Ασθένειες Περιστεράκι ντουνέκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nessuno
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nessuno

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας. Πάντα με υγεία! Χρειάζομαι μια βοήθεια για το περιστεράκι μου. Αν αυτό το post δεν είναι στο σωστό σημείο, παρακαλώ πολύ συγχωρέστε με, αλλα αν ξέρετε απαντήστε μου. Το περιστέρι μου αρρώστησε. Δύο κτηνίατροι δήλωσαν ότι δεν ξέρουν τίποτα. Ένας περιστεράς μου είπε ότι μάλον έχει σαλμονέλα. Έχει πράσινη διάρροια, κάνει σαν πιγκουίνος κ δεν μπορεί να φάει. Του έδωσα αντιβίωση από το κατάστημα με είδη ζώων, ειδική για πουλιά, δείχνει λίιιγο καλύτερα, αλλά δεν μπορεί να φάει χωρίς να το ταίζει κάποιος στο στόμα. Ξέρει κάποιος να βοηθήσει; Το περιστέρι δεν είναι ούτε χρόνου. Ευχαριστώ πολύ.
 
Απομόνωσέ το...
Μακρυά από άλλα πουλιά σε ένα ζεστό και ανάλογο του μεγέθους του χώρο ή κλουβί.
Βάλε ένα χαρτί λευκό από κάτω του και προσπάθησε όσο αυτό γίνεται να πάρεις δείγμα (για φωτογράφηση) από τις κουτσουλιές του. Τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσεις εδώ μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε αυτές τις δυο μέρες που είναι αργία.
Τη Δευτέρα σίγουρα θα πρέπει να πας να το εξετάσει κάποιος ειδικός.
Επίσης θα πρέπει εφόσον δεν τρώει να συνεχίσεις να το ταΐζεις και να του δίνεις νερό εσύ.
 
Μπορεις να γραψεις λιγο πιο αναλυτικα τα συμπτωματα; Εχει διαρροια και δεν τρωει... Κατι αλλο το κεφαλι κοιταει κατω η ειναι κανονικα; φουσκωνει καθολου;
 
Ευχαριστώ τόσο πολύ... όχι, δεν φουσκώνει, τα συμπτώματα με την διάρροια είναι λιγότερα μετά την αντιβίωση... αλλά καλά δεν είναι... Δεν καταπίνει, εγώ με το χέρι το ταίζω και το κάνω να καταπιεί. Το κεφαλάκι του δεν είναι προς τα κάτω, κοιτάει περίεργα και κάνει θόρυβο με το ράμφος, μάλον για φαγητό. Ειδικό ναι! Πήγα σε δύο κτηνίατρους -που με διώξανε- και ρώτησα σε τρίτο! Που να πάω; αν ξέρει κανείς κάποιον Θεσσαλονίκη... Παρακαλώ πολύ...
 
δύσκολα θα σωθεί κατά τη γνώμη μου... Το πουλάκι ήταν στην φωλιά ή είχε αρχίσει να τρώει μόνο του;
 
Αριστοτέλειο που; κτηνιατρική;
Ναι. Πετούσε κ έτρωγε μόνη της. Είναι η κούκλα της φωτογρααφίας(αν την έχω στείλει σωστά)
Μα... ένας κτηνίατρος μα μην ξέρει; Πάντως, ευχαριστώ πολύ...
 
Αριστοτέλειο που; κτηνιατρική;
Ναι. Πετούσε κ έτρωγε μόνη της. Είναι η κούκλα της φωτογρααφίας(αν την έχω στείλει σωστά)
Μα... ένας κτηνίατρος μα μην ξέρει; Πάντως, ευχαριστώ πολύ...
φαντάζομαι μιλάμε για αυτό https://community.petbirds.gr/media/περιστέρι.1371/
επίσης έχει αλλάξει φτερά;
*Το πουλάκι κατά 99% είναι διασταύρωση ρώσικου με ντουνέκι και όχι σκέτο ντουνέκι και φαίνεται εξαιρετικό πουλί 😉 ελπίζω να βρούμε λύση στο πρόβλημα
 
Μήπως έχει έλκη στο στόμα και δεν μπορεί να φάει; Οι τριχομονάδες δεν κάνουν αυτό το σύμπτωμα;
Ερώτηση προς γνωρίζοντες, όχι άποψη αυτό που λέω.
 
Μήπως έχει έλκη στο στόμα και δεν μπορεί να φάει; Οι τριχομονάδες δεν κάνουν αυτό το σύμπτωμα;
Ερώτηση προς γνωρίζοντες, όχι άποψη αυτό που λέω.
σωστό! Πολλά θα μπορούσαν όμως και πρέπει να έχουμε μια σφαιρική εικόνα για το πουλί την ηλικία και όλα τα συμπτώματα.

Ακόμα θα μας έλυνε τα χέρια (Η σελίδα δεν λειτουργεί πλέον) αλλά δυστυχώς αυτόν τον καιρό δεν το έχω πλέον στα χέρια μου...
 
Από τα συμπτώματα που αναφέρεις πιθανώς να είναι σκουλίκια ή σαλμωνέλα... Εγώ εάν ήταν δικό μου θα του έδινα τενύλ ή βερμόξ αρχικά μια μέρα ξεκούραση και μετά εσβ3 για πέντε μέρες. Με νερό στο στόμα... Το καλύτερο θα ήταν το ΑΠΘ που αναφέρει η Μιράντα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. Μια άλλη λύση είναι να δεις εδώ : http://www.pigeonfed.gr/index.html μήπως κάποιος σύλλογος είναι κοντά σου και κάποιος έμπειρος μπορεί να σου συνδράμει...
 
Back
Top