Αγορά Περιστερια κατοικιδια

Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
248
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα σε ολους. Ονομαζομαι Κωνσταντινα και θα ηθελα να μαθω αν καποιος απο οσους ασχολουνται με περιστερια θα μπορουσε να μου χαρισει ενα πιτσουνι.
 
Μεχρι πριν λίγο καιρό ένα πετ σοπ πάνω στην Λεωφόρο Ιφιγενείας μεταξύ Νέας Ιωνίας και Ηρακλείου, διέθετε κατοικίδιες δεκαοχτούρες...Βλέπω οτι λες για περιστέρια, αλλά ίσως να σε ενδιαφέρει και αυτό...
Αν δεν έχουν τώρα μπορέις να πας και να παραγγείλεις...Φέρνουν πολύ συχνά...
Τώρα για κάποιον που να ασχολείται δεν ξέρω...
Στο χωριό μου, στο μαντρί με τα πρόβατα του παππού μου πριν 10 χρονια πήγαν κάτι πιτσούνια και γέννησαν και τώρα εκεί κάθε μέρα κουρνιάζουν και έχουν τις φωλιές τους περίπου 200 περιστέρια...Αν βρω κάποιο μικρό θα μπορούσα να σου το φέρω μετά τον Αύγουστο όμως...
 
Μεχρι πριν λίγο καιρό ένα πετ σοπ πάνω στην Λεωφόρο Ιφιγενείας μεταξύ Νέας Ιωνίας και Ηρακλείου, διέθετε κατοικίδιες δεκαοχτούρες...Βλέπω οτι λες για περιστέρια, αλλά ίσως να σε ενδιαφέρει και αυτό...
Αν δεν έχουν τώρα μπορέις να πας και να παραγγείλεις...Φέρνουν πολύ συχνά...
Τώρα για κάποιον που να ασχολείται δεν ξέρω...
Στο χωριό μου, στο μαντρί με τα πρόβατα του παππού μου πριν 10 χρονια πήγαν κάτι πιτσούνια και γέννησαν και τώρα εκεί κάθε μέρα κουρνιάζουν και έχουν τις φωλιές τους περίπου 200 περιστέρια...Αν βρω κάποιο μικρό θα μπορούσα να σου το φέρω μετά τον Αύγουστο όμως...

Σ'ευχαριστω πολυ γαι την πληροφορια!
Το ξερω το μαγαζι που λες, αλλα δεν ψαχνω για δεκαοχτουρα. Δεν εχουν καμια σχεση με τα περιστερια στη συμπεριφορα. Ειναι σχετικα αγριες.
Νομιζω ομως οτι κατι βρηκα μεσω ενος γνωστου και περιμενω απαντηση.
Παντως ευχαριστω παρα πολυ!
 
δεν πιστευω να θελεις να το μαγειρεψεις;

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!
Ειχα ενα περιστερι 11 χρονια και το λατρευα οσο κανεναν αλλο στον κοσμο. Πιστευεις οτι θα μπορουσα να κανω κατι τετοιο;
 
Πολύ φιλικά αγαπητή μου Κων/να σου λέω πως στους κανόνες του φόρουμ είναι να μην γράφουμε σε κεφαλαία...
Οσο καλή πρόθεση και να έχεις ίσως φανεί κάπως... Και εκτός αυτού ειναι θεμελιώδης κανόνας του φόρουμ... Μπορεί να σε διαβεβαιώσει και ο Κος Σταύρος...

Με Πάσα Φιλική Διάθεση και υψίστη τιμή
Αθανάσιος Γαλανάκης
 
Καλησπερα, ενα μονο του θες, μπορω να σου δωσω 2 μικρα αλλα ζευγαρι!
 
ευχαριστω παρα πολυ που μπορεισ να μου χαρισεισ 2 πιτσουνια:).
δυστυχωσ ομωσ δε θα μπορεσω τελικα να τα παρω.☹
μετακομιζω σε νεο σπιτι λογω γαμου και ο αρραβωνιαστικος μου δεν θελει.
επειδη ομωσ ξερει την τρελα μου για τα περιστερια, θα του αλλαξω γνωμη.
(εχω μεγαλωσει πολλα μικρα που ειχαν πεσει απο φωλιεσ... )και ειχα ενα για 11 χρονια... Τον λατρευα!

*μπορεισ να μου πεισ ποσα χρονια ζουν τα περιστερια;
 
Kαλησπερα, δεν πειραζει ειμαστε κ στην ιδια συνοικια κ εγω ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ μενω, για τα περιστερια βλεπεις ειναι δυσκολο να το προσδιορισειςε χω περιστερι 15 χρονων αλλα κ παλι δεν ειναι απολυτο καπου 10 με 15 ειναι η ηλικια, αλλα πεζουν πολλα ρολο!
 
Εγω τα κανω μπανιο ενα ενα με ενα φαρμακο μια φορα το χρονο κ απολυμανση στο περιστερονα κ καθε βδομαδα καθαριοτητα στο περιστερονα κ μια φορα το μηνα ασβεστομα!
 
κωνσταντινα καλησπερα.
κωνσταντινα γερα να μη σε παρει των αερα γιατι θα τα χασεις ολα.
το χομπιμας δεν αφινετε και δεν ξεχνιετε.
χωρις παρεξηγηση. Πλακα κανω.
 
Εγω τα κανω μπανιο ενα ενα με ενα φαρμακο μια φορα το χρονο κ απολυμανση στο περιστερονα κ καθε βδομαδα καθαριοτητα στο περιστερονα κ μια φορα το μηνα ασβεστομα!

και με αυτον τον τροπο δεν πιανουν καθολου μυγες; γιατι τα ελευθερα περιστερια ειναι γεματα! Δεν κολλανε παλι απο αυτα;
ρωταω, γιατι οσα περιστερια εχω βρει κι εχω μεγαλωσει παντα ειχαν. κι οταν ερχονταν πανω μου και δε μπορουσα να τισ διωξω τρελαινομουν!
αυτο που ειχα 11 χρονια το ειχα πεντακαθαρο, κι οταν τυχαινε να παει πανω του καποια απο αυτα που ταιζα στο παραθυρο μου, του εβαζα φαρμακο για τισ ψειρεσ και μετα, μπανιο!
 
κωνσταντινα καλησπερα.
κωνσταντινα γερα να μη σε παρει των αερα γιατι θα τα χασεις ολα.
το χομπιμας δεν αφινετε και δεν ξεχνιετε.
χωρις παρεξηγηση. Πλακα κανω.

εννοειται οτι δεν τα παραταω!
ολα θα γινουν στην ωρα τουσ...
κανενα ζωο δεν ειναι σαν τα περιστερια!
ολεσ τισ ωρεσ που ημουν στο σπιτι μου, το περιστερι μου ηταν παντα μαζι μου.
ειτε δουλευα, ειτε εβλεπα TV, ειτε μαγειρευα, κτλ...
... Τον εκανα μπανιο με σαμπουαν και μετα στεγνωμα με πιστολακι μαλλιων...
... Και τον χειμωνα ορισμενεσ φορεσ βρεχοταν επιτηδες και ξαπλωνε στο κρεβατι μου για να του βαλω το πιστολακι...
απο αυτα τα λιγα καταλαβαινεισ τι σχεση ειχαμε και τι τρελα εχω...
 
τι να σου πω, εμενα τα δικα μου δεν εχουν γιατι δεν ερχονται σε επαφη με αλλα αγρια περιστερια κ νομιζω οτι το φαρμακο μενει για καποιο καιρο στο περιστερι κ το προστατευει,
 
Back
Top