Φροντίδα Περιστέρι επισκέπτης στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Χθες ενα περιστερακι μπηκε στο σαλονι και καθοταν πισω απο τον καναπε για ωρα! Μολις το αντιληφθηκα, υπεθεσα οτι μαλλον μπηκε καταλαθως κι ανοιξα ορθανοιχτα τις μπαλκονοπορτες για να φυγει.Αυτο τιποτα, καθοταν εκει. Πηγα να του φερω λιγο ψωμι, αλλα οταν γυρισα, αφαντο το περιστερι, ειχε φυγει.. Μολις τωρα βλεπω το ιδιο -μαλλον-περιστερι να καθεται στο τραπεζι του μπαλκονιου για πολλη ωρα. (το αναγνωρισα απο ενα χαρακτηριστικο "σημαδι"πισω απ το λαιμο που παρατηρησα και χθες.) Τι να κανω;
 
Βάλε του λίγα ψίχουλα και λίγους σπόρους από τα πουλιά σου, καθώς και ένα μπωλ με νερό αλλά μακριά από τα κλουβιά.
 
Τα κλουβια ειναι στο πισω μπαλκονι, αυτος ερχεται στο μπροστινο και μου κανει εντύπωση επειδη στο μπαλκονι αυτο οι τεντες ειναι κατεβασμενες και γενικα τα περιστερια ουτε καν πλησιαζουν. Θα του βαλω νερο και φαι οπως ειπες, αλλα τριγυρναει και ο σκυλος μου σε αυτο το μπαλκονι, λες να το τρομαξει και να μην ξαναρθει;
 
Δεν θα το τρομάξει όταν είχα τον σκύλο μου ειχα πολλές επισκέψεις από περιστέρια και από δεκαοχτούρες και μάλιστα μια μέρα βρήκα μια δεκαοκτούρα θρονιασμένη στο κρεβάτι μου και είχε κουρνιάσει έμπαινα έβγαινα δεν κουνήθηκε μόλις της έβαλα λίγο φαγητό και νεράκι να σου και βγήκε στο μπαλκόνι!
Θρασύτατη αλλά έγινε μια πολύ καλή συντροφιά για τέσσερα χρόνια κάθε μέρα το πρωί και το απόγευμα πριν βραδιάσει ερχόταν για τον κατιτις της.
 
Ειρήνη για να μην με παρεξηγήσεις σε ότι σου πω να ξέρεις πως η δεύτερη μεγάλη αγάπη μου είναι τα περιστέρια. Όμως δεν πρε΄πει να διαβιώνουν μαζί με άλλα πουλιά... Εάν αποφασίσεις να συνεχίσεις την "σχέση"σου μαζί του να ξέρεις πως πρέπει να αποκλείσεις την περίπτωση να βρεθεί κοντά στα άλλα σου πουλιά... Θα γεμίσεις από ψείρες έως...
 
Δεν βρισκεται σε επαφη με τα αλλα μου πουλια, ευτυχως το περιστερακι επελεξε να επισκεπτεται το πισω μπαλκονι, ενω τα κλουβια μου ειναι στο μπροστινο 😛
 
Να προσέξεις να μην είναι άρρωστο και το αφήσε κάποιος επίτηδες...
Εμένα πάλι η σκύλα μου δεν αφήνει ούτε πεταλούδα να περάσει στην βεράντα.ότι δει να έρχετε το έχει διώξει στο δευτερόλεπτο...
 
Πως να το αφησε καποιος; Μενω στον τριτο οροφο 😛
Εμενα ο σκυλος μου παλι μονο τα περιστερια που πλησιαζουν την τροφη του κυνηγαει 😛
 
Τα κλουβιά είναι ψηλά στον τοίχο. Μερικές φορές λόγω ότι έχουμε μια κολώνα φωτισμού της ΔΕΗ μπροστά από το μπαλκόνι έχω βρει περιστέρι να τρώει σπόρια από το πάτωμα.

