Ασθένειες Περιστέρι με κίτρινη μάζα στο στόμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianis

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2016
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.
Εδώ κ μερικά χρόνια ταίζουμε συστηματικά κατι περιστερια στο μπαλκόνι μας.
Σημερα ειδαμε πως ενα από αυτά δεν ηταν καλά κ καθισε να το πιάσουμε.
Ειδα οτι στο στόμα του ήταν πληγωμένο -ειχε λιγο αιματακι- όπως κ οτι έχει μια κιτρινη μαζα...
Θα ήθελα να βοηθησω αλλά δεν ξερουμε πως.
Εχετε καποια ιδεα περι τινος πρόκειται ή τι μπορούμε να κανουμε;
 
Κάποιος μύκητας πρέπει να είναι αλλά όντως μόνο γιατρός μπορεί να διαγνώσει.
Πρόσεχε την υγιεινή των χεριών σου μετά την επαφή με το πουλάκι.
Περίμενε άτομα με περιστέρια να σου πουν τι μπορεί να είναι.
Σαν πρώτη βοήθεια, θα μπορούσες να του δώσεις λίγο αφέψημα ρίγανης να πιει μήπως ανακουφιστεί λιγάκι ή χαμομήλι.
Μακάρι να του περάσει.

Έλεγξε το στήθος του αν ψηλαφίζεται το κεντρικό κόκαλο του, αν είναι προτεταμένο, που σημαίνει ότι το πουλάκι βρίσκεται σε κατάσταση ασιτίας. Πιθανότατα λόγω αυτής της κατάστασης να έχει αδυναμία πρόσληψης τροφής. Βράσε ένα αυγό και κάνε έναν χυλό από τον κρόκο και λίγο νερό και δώσε του να φάει με σύριγγα της οποίας θα έχεις αφαιρέσει την βελόνα. Αν αναλάβει λίγο δυνάμεις, θα μπορέσεις να το κρατήσεις σε καλή κατάσταση να βρεις τι φάρμακα χρειάζεται. Με τον ίδιο τρόπο και νερό.
 
Με συριγγα του δωσαμε μόνο νερό. Θα κανω αμεσα αυτό με τον κρόκο.
Τα χερια μου τα επλυνα με betadine. Ελπίζω να φτάνει...
Πτηνίατρο; ουτε καν το σκέφτηκα... κατσε να βάλω το ψαχτήρι...
 
Τα χερια μου τα επλυνα με betadine. Ελπίζω να φτάνει...
Φυσικά και ξύδι ξέβγαλμα μια χαρά. Καλύτερα βέβαια να φορούσες ελαστικά γάντια.
Δες τον κατάλογο μήπως βρεις κάποιον κοντά σου.
Μπορείς να επικοινωνήσεις και με ΑΝΙΜΑ, ίσως με τις φωτογραφίες που θα τους στείλεις, κάνουν διάγνωση και σου δώσουν φάρμακο. Αυτοί έχουν δει χιλιάδες περιστατικά. Μάλλον ξεκίνα μ' αυτό, κατ' αρχήν τηλεφωνικά και βλέπεις.
 
Φυσικά και ξύδι ξέβγαλμα μια χαρά. Καλύτερα βέβαια να φορούσες ελαστικά γάντια.

Δες τον κατάλογο μήπως βρεις κάποιον κοντά σου.
Μπορείς να επικοινωνήσεις και με ΑΝΙΜΑ, ίσως με τις φωτογραφίες που θα τους στείλεις, κάνουν διάγνωση και σου δώσουν φάρμακο. Αυτοί έχουν δει χιλιάδες περιστατικά. Μάλλον ξεκίνα μ' αυτό, κατ' αρχήν τηλεφωνικά και βλέπεις.

Από το καταλογο, λόγω ημέρας κ ώρας δεν απαντά κανείς.
την ανιμα δεν την γνωριζα,. Θα κανω μια πρόσπάθεια,
 
Μοιάζει με τριχομονάδα, χωρίς να αποκλείεται ο μύκητας ή ευλογιά.

