντα! Να μου τρώνε όλα τα φυτά. Μέχρι που αναγκάστικα να σταματήσω να τα ταΐζω για να πάψουν να έρχονται... Και έτσι και έγινε. Δεν πήγαινε άλλο. Είναι αλλιώς να έχεις περιστερώνα... Και αλλιώς να είναι αδέσποτα.

Γι αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ!

Βέβαια αυτό το γεγονός δεν με έκανε να πάψω να τα αγαπάω, θέλω ακόμη να κάνω περιστέρια πάρα πολύ.

Καλή τύχη με τα αυγά και την μετέπειτα πορεία των περιστεριών.
 
Επίσης σύμφωνα με την φωτογραφία που έχεις βάλει, η φωλιά έχει πολλές κουτσουλιές γύρω - γύρω, άρα έχουν ξαναγεννήσει και έχουν βγάλει και άλλα μικρά τα οποία πολύ απλά δεν θα πήρες χαμπάρι. Άμα ήταν νέα φωλιά θα έπρεπε να έχει μόνο κλαδάκια.
 
Φίλε Μιχάλη τα περιστέρια δε διαφέρουν σε αυτό από τα καναρίνια. Κλωσάνε κι αυτά περίπου 14 ημέρες.
Τώρα αν ρωτάς τι τρώνε τα περιστέρια... Τρώνε από σιτάρι, καλαμπόκι, σπόρους από τα ωδικά πουλιά μέχρι πρασινάδα και ψωμί. Ακόμα και μικρά χαλίκια που τα βοηθάνε στη χώνεψη.
Αν ρωτάς τι τρώνε τα μικρά, τις πρώτες ημέρες τα ταΐζουν οι γονείς με ένα είδος γάλακτος που παράγεται κάπου στο πρόλοβο τους και αργότερα τους δίνουν σπόρους από αυτόυς που τρώνε τα ίδια.
Αν θες να τα ταΐσεις εσύ τότε θα σου πρότεινα να πάρεις τροφή σκόνη για κοτοπουλάκια και να το αναμίξεις με νερό και να τα ταΐσεις με σύριγγα με χοντρή μύτη (πάντα χωρίς βελόνα). Αργότερα τρώνε κι αυτά σπόρους.
Ελπίζω να σε βοήθησα!
οχι φιλεμου τα περιστερια κανουν 21μερες για να βγουν!
 
παντως να ξερετε κατι που λεν για τα αδεσποτα περιστερια, τα θεωρουν (υπταμενους αρουρεους!)
 
Καλημέρα φίλε ΜΙΚΕ,
δεν μας είπες τελικά. Τι έγινε με τα περιστέρια;

Γεννήθηκαν; Επέζησαν; Λογικά αν όλα πήγαν καλά θα έχουν μεγαλώσει και θα χουν πετάξει τα μικρά, και ακόμη λογικότερα θα έχουν κάνει κι άλλα αυγά οι γονείς.

Αν πάρουν μπρος τα περιστέρια δεν σταματάν να γεννάνε.

:D
 
Τα περιστέρια επωάζουν τα αυγά τους από 18-21 μέρες.Βασική τροφή τους είναι το στάρι. Όταν έχουν μικρά καλό είναι να τα δίνεις και φύραμα ανάπτυξης(πέλετς)και το κοτίσιο κάνει.
 
Back
Top