Ασθένειες Περιστέρια σε άθλια κατάσταση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poephila
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poephila

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
87
Πόλη
Πάτρα
Γεια σε όλους παιδιά!

Πήρα πριν ένα μήνα 8 περιστέρια από ένα φίλο που δεν ασχολείται και πολύ με τη φροντίδα τους και τα βαρέθηκε.

Όταν τα πήρα ήταν πολύ αδυνατισμένα και το κεντρικό κόκαλο της κοιλιάς ήταν εμφανές. Τώρα έχουν αναπτυχθεί ελαφρά αλλά συνεχίζεται η ίδια κατάσταση. Σίγουρα έχουν εσωτερικά παράσιτα. Τα έχω μαζί με τα δικά μου. Τι αγωγή να δώσω;

Εντωμεταξύ σήμερα τα άφησα όλα (μαζί και τα δικά μου) να πετάξουν έξω απ' τον περιστερώνα τους και παρατήρησα πως κάποια, από τα δικά μου τώρα, όταν κάθησαν, μετά από λίγη ώρα είχαν ανοιχτό το στόμα και έπερναν γρήγορες ανάσες...☹

Τι να κάνω και στις 2 περιπτώσεις; Τι φάρμακα να πάρω και αν ξέρετε από Θεσσαλονίκη, πείτε μου και από που...

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
στα δικα σου με τις γρηγορες ανασες χορηγησε σκευασμα που να δινει ενεργεια και ηλεκτρολυτες.

για τα αλλα με τα παρασιτα πρεπει να γινουν εξετασεις(εξεταση κοπρανων) αν πραγματι υπαρχουν (το πιθανοτερο) κυριως ομως για το τι ειδους, σκουληκια ή κοκκιδια ωστε να χορηγηθει το αντιστοιχο σκευασμα αντιμετωπισης.
βοηθητικα στην κατασταση (δεν θεραπευει υπαρχον ηδη προβλημα) χορηγησε καθημερινα νερο στο οποιο (1 λιτρο) να σπας 3 σκελιδες σκορδο και να τις αφηνεις ενα βραδυ. Δινε (αφου στραγγισεις) την επομενη
 
ΦΑΡΜΑΚΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ

Μεγάλο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη με πολλά φάρμακα για Περιστέρια.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά!

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου jk21...

Και θα πάω σήμερα το απόγευμα στο μαγαζί να δω τι έχει εκεί απο φάρμακα κτλπ...

Και πάλι ευχαριστώ, θα σας ενημερώσω σε κανα μήνα...
 
Γιαννη αν θελεις παρε και στην ΑΝΙΜΑ ενα τηλ. Να σε συμβουλεψουν. Η υπευθυνη ειναι ειδικη στα περιστερια!2109510075
 
Γιαννη απο αυτα που περιγραφης τα περιστερια σου εχουν αυτο που λεμε καρινα αυτο προερχετε απο πολους λογους απο κακη διατροφη και εχουν εληψη βαρους απο παρασιτα απο σκουλικη κ. Α τη πρεπη να κανης να τα απομονοσης απο τα αλα. Θελουν αποσδιποτε βηταμινες και καλο μιγμα τροφης και σηγουρα πρεπη να δοσης φαρμακα εκει που θα πας να τους πεις οτι τα περιστερια εχουν καρινα και σηγουρα θα ξερουν να σε δοσουν τα σωστα φαρμακα
 
βοηθητικα στην κατασταση (δεν θεραπευει υπαρχον ηδη προβλημα) χορηγησε καθημερινα νερο στο οποιο (1 λιτρο) να σπας 3 σκελιδες σκορδο και να τις αφηνεις ενα βραδυ. Δινε (αφου στραγγισεις) την επομενη
αυτό Δημήτρη μπορεί ή και πρέπει να το κάνουμε προληπτικά και σε άλλα είδη πουλιών όπως πχ οι παπαγάλοι ή τα καναρίνια; και το κάνουμε για τα παράσιτα του εντέρου ή για ποιο άλλο λόγο; Ευχαριστώ
 
εδω θα βρεις αναλυτικη συζητηση για το θεμα https://community.petbirds.gr/threads/Σκορδόνερο-στα-πουλιά.266/
ναι κανει για ολα τα πουλια αρκει να το προτιμουν λογω της οσμης του. Την "δουλεια" την κανει η ουσια "αλισινη" που περιεχει που ειναι φυσικο αντιβιοτικο και του δινει και την γνωστη οσμη. Επισης εχει αντιμηκυτισιακες ιδιοτητες αλλα και εναντιων των παρασιτων.

δες και εδω

Garlic - Wikipedia, the free encyclopedia
garlic-central.com/garlic-health.html

για σκουληκια του εντερου το καλυτερο βοτανο ειναι η κασσια (πικροξυλο) αλλα δεν ξερω ακριβεις δοσεις ωστε να συστησω. Παντως το εχω δει και σε σκευασμα ειδικο για πουλια https://www.tauben-backs.de/en/produkt/pigeons/backs-garlic-oil/

περισσοτερα για την κασσια εδω

Database entry for: Amargo - Quassia amara, Amargo - Quassia amara, Amargo - Quassia amara, Amargo - Quassia amara, Amargo - Quassia
 
καλημέρα ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες σου
 
Back
Top