Χρειάζεται άμεση βοήθεια από ειδικό γιατί έκτος από φαρμακευτική αγωγή χρειάζεται και υποστήριξη στην τροφή, διαφορετικά θα καταλήξει σύντομα είτε από ασιτία είτε από δευτερογενείς λοιμώξεις.

Έχει άλλα σημάδια εξωτερικά στο σώμα, στα πόδια κ.λπ.;
 
δυστυχως δεν καταφερα να επικοινωνησω με την anima, κ επιπλέον το πουλί εφυγε από το κουτί που το κρατούσα...
περιμενα μήπως γυρίσει, όπως εκανε το πρωί αλλα μεχρι στιγμής τίποτα.

edit.
Αλλα σημαδια δεν πρόσεξα να έχει. τιποτα εμφανές πιο σωστά. Εκτός του ότι επεσαν αρκετά από τα φτερά του την ώρα που το πιάσαμε με την πετσέτα...
 
Τριχωμονάδα, απλά είναι γεναίο πουλί και δεν το σκότωσε ακόμα. Εάν δεν βρείς κανένα γιατρό ή κάποιον να σε βοηθήσει μπες σε ένα φαρμακείο και αγόρασε το φάρμακο Flagyl . Άνοιξε μια κάψουλα και βάλε λίγο από την σκόνη επάνω στις μάζες. Καθαρισέ του το ράμφος και προσπάθησε να το ταίζεις εάν δεν τρώει μόνο του και να το ποτίζεις. Στην συνέχεια βάζε του φάρμακο μία κάπσουλα στο ενάμισι λίτρο. Εάν ζήσει θα είναι τυχερό. Σε κάθε περίπτωση όμως βρες ένα γιατρό. Μακρυά από τα πουλιά σου, καλό πλύσιμο στα χέρια σου ιδιαίτερη προσοχή εάν έχεις τίποτα πληγές ανοιχτές.
 
Αν επιστρεψει...
1. Θα του κάνω πιο γερό το κουτί του...
2. Θα εφαρμόσω αυτά που λες @gianniskilkis
Άλλα πουλιά δεν έχω, εκτός από αυτά που ταίζω στο μπαλκόνι...
Πραγματικά πιαστηκα απροετοίμαστος...
Σχετικά με το φαί εφαρμόζω τα σχετικά του ποστ με τον κρόκο;
 
Άλλα πουλιά δεν έχω, εκτός από αυτά που ταίζω στο μπαλκόνι...
Είσαι πολύ σωστός και έχεις τα καλύτερα πουλιά απ΄ όλους μας. Να είσαι καλά και μακάρι το πουλάκι να βρει κάποιον άλλο σαν εσένα να το νοιαστεί.
 
τριχομοναδα μαλλον
αμεσα πτηνιατρο και φαρμακα αλλιως δεν εχει καμμια ελπιδα
η καθυστερηση χορηγησης ειδικου φαρμακου ειναι μοιραια
γιατι το ραμφος του ηταν τοσο βρωμικο;

αν το ξαναπιασεις πηγαινετε το αμεσα στην ΑΝΙΜΑ ασε τα τηλεφωνα η σε πτηνιατρο
 
Δυστυχως οχι... κοιταξα κ γυρω απο την πολυκατοικια αλλα κ παλι τιποτα. Ελπιζω να το βρηκε καποιος αλλος που να γνωριζε τουλαχιστον πως να το κρατησει σε κουτα...
 
Γενναίο και έζησε αλλά χαζό που σε άφησε και έφυγε... κρίμα.. ☹ όπως και να χει μπράβο σου!

Και μιας και τα αγαπάς τόσο πολύ αλλά δε θες κλουβιά, σκέψου για κανένα παπαγαλάκι που είναι πιο ήμερα και δένονται πιο πολύ με τον άνθρωπο! 😉
 
-off topic-
Περιστασιακά ερχονται κατι ελευθεροι παπαγάλοι (ringneck) αλλα δυστυχώς δεν εχω καταφέρει ακόμα να τους ταίσω. Εχω βάλει κατι sticks αλλα δεν εχει γίνει κατι. (μα τι κραυγές αυτες που βγάζουν! - δεν ειμαι σίγουρος οτι τους θέλω στο μπαλκόνι... :)
 
Back
Top