Γενικά Περι αλλαγής καιρού

anastasios

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
175
Πόλη
Πειραιάς
Παιδια σημερα το μικρο μου[ζεμπρακι] δεν ειχε πολυ ορεξη, οχι για φαγητο αλλα οπως εκανε τις αλλες φορες. Το παρατηρησα με την αλλαγη καιρου.Βγηκε ο εξω απο το κλουβι, για 30 λπτκαι μπηκε παλι μεσα,ξυνεται και βγαζει ορισμενα πουπουλα.. Εχει ξεκινησει πτεροροια;η'ειναι λογο καιρου; Οπως εμεις πχ, αλλες μερες ειμασστε πιο ζωηροι και αλλες οχι.🙄Μηπως δεν τα λεω σωστα;Λιγο βοηθεια.
 
Παρατήρησέ το και αύριο, αν συνεχίσει θα σημαίνει ότι κάτι το ενοχλεί. Πιθανόν να είχε και ακεφιές λόγω καιρού. Και τα δικά μου όταν έχει συννεφιά την πιο πολύ ώρα κοιμούνται ή μαζεύονται 2-3 μαζί και κουρνιάζουν. Τρώει κανονικά; Οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές; Παρατήρησε για αλλαγές και πες μου αν δεις κάτι.

Πτερρόροια έχουν σχεδόν πάντα τα ζεμπράκια, απλά ορισμένες εποχές βγάζουν περισσότερα πούπουλα από άλλες.
 
Παρατηρησε το οπως πολυ σωστα σου λεει ο βασιλης. Απλα εγω ηθελα να προσθεσω γιανα σε καθησυχασω οτι κ τα δικα μου αυτην την εποχη βγαζουν πολυ περισσοτερα φτερακια κ ξυνονται αρκετα συχνα. Ιδιως η θηλυκια! Απο ορεξη βεβαια οκ. Απλα λογικο ειναι οταν πχ εχει κακοκαιρια η ορισμενες φορες που ξεκουραζονται να καθονται ησυχα. Παντως καλου κακου προσεξε το περισσοτερο αυτες τις μερες κ εαν δεις κατι περιεργο ενημερωσε.
 
Παρατήρησέ το και αύριο, αν συνεχίσει θα σημαίνει ότι κάτι το ενοχλεί. Πιθανόν να είχε και ακεφιές λόγω καιρού. Και τα δικά μου όταν έχει συννεφιά την πιο πολύ ώρα κοιμούνται ή μαζεύονται 2-3 μαζί και κουρνιάζουν. Τρώει κανονικά; Οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές; Παρατήρησε για αλλαγές και πες μου αν δεις κάτι.

Πτερρόροια έχουν σχεδόν πάντα τα ζεμπράκια, απλά ορισμένες εποχές βγάζουν περισσότερα πούπουλα από άλλες.

οι κουτσουλιες ειναι μια χαρα εχω απλωσει λευκο χαρτι απο ρολο και τις παρατηρω δεν κοιμαται πολυ ωρακαι τρωει κανονικοτατα, απλως δεν εχει την σπιρταδα, μαλλον εχει πτερροροια γιατι βγαζει τα πουπουλα του με την μυτουλατου και τα πεταει κατω, εινα και νοικοκυρης.:DΝα του βαζω τιποτα στο νερο;Γιατι στα αγρια που ειχα εβαζα.Αν ναι τι μαρκα;
 
Τάσο αν του δίνεις αυγοτροφή και φρούτα συχνά δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Μπορείς να του βάλεις κάποια πολυβιταμίνη στο νερό, όποια μάρκα και να βάλεις το ίδιο είναι, απλά μην το παρακάνεις και βάζεις κάθε μέρα.
 
Απλως για τα πουπουλα που πεφτουν,υγρο, για να μην ταλαιπορειτε Βασιλη. Ποναει; 😕
 
Το μπάνιο τον ανακουφίζει περισσότερο από κάθε τι. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Δεν είναι το θέμα ότι πονάει αλλά ότι χρειάζεται μεγάλα ποσά ενέργειας για να παραχθούν τα νέα πούπουλα. Στα ζεμπράκια πάντως είναι λιγότερο δύσκολη αυτή η φάση γιατί δεν αλλάζουν όλο το φτέρωμά τους όπως τα υπόλοιπα πουλιά. Υπομονή μπάνια και καλή διατροφή (την οποία την έχει έτσι κι αλλιώς).
 
Το μπάνιο τον ανακουφίζει περισσότερο από κάθε τι. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Δεν είναι το θέμα ότι πονάει αλλά ότι χρειάζεται μεγάλα ποσά ενέργειας για να παραχθούν τα νέα πούπουλα. Στα ζεμπράκια πάντως είναι λιγότερο δύσκολη αυτή η φάση γιατί δεν αλλάζουν όλο το φτέρωμά τους όπως τα υπόλοιπα πουλιά. Υπομονή μπάνια και καλή διατροφή (την οποία την έχει έτσι κι αλλιώς).

Μπανιο σε τζακουζι;😛
 
Back
Top