Υπάρχει πρόβλημα; Πρέπει να λάβω μέτρα να το διώξω;Υπάρχει περίπτωση να πάνε να κάτσουν πάνω στα κλουβιά;
 
Κι εγω εχω τα κλουβια αρκετα ψηλα και συχνα βρισκω περιστερια πανω τους, πραγμα επικινδινο μιας και τα περιστερια μεταφερουν ψειρες κι αρρωστιες.. Παρ ολα αυτα οσο κι αν προσπαθησα δεν εχω καταφερει να τα διωξω τελειως, παλι ολο και καποια ερχονται. Πιστευω πως κι εσυ θα πρεπει να προσπαθησεις να το απωθησεις απ το να πλησιαζουν τα κλουβια σου, για να σαι σιγουρος οτι τα πουλια θα ειναι απολυτως ασφαλη:)
 
Βάλε του λίγα ψίχουλα και λίγους σπόρους από τα πουλιά σου, καθώς και ένα μπωλ με νερό αλλά μακριά από τα κλουβιά.
Όλοι όσοι είμαστε μέλη αυτής της ιστοσελίδας τρέφουμε την ίδια αγάπη για τα ζώα και ιδιαίτερα για τα πουλιά, οικόσιτα και μη. Η προτροπή της Μαρίας δείχνει εμπράκτως την αγάπη αυτή, ανοίγοντας παράλληλα το δρόμο προς τα περιστεράκια να "καταλάβουν" κυριολεκτικά το μπαλκόνι της Ειρήνης με ότι αυτό συνεπάγεται. Και το λέω όχι για να κακίσω κάποιον, διότι αυτό ακριβώς έκανα και εγώ όταν πριν από καμιά δεκαετία περίπου βρήκα ένα περιστέρι στο μπαλκόνι μου και αποφάσισα να του δώσω τροφή και νερό. Το περιστέρι συνήθισε και ξαναήρθε και ξαναήρθε, έως ότου έφερε μαζί του και άλλα περιστέρια. Από τότε λοιπόν δίνω μια καθημερινή σχεδόν μάχη με τις ακαθαρσίες που αφήνουν όπου και αν βρεθούν. Ο κόμπος φυσικά έφθασε στο χτένι όταν είδα ακαθαρσίες περιστεριού στην πάνω πλευρά μιας εξωτερικής μπανιέρας που είχα βάλει σε ένα από τα κλουβιά. Πρώτη κίνηση φυσικά ήταν να αποθαρρύνω τα περιστεράκια να έρχονται διακόπτοντας παροχή νερού και τροφής. Φυσικά αυτό έχει γίνει εδώ και πάρα πολύ καιρό, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το να καθαρίσω δυο - τρεις κουτσουλιές που μπορεί να αφήσουν στο τραπέζι του μπαλκονιού μου είναι ελάχιστης σημασίας για εμένα. Εξάλλου καθαρίζουμε τόση κουτσουλιά που έχουμε πάθει ανοσία. Το να χάσω όμως πουλιά από χίλιες δύο ασθένειες ή παράσιτα που αποδεδειγμένα φέρουν τα περιστέρια, θα μου κοστίσει ακριβά οπότε συμβουλεύω όποιον θέλει να προσφέρει τροφή και νερό σε περιστέρια να το κάνει αλλά σε κάποιο σημείο στην γειτονιά και όχι στο μπαλκόνι του.

Τα κλουβιά είναι ψηλά στον τοίχο. Μερικές φορές λόγω ότι έχουμε μια κολώνα φωτισμού της ΔΕΗ μπροστά από το μπαλκόνι έχω βρει περιστέρι να τρώει σπόρια από το πάτωμα.

