Φροντίδα Περιστέρι επιστρέφει στο μπαλκόνι, πως να βοηθήσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης found
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

found

PB New Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα απο Αθήνα,
τις τελευταίες 4 μέρες ένα πανέμορφο και " γυαλιστερό " περιστέρι επιστρέφει στο μπαλκόνι κάθε μέρα για 4 - 5 ώρες.
Το ταίσαμε σιτάρι και λίγο ψωμάκι , αφού διάβασα λίγο και εδώ του έβαλα και μια μικρή κούτα στο μπαλκόνι.
Πρός το παρόν δεν την έχει τιμήσει.
Δεν φαίνεται άρρωστο έχει δυο δαχτυλίδια αλλά όχι με νούμερα η κάποιο διακριτικό.
Δεν τρομάζει από την ανθρώπινη παρουσία αλλά δεν κάθεται να το πιάσεις.
Πως μπορούμε να το βοηθήσουμε επιπλέον.
Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα.
Πως μπορούμε να το βοηθήσουμε επιπλέον.
Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω, συνεχίστε να του βάζετε τροφή και νερό και όταν αυτό θα είναι έτοιμο θα γυρίσει στο ''σπίτι'' του.
Πολλές φορές τρομάζουν από αρπακτικά και απομακρύνονται από το σμήνος τους για να γλιτώσουν από την επίθεση.
 
...και πριν φύγει, αν θα έχετε τη δυνατότητα ανεβάστε μια φωτογραφία του, να το θαυμάσουμε και εμείς. Αν πάλι παραμείνει σε εσάς το όνομα "Γυαλιστερό" νομίζω ότι θα είναι πολύ κατάλληλο!
 
Δεν έχω καμία κάμερα της προκοπής στο κινητό , αλλά έβγαλα κάποιες φώτο .

Παρατηρώ ότι η “ γυαλάδα “ του έχει αρχίσει να φεύγει . Μέρα με την μέρα γυρνάει κάθε πρωί όλο και ποιο βρώμικο και σήμερα σαν να ήταν βρεμένος ο λαιμός – σβέρκος του. Μου δημιουργείται η εντύπωση ότι δεν ζούσε έξω , πως κρατιόταν τόσο εξαιρετικά καθαρό και τώρα δεν τα καταφέρνει .Δεν ξέρω τι νοημοσύνη έχουν και αν ήταν τυχαίο αλλά έχει χτυπήσει το τζάμι 2-3 φορές με το ράμφος του . Όταν του ανοίγεις δεν μπαίνει μέσα , δεν πετάει μεν μακριά μεν αλλά απομακρύνεται ευγενικά περπατώντας. Στην κούτα δεν έχει μπει ούτε για να τσιμπήσει την τροφή που του έχω βάλει μέσα.

Σήμερα το πρωί πέταξε απέναντι στα καλώδια της ΔΕΗ να λιαστεί , ήρθαν και 4-5 ελεύθερα κάθισαν δίπλα του για λίγο αλλά δεν είδα να γίνεται τίποτα και όταν έφυγαν δεν ακολούθησε .Γιατί δεν κάνει παρεάκι και γουστάρει να κάθεται στο κρύο έξω από το παράθυρο δεν το πιάνω

Πόση τροφή θα πρέπει να του βάζουμε σε ποσότητα ??

Κάτι άλλο πέρα από στάρι ??

Κάτι άλλο πέραν της κούτας μπας και προστατευτεί γιατί το βλέπω ότι κουλουριάζεται όταν κάθεται .
 

Συνημμένα

  • 20211214_140243.webp
    20211214_140243.webp
    192,3 KB · Προβολές: 12
  • 20211214_140231.webp
    20211214_140231.webp
    93,9 KB · Προβολές: 12
  • 20211214_140237.webp
    20211214_140237.webp
    142,8 KB · Προβολές: 12
Κάτι άλλο πέρα από στάρι ??
Σε ένα pet shop θα βρεις τροφή για περιστέρια με ποικιλία σπόρων.
Μέρα με την μέρα γυρνάει κάθε πρωί όλο και ποιο βρώμικο
Βάλε ένα ταψάκι με νερό στο μπαλκόνι για να μπορεί να κάνει μπάνιο, όταν αυτό θέλει.

Κάτι άλλο πέραν της κούτας μπας και προστατευτεί γιατί το βλέπω ότι κουλουριάζεται όταν κάθεται .
Η καλύτερη προστασία του είναι το φτέρωμα του.
 
Αχα , σόρρυ το μυαλό μου πήγε σε κάτι ποιο πολύπλοκο και όχι στο προφανές.Αύριο θα πάω να του πάρω τροφή.Όσο επιστρέφει θα κάνουμε ότι μπορούμε .Ελπίζουμε σε μια σχέση ελευθερίας και εμπιστοσύνης :)
 
Back
Top