Ασθένειες Περιστέρι 35 ημερών έκανε εμετό πέτρες και λιγα σπόρια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikko

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2021
Μηνύματα
11
Πόλη
Πρέβεζα
Έχω ένα περιστερι 35 ημερών. Ήταν υγιέστατο.Το έβγαλα έξω στην αυλή και έτρωγε πετραδάκια και τροφή που ήταν από προηγούμενες μέρες για αλλα πουλια.Αυτο συνεβει πριν 3 μέρες. Το βράδυ έκανε εμετό πέτρες κ λιγα σπόρια. Από τότε δεν τρώει μόνο του και δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του. Τσιμπάει την τροφή αλλα δεν τη βάζει στο στόμα του να την καταπιεί. Το ταΐζω εγώ αλλά έχει πρόβλημα με τα πόδια. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Ευχαριστώ. Κ χίλια συγνώμη κ πάλι Elli
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν υπαρχει κάποιος παιδιά να βοηθήσουμε τον φίλο μας;
Καλησπέρα Τάκη, το πουλάκι χρειάζεται βοήθεια από Κτηνίατρο σίγουρα.
Αυτό που θα πρότεινα στον @Nikko είναι να προσπαθήσει να το ταΐσει με μαλακή ή ακόμα καλύτερα με υγρή τροφή μέχρι να το δει γιατρός.
 
Καλημέρα παιδιά. Το περιστερακι πριν λίγο σηκώθηκε και περπατάει σιγά σιγά.,Δεν έβρισκα κτηνίατρο εδω γύρω. Γερμανία είμαι αυτή τη στιγμή. Βρηκα πολυβιταμινες και του έδωσα χθες με σύριγγα. Είναι πολύ καλύτερα. Θέλει να το παίρνω αγκαλιά, νοιώθει σιγουριά μάλλον,δεν ξέρω.Θα τα καταφέρει πάντως πιστεύω. Ευχαριστώ τον @takis1964 τον @ΙΩΑΝΝΗΣ@ και την @Elli που με βοήθησαν.Ναστε καλά
[automerge]1614064598[/automerge]
20210223_081534.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έλλη από τίποτα έως τριχομονάδα . Συνήθως το ξέρασμα είναι προϊόν τριχομονάδας και ο μη συντονισμός με την τροφή παραμυξοιός. Βέβαια όλα εδώ είναι εικασίες διότι μιλάμε για ένα πολύ μικρό πουλάκι. Το κυριότερο είναι ότι ο φίλος έκθεσε το πουλί στο σοβαρότερο κίνδυνο για τα περιστέρια . Στην παλιά τροφή . Ποτέ δεν μένει παλιά τροφή για τα πουλιά , πολύ περισσότερο για τα γιαβριά . Αυτός είναι και ο λόγος που σε κάθε κουμάσι θα δεις αστραφτερά δοχεία τροφής - νερού . Το χύμα είναι για πουλιά πλατείας που έρχονται και "φεύγουν" . Τώρα ο φίλος προφανώς γνωρίζει και έδωσε στο πουλάκι βιταμίνες , πιστεύω θα πάει καλά . Τα πόδια του είναι ροζ και καθαρά , θα πάει καλά φτάνει να μην τραβάει το γιαβρί στα άκρα, είναι μωράκι ακόμα! Καλή συνέχεια .
 
Σταύρο πολλές φορές τα πουλιά σοκάρονται από λάθος ενέργειες. Μάλλον κάτι παρόμοιο έκανε και ο Nikko , χωρίς να τον μέμφομαι, έτσι. Απλά το πουλί είναι μικρό και θέλει προσοχή . Αν και νομίζω ότι πρόκειται για μικρή ντοβίτσα του ταχυδαχτυλουργού που θέλει ακόμα πιο πολύ προσοχή στο φαγητό . Ας συνεχίσει να το νταντεύει και θα πάει καλά .
 
Όχι, πρόκειται για διαφορετικό στέλεχος. Βέβαια πρέπει να τηρεί σε κάθε περίπτωση ο άνθρωπος που έχει ζώα τα μέτρα προφύλαξης. Ένα από τα ανθρώπινα φάρμακα για τριχομονάδα χρησιμοποιείται κατά κόρον στα περιστέρια . Αυτό δημιούργησε την άποψη ότι δημιουργεί και σε μας προβλήματα, πρόκειται για διαφορετικά στελέχη. Καλημέρα.
 
Πριν 10 μέρες το πήρα παιδιά. Πριν 20 χρόνια είχα αρκετά στην Ελλάδα κ μου αρέσουν υπερβολικά. Μέσα στο σπίτι το είχα. Δεν έχω παλιές τροφές, πεντακάθαρα είναι. Πέταξε στην αυλή του γείτονα που ήταν πετραδάκια κ τροφές για κουνέλια. Το πήρα κ το εκπαιδευα ερχόταν οταν σφυριζα. Καθόταν στο χέρι μου για να κοιμηθεί.Καταλαβα τι έφαγε. Του πήρα βιταμίνες,φαγητό σκόνη και τις έκανα χυλό με χαμομήλι. Δεν έχει τίποτα στο στόμα. Υποθέτω σχιστηκε από κατι αιχμηρό πετραδάκι.Ειναι πολύ καλύτερα. Αρχίζει και ψιλοτσιμπαει να φάει κ περπατάει αρκετά καλά Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας
[automerge]1614171371[/automerge]
20210224_134540.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top