Φροντίδα Περιστέρι στη βεράντα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagmaz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagmaz

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Βρήκα ένα περιστέρι (πιθανών δεκαοχτούρα, δεν είμαι γνώστης) στην βεράντα θέλω να ρωτήσω την ομάδα τι πρέπει να κάνω.
Δεν μου φαίνεται τραυματισμένο, είναι σε όρθια θέση για μια-μιαμιση ώρα και δεν δείχνει να ταράζεται όταν το πλησιάζω. Του έβαλα τροφή και νερό αλλά δεν τα έχει πλησιάσει. Πρέπει να κάνω κάτι; Αν είναι άρρωστο ποιον πρέπει να ειδοποιήσω και που πρέπει να το πάω;
(Προσπάθησα να ανεβάσω και εικόνα αλλά μου βγάζει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο...)
 
@vagmaz πολύ πιθανόν να είναι μικρό του πουλί και να μην πετάει ακόμα καλά. Αλλιώς προφανώς έχει χτυπήσει. Πήγαινε το στον κτηνίατρο να το κοιτάξει, αλλιώς φρόντιζε το μέχρι να τα καταφέρει. Πώς είναι το φτέρωμα του; Είναι ομοιόμορφο; Πολύ πιθανόν το πουλί να είναι άρρωστο! Δοκίμασε να περικόψεις την φωτο.
 
Τέλος καλό για το περιστέρι το οποίο μάλλον ξεκουραζόταν. Σήμερα το πρωί σηκώθηκε και πέταξε μόνο του. Με την ΑΝΙΜΑ προσπάθησα να επικοινωνήσω χθες αλλά ίσως λόγω ώρας (ήταν μετά τις 18:00) δεν απαντούσε κανείς. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 
Back
Top