Γενικά Περιστέρια δολώματα για πετρίτες από περιστεράδες

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Σήμερα έπεσα σε μια δημοσίευση στο fb από την Ανιμα και αναφέρει τα παρακάτω:

Για δεύτερη φορά σε ένα μήνα, είμαστε μάρτυρες του σαδιστικού τρόπου με τον οποίο κάποιοι "περιστεράδες" προσπαθούν να εξουδετερώσουν τους πετρίτες και τα ξεφτέρια που τρέφονται και με περιστέρια. Τυλίγουν με ένα παραγάδι ένα περιστέρι, το αφήνουν να φύγει και το ενοχλητικό αρπακτικό, βλέποντάς το πιο αδύναμο, το αρπάζει, μπλέκεται με τα αγκίστρια και πεθαίνουν και τα δύο πουλιά σε έναν θανάσιμο εναγκαλισμό.

Το περιστεράκι στις φωτογραφίες τη γλύτωσε, γιατί το βρήκε μπλεγμένο ένας κάτοικος της Κάτω Κηφισιάς και μας το έφερε.
Πέραν της παρανομίας (τα αρπακτικά προστατεύονται αυστηρά) εμάς μας εντυπωσιάζει η αναλγησία απέναντι στο ίδιο το περιστέρι, που εξαπολύεται ως ζωντανό δόλωμα., από τον άνθρωπο που υποτίθεται ότι το φρόντιζε μέχρι τώρα.

Πάντα οι πετρίτες θα τρώνε και περιστέρια, αυτό δεν σημαίνει ότι οι χομπίστες κάτοχοι περιστεριών δικαιούνται να τους εξολοθρεύσουν.


[automerge]1617046919[/automerge]
Απίστευτος ο τρόπος
[automerge]1617046959[/automerge]
FB_IMG_1617046939408.jpg
[automerge]1617047025[/automerge]
FB_IMG_1617047003362.jpg

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210329-223755_Facebook.webp
    Screenshot_20210329-223755_Facebook.webp
    149,9 KB · Προβολές: 9
Χωρίς να είμαι 100% βέβαιος θεωρώ πως πρόκειται για ατύχημα . Ανεξήγητοι οι τρόποι που μπορεί να συνέβη ένα τέτοιο πράγμα όμως δεν μπορώ να το συνδέσω. Δεν λέω πως οι περισσότεροι πουλιατζίδες (προσοχή από όλα τα είδη ) δεν θα ήθελαν , εάν μπορούσαν , να τους πιουν το αίμα . Τουλάχιστον για μια φορά στην ζωή τους όλοι έζησαν κάτι αρνητικό από γεράκι . Εγώ δεν σας κρύβω πως μια φορά παρακαλούσα τον Θεό να μου έδινε φτερά , να κυνηγήσω ένα μπάσταρδο μέχρι που να του φάω το συκώτι .
 
Έχει τύχει να είμαι μπροστά σε ένα χειρότερο συμβάν όπου ένας περιστεράς στην γειτονιά μου( υπήρχαν δύο περιστεραδες) εβγενε με το αεροβόλο και σκοτωνε τα περιστέρια του άλλου Περιστέρα όπου ήταν επικίνδυνο και για εμάς μην φάμε κάμπια αδέσποτη και ότι γέμιζε περιστέρια η γειτονιά
 
Back
Top