Ασθένειες Περιστέρι με φουσκωμένη γούλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dalice
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dalice

PB New Member
Εγγραφή
25 Οκτ 2022
Μηνύματα
16
Πόλη
γλυφαδα
Καλησπέρα
Το περιστερι μου ξαφνικά άρχισε μα φουσκώνει η Γούλα με αέρα και δεν έχει κανένα δείγμα αρρώστιας
Τι μπορώ να κάνω;
Το πήγα σε κτηνίατρο δεν βρήκε κατι
Του έδωσε κορτιζόνη
 
Καλημέρα σας
Έτσι ήταν χθες και μπορούσε να πετάξει όχι πάνω από ένα μέτρο και δεν μπορούσε από το φούσκωμα να φάει. Ήταν σαν να έχει φουσκώσει όλο το στηθος μέχρι και τον λαιμό με αέρα Γενικά είχε κέφι για παιχνίδι

Σήμερα είναι λίγο καλυτερα μετά την ένεση κορτιζόνης και τρώει μόνος του
Του δώσαμε με σύριγγα aviomycine
Χθες ο γιατρός του άνοιξε το ραμφος , τον εξέτασε κάτω από τις φτερούγες , τον ακροάστηκε και κοίταξε και ανάποδα την κοιλιά του. Δεν είδε κανένα δείγμα ασθένειας
Διαβάζω ότι μπορεί να το πάθει λόγω του μυκοπλάσματος να γίνει διατροφή στον αεραγωγό και να εγκλωβίζεται αέρας. Σας φαίνεται λογικό;
Μένω Γλυφαδα και δεν μπορώ να βρω κτηνίατρο να εμβολιάζει περιστέρια και δεν έχει κάνει εμβόλια
Έχει φαΐ και νερό στο μπαλκόνι αλλά έρχονται και αλλά πουλιά και τρωνε
Σας ευχαριστώ και πάλι
 

Συνημμένα

  • C50A297E-3CF6-4CE4-B27C-0046DDDDDDB3.webp
    C50A297E-3CF6-4CE4-B27C-0046DDDDDDB3.webp
    430,8 KB · Προβολές: 5
  • C50A297E-3CF6-4CE4-B27C-0046DDDDDDB3.webp
    C50A297E-3CF6-4CE4-B27C-0046DDDDDDB3.webp
    430,8 KB · Προβολές: 5
Το πουλάκι έχει λοίμωξη - αναπνευστικό πρόβλημα . Πάρε ένα φάρμακο για περιστέρια και όχι αβιομυκίν και τέτοια για καναρίνια . Εάν δεν μπορείς να βρεις πάρε ένα κουτί βιμπραμισίν και δώσε για μερικές μέρες 1/4 στο στόμα . Ένα καλό φάρμακο στο νερό είναι και το σεμιταν 30% . Πρέπει το πουλάκι να μην τρώει και πίνει από δοχεία που χρησιμοποιούν και άλλα πουλιά . Καλή συνέχεια .
 
Ξέχασα συγγνώμη . Από τις φωτό η εικόνα του είναι καλύτερη στην πρόσφατη . Αυτό είναι θετικό . Το ¨χειρότερο¨ είναι όταν πίνει νερό και βλέπεις ότι τότε φουσκώνει πολύ . Εκεί θέλει άμεση βοήθεια .
 
Καλησπέρα
Σας ευχαριστώ και παλι
Τι εμβόλια θα μπορούσα να κάνω στο περιστερι μου; Είναι σχεδόν 2 χρόνων
[automerge]1714411466[/automerge]
Έκανε σήμερα και αιματολογικές να δούμε τελικά τι μπορεί να είναι
 
Για εμβόλια είναι μεγάλη κουβέντα . Το κυριότερο είναι κατά πόσο τα πουλιά σου είναι ελεύθερα και σε κοινωνικοποίηση με άλλα . Εάν όχι δεν παίζει κάτι . Εάν πάλι θέλεις και έχεις μεγάλο αριθμό πουλιών , ασχολείσαι με τρέλα κυρίως και μετά για σαλμονέλα . Εγώ νομίζω (εάν κατάλαβα καλά πως έχεις λίγα πουλάκια ) να πας σε κάποιο σύλλογο , να γνωρίσεις κάποιο εκτροφέα με κύρος και με καθοδήγηση να κάνεις και τα δικά σου . Καλή συνέχεια .
 
Καλησπέρα
Βγηκαν τα αποτελέσματα των αιματολογικών και δεν υπάρχει ενδειξη νεοπλασίας ή μολυσματικου παράγοντα, οποτε μένουν μονο εκθεση σε στρεσσογονο παράγοντα και υποβιταμινωση ως πιθανα αίτια μου είπε ο κτηνοατρος
Έχει αρχίσει και ξεφουσκώνει
Ελοπιζω να συνερθει
Καλή Ανάσταση και σας ευχαριστώ και παλι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top