Αναπαραγωγή Περιστέρι κλωσάει αυγά πίσω από τη γλάστρα

Pegasos1982

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2008
Μηνύματα
255
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα είδα πίσω από τις γλάστρες ένα περιστέρι και καθώς το πλησίασα πολύ είδα να κάθεται ακίνητο χωρίς να φοβηθεί και να φύγει. Φοβήθηκα μήπως ήταν χτυπημένο και πήγα να το πιάσω, ξαφνικά κουνήθηκε ίσα ίσα για να μου φανερώσει τα αυγά που έκρυβε στην φωλιά της. Σαν πέρυσι είχα πάλι γεννητούρια σε γλάστρα και τώρα στο πάτωμα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί πέρυσι είχε πεθάνει το ένα από τα δύο μικρά. Αν ξέρει κάποιος από περιστέρια θα εκτιμούσα αν μου έλεγε πως θα την βοηθούσα.
 

Συνημμένα

  • Peristera.webp
    Peristera.webp
    28,5 KB · Προβολές: 814
Βαλτης κοντα λιγο σιταρι η και τα αποφαγια απ' τα πουλια σου και λιγο νερο για να μην αναγκαζετε να φευγει για ωρα απ'τη φωλια της και αστη. Τα υπολοιπα τα ξερει.
 
Αυτό έκανα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση που δεν απομακρύνεται με την παρουσία μου.
 
Αυτο γιατι προστατευει τα αυγα της! Μενει εκει φρουρος. Και μια θηλυκια που ειχα, ενω δεν ηταν ημερη, καθοταν να την ακουμπησεις προκειμενου να μην αφησει τα αυγα μονα! Θυσιαζεται η μανουλα!
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Σε πόσες μέρες να υπολογίζω ότι θα σκασουν μύτη τα μικρά; Πέρυσι δεν τις μέτρησα και θα ήθελα να ξέρω.
 
Μου κάνει και κάτι άλλο εντύπωση. Την μία μέρα βλέπω να κάθεται συνέχεια ένα περιστέρι και την άλλη μέρα άλλο. Τι γίνεται εδώ; 😕
 

Συνημμένα

  • 5555mi.webp
    5555mi.webp
    17,2 KB · Προβολές: 566
Malon meneis se kali gitonia, ekei mexri ta peristeria boroune na plironoune NANI.


Sta peristeria klossane i dio gonis. Kanonika o arsenikos tin mera kai i thiliki tin nixta. Boroune omos na alasoune to rythmo, kai na klosane px o arseniko tin nixta kai i thiliki tin mera. Merikes alasoune kathe 6-8 ores.


Alexandros
 
Αντώνη ο αρσενικός αναλαμβάνει βάρδια γύρω στις 12:00 το μεσημέρι μέχρι τις 16:00-17:00 για να πάει και το θυλήκο να φάει και όλες τις άλλες ώρες κλωσσάει η θυληκιά.
 
Σήμερα από το πρωί δεν έχω δει κανένα από τα δύο να κλωσάει και ανησυχώ γιατί λογικά είναι μέρες να σκάσουν τα αυγά. Βλέπω να έρχεται το ζεύγος για βόλτα στο μπαλκόνι και ο αρσενικός να κυνηγάει το θηλυκό αλλά στη φωλιά κανένα. Γιατί;
 
Αντώνη μάλλον τα αυγά είναι κλούβια.
Ο αρσενικός κυνηγάει την θηλυκιά γιατί θέλει να την πάει στην φωλιά αλλά για καινούργια αυγά, η φωλιά μπόρει να είναι η ίδια ή να έχει διαλέξει άλλη.
Υ. Γ.Αντώνη για καλό και κακό κοίταξε τα αυγά αν είναι άσπορα,όπως βλέπεις και τα αυγά από τα καναρίνια.
 
