Γενικά Περιστέρια ταχυδρομικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα. Τις προάλες κοίταγα κάποια άρθρα για τα ταχυδρομικά περιστέρια και ειλικρινά αυτά που διάβασα ήτανε ενδιαφέροντα. Δεν θέλω να κάνω copy paste τα αναγραφόμενα ούτε γνωρίζω αν έχει γραφτεί κάτι αντίστοιχο από κάποιον εδώ. Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω link
Απίστευτα ταχυδρομικά περιστέρια - κομάντο. Πέταξαν πάνω από αιματηρά πεδία μαχών, πυροβολήθηκαν και τραυματίστηκαν. Δεν εγκατέλειψαν την αποστολή τους και έσωσαν χιλιάδες ζωές στρατιωτών - ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
 
Σχετικό περιεχόμενο
Λάμπρο είναι πέρα για πέρα αληθινά, μάλιστα πιστεύω ότι είναι συνηθισμένα πράγματα για αυτά τα πουλιά και μόνο οι συνθήκες του πολέμου έκαναν τους άθλους τους τόσο προβεβλημένους. Για το Cher Ami έγινε λόγος σε μια κινημ. ταινία το 2014 , το Flying Home ... Εάν μπορείς να την δεις. Εγώ έχω κάνα χρόνο που παλεύω και τώρα τελευταία έκανα ένα κουμάσι. Καθημερινά θα με καταπλήξουν ! Εγώ αγαπάω τα καναρίνια και ασχολούμαι με αυτά χρόνια. Όταν μου έλεγαν πως το ίδιο έξυπνα και φιλικά πουλιά είναι οι ταχυδρόμοι δεν το πίστευα... Ότι και να σου πουν για αυτά τα πουλιά είναι λίγο σε σχέση με την πραγματικότητα... καλή συνέχεια.
Υ. Γ Με αφορμή το θέμα σου θα αρπάξω την ευκαιρία, να ευχαριστήσω το μέλος lazaros για την βοήθεια που μου πρόσφερε...
 
Θα προσπαθήσω να την δω την ταινία φίλε. Εσύ έχεις περιστέρια ταχυδρομικά; Σε τί τιμές κυμαίνοντε;
 
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια γίνονται αγώνες με περιστέρια ταχυδρόμους...
Χιλιόμετρα μακρυά από τον τόπο διαμονής τους... αφήνονται κατά χιλιάδες να επιστρέψουν μέρες μετά κατάκοπα στο κουμάσι τους...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Έχουν κι αυτά τους υποστηρικτές τους και τη φιλοσοφία τους...
Θέλει κι εκεί το χέρι βαθιά στην τσέπη...

Κι εδώ αφήνονται να καλύψουν μια απόσταση 445 χιλιομέτρων από την Algoz στο Porto
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ναι ξεκίνησα εδώ και λίγο καιρό. Δεν τα αγόρασα, μου τα έδωσαν κάποιοι φίλοι εδώ στην Μακεδονία για να ξεκινήσω . Εδώ πάνω υπάρχει μεγάλη κουλτούρα στα περιστέρια. Να ξέρεις πως δεν μπορείς να κρατήσεις μεγάλα περιστέρια, με την πρώτη ευκαιρία θα φύγουν και θα γυρίσουν στο σπίτι τους, στο σπίτι που γεννήθηκαν... Να φανταστείς μπαίνω μέσα στο κουμάσι και με "ζυγίζουν" πως θα με δουλέψουν για να την κοπανήσουν. Μπορείς να πάρεις ξένα μόνο μέχρι ηλικία ενός μήνα, να μην έχουν βγει έξω από το κουμάσι τους. Εάν βγήκαν, τέλος. Όπου και να τα πας η καρδιά τους είναι εκεί. Αυτό εννοούσα στο προηγούμενο :
είναι συνηθισμένα πράγματα για αυτά τα πουλιά και μόνο οι συνθήκες του πολέμου έκαναν τους άθλους τους τόσο προβεβλημένους
... Θα κάνουν τα πάντα να γυρίσουν σπίτι τους... Τρομερή αγάπη, έως αυτοθυσίας.
 
Φίλε μου Γιάννη όπως είπες θέλει βαθιά τσέπη για να κάνεις εκείνα τα πράγματα. Εκεί όχι τόσο πολύ επειδή είναι οργανωμένοι για χρόνια... Εδώ έχουμε το σπίτι μας και ένα μικρό κουμάσι, εκεί έχουν το κουμάσι τους και ένα μικρό κομμάτι το χρησιμοποιούν ως σπίτι τους... Εάν μπει κάποιος στο PIPA | Racing pigeons for sale | Pigeon news | Pigeon race results | Pigeon Paradise και διαβάσει τι γίνεται στο εξωτερικό θα φρίξει, τα ξέρεις περίπου και απ΄τα καναρίνια... Εκεί όλοι ζουν σε αγροικίες και μετακινούνται για τις δουλειές τους, εδώ πλέον μετράω την βενζίνη στο αυτοκίνητο και ξέχασα την λέξη "φούλαρέ το ". Απλά έχουμε την τρέλα και το πολεμάμε όπως όπως να έχουμε γεμάτα τα κλουβιά μας με γερά πουλιά.

Όχι Γιάννη, τα καλά πουλιά όσες φορές και να γεννήσουν μόλις μεγαλώσουν τα γιαβριά θα φύγουν...
 
Οφτοπικ, αλλα Γιαννη αυτο για το φουλαρισμα εχεις τοσο δικιο... Θυμαμαι το Γεναρη που πηγα ταξιδι μου λεει ο βενζινας μου "20?" του λεω "Γεμισε το" και με κοιταγε σαν να μουν η Αθηνα Ωναση...

Δυστυχως τις περισσοτερες φορες ο παραγοντας λεφτα παιζει μεγαλο ρολο, ειδικα αν θες να κανεις ωραιες δουλειες..
 
Back
Top