Υπάρχει πρόβλημα; Πρέπει να λάβω μέτρα να το διώξω;Υπάρχει περίπτωση να πάνε να κάτσουν πάνω στα κλουβιά;

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πες πως έχουν κάτσει ήδη... Προσωπικά στον εβδομαδιαίο καθαρισμό των κλουβιών, ο οποίος περιλαμβάνει εκτός των βασικών και σφουγγάρισμα του συρμάτινου πλέγματος που περιβάλλει το κλουβί, καθώς και της οροφής, ψεκάζω όλα τα κλουβιά με σπρέυ για παράσιτα με πυρεθρίνη και εν συνεχεία πουδράρω με σκόνη για ψείρες τους πάτους των κλουβιών σε όλη τους την έκταση προτού, προσθέσω το υπόστρωμα. Εξυπακούεται πως μια φορά το μήνα τα πουλάκια πουδράρονται με την ίδια σκόνη για προληπτικούς λόγους.
 
Όλοι όσοι είμαστε μέλη αυτής της ιστοσελίδας τρέφουμε την ίδια αγάπη για τα ζώα και ιδιαίτερα για τα πουλιά, οικόσιτα και μη. Η προτροπή της Μαρίας δείχνει εμπράκτως την αγάπη αυτή, ανοίγοντας παράλληλα το δρόμο προς τα περιστεράκια να "καταλάβουν" κυριολεκτικά το μπαλκόνι της Ειρήνης με ότι αυτό συνεπάγεται. Και το λέω όχι για να κακίσω κάποιον, διότι αυτό ακριβώς έκανα και εγώ όταν πριν από καμιά δεκαετία περίπου βρήκα ένα περιστέρι στο μπαλκόνι μου και αποφάσισα να του δώσω τροφή και νερό. Το περιστέρι συνήθισε και ξαναήρθε και ξαναήρθε, έως ότου έφερε μαζί του και άλλα περιστέρια. Από τότε λοιπόν δίνω μια καθημερινή σχεδόν μάχη με τις ακαθαρσίες που αφήνουν όπου και αν βρεθούν. Ο κόμπος φυσικά έφθασε στο χτένι όταν είδα ακαθαρσίες περιστεριού στην πάνω πλευρά μιας εξωτερικής μπανιέρας που είχα βάλει σε ένα από τα κλουβιά. Πρώτη κίνηση φυσικά ήταν να αποθαρρύνω τα περιστεράκια να έρχονται διακόπτοντας παροχή νερού και τροφής. Φυσικά αυτό έχει γίνει εδώ και πάρα πολύ καιρό, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το να καθαρίσω δυο - τρεις κουτσουλιές που μπορεί να αφήσουν στο τραπέζι του μπαλκονιού μου είναι ελάχιστης σημασίας για εμένα. Εξάλλου καθαρίζουμε τόση κουτσουλιά που έχουμε πάθει ανοσία. Το να χάσω όμως πουλιά από χίλιες δύο ασθένειες ή παράσιτα που αποδεδειγμένα φέρουν τα περιστέρια, θα μου κοστίσει ακριβά οπότε συμβουλεύω όποιον θέλει να προσφέρει τροφή και νερό σε περιστέρια να το κάνει αλλά σε κάποιο σημείο στην γειτονιά και όχι στο μπαλκόνι του.
Εχεις απολυτο δικαιο, γι'αυτο και η Μαρια με συμβουλεψε η τροφη και το νερο να ειναι μακρια απο τα κλουβια μου.. Οντως τα περιστερια μπορουν να γινουν και επικυνδινα για τα πουλια μας, αλλα και ιδιαιτερα ενοχλητικα.. Το συγκεκριμενο περιστερακι ευτυχως ερχοταν στο μπροστινο μπαλκονι(τα πουλια ειναι στο πισω) και μονο για μερικες φορες..Βεβαια την δουλεια που εκανε αυτο(κουτσουλιμα ΠΑΝΤΟΥ) την συνεχιζουν τωρα οι υπολοιποι του ειδους 😡😛
 
Back
Top