Διάβασα το πολύ ενδιαφέρον θέμα με προσοχή.
Στο δικό μου μπαλκόνι γέννησε ένα περιστέρι δύο μικρούλια.
Τους έχω παροχή νερού και τους δίνω και φαγητό.
Τα μικρά είναι περίπου 10 ημερών.
Το πρόβλημα είναι ότι μένω στον 6ο όροφο και η "φωλιά" τους είναι μέσα σε μια ζαρντινιέρα που βρίσκεται έξω από το μπαλκόνι.
Αυτή τη στιγμή δεν πολυκινούνται και υπάρχει ένα ύψος περίπου 10 εκατοστών από το χώμα που βρίσκονται μέχρι την κορυφή της ζαρντινιέρας.
Υπάρχει κίνδυνος να πέσουν κάτω;
Η μητέρα τους μερικές φορές φεύγει για 1-2 ώρες.
Πριν 3 μέρες τα πήρα τα μικρά και τα έβαλα σε μία γλάστρα εντός του μπαλκονιού, όμως η μητέρα τους δεν τα πλησίαζε καν και τα άφησε για αρκετές ώρες μόνα τους. Μόλις τα ξαναέβαλα στην θέση τους, ήρθε κανονικά και κάθισε μαζί τους.

Ευχαριστώ πολύ
 
Διάβασα το πολύ ενδιαφέρον θέμα με προσοχή.
Στο δικό μου μπαλκόνι γέννησε ένα περιστέρι δύο μικρούλια.
Τους έχω παροχή νερού και τους δίνω και φαγητό.
Τα μικρά είναι περίπου 10 ημερών.
Το πρόβλημα είναι ότι μένω στον 6ο όροφο και η "φωλιά" τους είναι μέσα σε μια ζαρντινιέρα που βρίσκεται έξω από το μπαλκόνι.
Αυτή τη στιγμή δεν πολυκινούνται και υπάρχει ένα ύψος περίπου 10 εκατοστών από το χώμα που βρίσκονται μέχρι την κορυφή της ζαρντινιέρας.
Υπάρχει κίνδυνος να πέσουν κάτω;
Η μητέρα τους μερικές φορές φεύγει για 1-2 ώρες.
Πριν 3 μέρες τα πήρα τα μικρά και τα έβαλα σε μία γλάστρα εντός του μπαλκονιού, όμως η μητέρα τους δεν τα πλησίαζε καν και τα άφησε για αρκετές ώρες μόνα τους. Μόλις τα ξαναέβαλα στην θέση τους, ήρθε κανονικά και κάθισε μαζί τους.

Ευχαριστώ πολύ
Ναι υπάρχει κίνδυνος να πέσουν τα μωρούλια. Το λέω απο προσωπική εμπειρία. Δεν μπορείς γύρω απο τη ζαρντινιέρα να βάλεις ένα δίχτυ προστασίας;
 
Μαίρη σε ευχαριστώ πολύ. Θα ξαναδοκιμάσω σήμερα να τα φέρω μέσα στο μπαλκόνι σε άλλη γλάστρα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Αν δεν γίνει πάλι τίποτα θα βάλω κάτι προστατευτικό.
Έχω και την κόρη μου (5 ετών) που όλη την ημέρα είναι δίπλα τους και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να πάθουν τίποτα τα μικρά γιατί ποιος την ακούει μετά...

Θα σας ενημερώσω συντόμως

Υ. Γ. Γνωρίζει κάποιος μετά από πόσο καιρό πετάνε τα περιστεράκια;
 
Αναλογα το ταισμα των γονιων και τον καιρο που κανει γυρω στισ 40μερεσ απτην στιγμη που θα γενηθουν..
 
Η επόμενη γέννα έγινε κανονικά, τα μικρά δεν έπεσαν αλλά προέκυψε ένα μεγάλο πρόβλημα: το μπαλκόνι μου έγινε κανονικός περιστερώνας, με αποτέλεσμα τις ώρες που λείπαμε ερχόντουσαν πάνω από 15 περιστέρια και το μπαλκόνι γινόταν χάλια από τις ακαθαρσίες τους.
Δυστυχώς αναγκαστήκαμε και πήραμε μία ειδική κρέμα (σαν σιλικόνη) που τα απομακρύνει χωρίς φυσικά να τα τραυματίζει ή να τα δηλητηριάζει.

Δημήτρης
 
ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΝΗΣΤΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥΣ ΘΑ ΤΑ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ) ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΔΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ. ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝΕ ΚΑΤΩ ΣΤΟ ΕΓΚΥΟΜΑΙ . ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΠΟΛΑ ΣΤΗ ΖΑΡΤΙΝΙΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΕΠΕΣΕ ΚΑΤΩ
 
Back
Top