Γενικά Περιστέρι 1,25 εκατομμυρίων

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Ένα ταχυδρομικό περιστέρι, εκπαιδευμένο στο Βέλγιο, πρωταθλητής των αγώνων που οργανώνουν οι λάτρεις του είδους, πουλήθηκε σήμερα έναντι 1,25 εκατομμυρίων ευρώ σε διαδικτυακή δημοπρασία.
000.webp
Ο Αρμάντο, του γνωστού στο Βέλγιο εκτροφέα Ζόελ Φέρσχουτ, κατέρριψε έτσι κάθε ρεκόρ καθώς έγινε το ακριβότερο περιστέρι στον κόσμο.

"Κανείς δεν ανέμενε ότι θα έκανε σκόνη το μαγικό όριο του 1 εκατομμυρίου ευρώ. Το τελικό ποσό ανέρχεται στο 1.252.000", ανέφερε ο ιστότοπος Pigeon Paradise (Pipa), χωρίς να ανακοινώσει την ταυτότητα του αγοραστή.

Σύμφωνα πάντως με το βελγικό πρακτορείο Belga, ο νέος ιδιοκτήτης του Αρμάντο είναι Κινέζος και κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσει το περιστέρι για αναπαραγωγή, με σκοπό οι απόγονοί του να γίνουν και αυτοί πρωταθλητές.

Τα τελευταία χρόνια Κινέζοι συλλέκτες άρχισαν να ενδιαφέρονται για τα ταχυδρομικά περιστέρια, με αποτέλεσμα να εκτοξευθούν στα ύψη οι τιμές για τους "πρωταθλητές", δηλαδή εκείνα που καταφέρνουν να επιστρέψουν πρώτα στον περιστερώνα τους, ακολουθώντας το ένστικτό τους, αφού καλύψουν κάποιες φορές απόσταση εκατοντάδων χιλιομέτρων.

Το Βέλγιο και η Ολλανδία έχουν παράδοση σε αυτούς τους αγώνες περιστεριών, που όμως εδώ και πολύ καιρό είχαν πέσει σε μαρασμό. Το ενδιαφέρον των Ασιατών έδωσε νέα πνοή στην εκτροφή και στους αγώνες, σε ορισμένες περιοχές.

Σύμφωνα με τον Pipa, το ακριβότερο περιστέρι στην ιστορία των διαδικτυακών πλειστηριασμών ήταν μέχρι σήμερα το "Νιού Μπλίκσεμ" που πουλήθηκε τον περασμένο Νοέμβριο έναντι 376.000 ευρώ, σπάζοντας το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ, των 250.000 ευρώ, που είχε δώσει ο Κινέζος βιομήχανος Χου Ζεν Γιου για να αγοράσει, το 2012, το "Σπέσιαλ Μπλου".

Ο Αρμάντο ήταν ένα από τα 178 περιστέρια της οικογένειας Φέρσχουτ που πουλήθηκαν σήμερα. Τα έσοδα από τη δημοπρασία έφτασαν συνολικά τα 2 εκατομμύρια ευρώ.

πηγή
 
😲 Ασύλληπτο! Αγοράζεις Lear Jet σε αυτή την τιμή:D

Δεν είχα ιδέα για τέτοιου είδους δημοπρασίες με τέτοια ποσά. Για 1,25 εκ. Πάντως θα πρέπει το ταξίδι Ολλανδία -> Κίνα να "το έχει χαλαρά" :)

Ενδιαφέρουσα πληροφορία Γιάννη👍
 
Ναι, το είδα και εγώ στις ειδήσεις! Ηταν και η αδελφή μου δίπλα και είπε "σιγά μην έδινα 1,25 εκατομμύρια για ένα κοπροπουλι!" 😅
Πέρα από την πλάκα όμως, ορισμένοι πρέπει να πάσχουν χίλιες φορές περισσότερο από την αρρώστια που έχουμε εμείς για τα πουλιά. Φαίνεται πως κάποιοι το ήθελαν απεγνωσμένα αυτό το Περιστέρι...
 
Φαίνεται πως κάποιοι το ήθελαν απεγνωσμένα αυτό το Περιστέρι..

Σίγουρα υπάρχουν μανιακοί συλλέκτες σε διάφορα είδη..

Ωστόσο.. Ας μην ξεχνάμε οτι γενικά οι δημοπρασίες αποτελούν και ιδανικό "πλυντήριο" χρήματος..
 
Είναι αστρονομικό κατ'εμέ το ποσό που διατέθηκε για ένα περιστέρι, δίχως φυσικά να θέλω να το απαξιώσω. Η αλήθεια είναι ότι οι πρωταθλητές αυτής της ράτσας είναι περιζήτητοι και κοστολογούνται πανάκριβα, αλλά η τιμή του εν λόγω πτηνού είναι εξωπραγματική. Έχω μείνει εμβρόντητος. Μέχρι τώρα μου φαίνονταν ακριβοί οι παπαγάλοι και τα ιθαγενή. Με τον Αρμάντο ξεπεράστηκαν οι τιμές τους. Τρομερό!😳😮
 
Ο καθένα κάπου έχει την αγάπη του. Απλά κάποιοι μπορούν να κάνουν τα όνειρά τους πραγματικότητα. Η δημοπρασία έκλεισε συνολικά στα 2.400.000 ευρώ. Βέβαια δεν είναι όλα τα πουλιά τα " ίδια". Παρακολουθούσα την δημοπρασία και την στιγμή που έκλεισε το πουλί ένοιωσα τέτοια χαρά σαν να το είχα πάρει εγώ... χα χα χα. καλή συνέχεια. Όσοι θέλουν να δουν περισσότερα : https://www.pipa.be/en/articles/upd...nue-joel-verschoot-auction-2400000-euro-19439
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Άντε πες έχεις την τρέλα σου (γιατί μια τρέλα απο τις κανονικές που είναι για ζουρλομανδύα την έχεις αν αγοράζεις περιστέρια με τόσα λεφτά 😛 ) κι έχεις και τα μύρια και το αγόρασες. Αφήνεις 1,25 εκατ. Να πετάνε στον ουρανό με κίνδυνο να ταΐσεις ένα γεύμα σε γεράκι ή να στο κλέψουν; 😱
 
Φοίβο αυτά τα πουλιά δεν πετάνε πλέον ελεύθερα. Ό νέος κάτοχος τα έχει στην χλίδα μόνο και μόνο να αναπαραχθούν. Σε αυτή την κατηγορία τα κουμάσια είναι βίλες. Θα ζει σε μία χρυσή φυλακή.
 
Αφήνεις 1,25 εκατ. Να πετάνε στον ουρανό με κίνδυνο να ταΐσεις ένα γεύμα σε γεράκι ή να στο κλέψουν; 😱

Mπορει να εχει λαβει τα μετρα του..😄
61478
 
Back
Top