Ασθένειες Περνάει πτερόροια το κοκατίλ μου ή έχει κάτι πιο σοβαρό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, εδώ και δύο μέρες ο Ρίκο δείχνει ότι χάνει λίγα πούπουλα και του έχουν πέσει και 1-2 φτερά, είναι φυσιολογικό τέτοια εποχή; Είναι πτεροροια η είναι κάτι πιο σοβαρό; Του πέφτουν αυτά που ήδη ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του είχε κόψει (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)
 
Καλησπερα! τι ηλικια εχει το πουλακι; Με το καιρο φετος δεν ειναι απιθανο να περναει κ πτερορροια!
Με την ηλικία έχουμε ένα θέμα... Είναι νεαρός μεταξύ 9 μηνών και 1 έτους λογικά..
Και εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά μήπως του λείπει κάποια βιταμίνη; Δεν ξέρω, δεν τρώμε λαχανικά και φρούτα. Δύσκολα δοκιμάζει κάτι καινούργιο. Αυτό που του άρεσε μέχρι στιγμής πάρα πολύ πέρα από τους σπόρους του είναι το αυγό.
 
Πολυ πιθανο να αλλαζει το φτερωμα του! Προσπαθησε να του βαζεις κι αλλα πραγματα να δοκιμαζει με αλλους τροπους! Πχ κρεμοντας τα!
Το είχα δοκιμάσει αλλά το φοβάται. Ο μόνος τρόπος να δοκιμάσει είναι να του το βάλω στο φαγητό του... Πάει τα δοκιμάζει αλλά τα περισσότερα δεν τα θέλει.
 
Το είχα δοκιμάσει αλλά το φοβάται. Ο μόνος τρόπος να δοκιμάσει είναι να του το βάλω στο φαγητό του... Πάει τα δοκιμάζει αλλά τα περισσότερα δεν τα θέλει.
Δοκίμασε να τα τρίψεις και να τα ανακατέψεις με το αυγό που θα το έχεις πατήσει με το πηρούνι. Ή σε μικρά κομματάκια ή και ένα κομμάτι ολόκληρο. Κάποια στιγμή θα φάει. Εγώ έκανα το παροτλετ μου να φάει λαχανικά και φρούτα φτιάχνοντας παιχνίδια από αυτά 😏
 
Δοκίμασε να τα τρίψεις και να τα ανακατέψεις με το αυγό που θα το έχεις πατήσει με το πηρούνι. Ή σε μικρά κομματάκια ή και ένα κομμάτι ολόκληρο. Κάποια στιγμή θα φάει. Εγώ έκανα το παροτλετ μου να φάει λαχανικά και φρούτα φτιάχνοντας παιχνίδια από αυτά 😏
Το αυγό παλιά το είχα δοκιμάσει να το δώσω τριμμενο με το πηρούνι όπως λες αλλά δεν έδωσε καμία σημασία, ενώ σε μικρά κομμάτια που του το βάζω στην τροφή του τρελενεται. Βέβαια τότε ήταν δύο βδομάδες ότι είχε έρθει σπίτι κ ίσως φταίει κ αυτό. Θα το δοκιμάσω ξανά πάντως.. σε ευχαριστώ πολύ!
 
Το αυγό παλιά το είχα δοκιμάσει να το δώσω τριμμενο με το πηρούνι όπως λες αλλά δεν έδωσε καμία σημασία, ενώ σε μικρά κομμάτια που του το βάζω στην τροφή του τρελενεται. Βέβαια τότε ήταν δύο βδομάδες ότι είχε έρθει σπίτι κ ίσως φταίει κ αυτό. Θα το δοκιμάσω ξανά πάντως.. σε ευχαριστώ πολύ!
Εάν είναι ήμερο το πουλάκι μπορείς να του δώσεις και μικρά κομματάκια με το χέρι. Από το χέρι σου θα τα δοκιμάσει πιο εύκολα. Το άλλο μου παροτλετ αν δεν δοκιμάσει πρώτα από το χέρι μου δεν τρώει τίποτα καινούργιο. Τώρα που το σκέφτομαι και τα δυο πουλια μου ειναι μέσα στην παραξενια 🙃
 
Εάν είναι ήμερο το πουλάκι μπορείς να του δώσεις και μικρά κομματάκια με το χέρι. Από το χέρι σου θα τα δοκιμάσει πιο εύκολα. Το άλλο μου παροτλετ αν δεν δοκιμάσει πρώτα από το χέρι μου δεν τρώει τίποτα καινούργιο. Τώρα που το σκέφτομαι και τα δυο πουλια μου ειναι μέσα στην παραξενια 🙃
Είναι επειδή δεν έχεις γνωρίσει τον δικό μου γι'αυτό το λες 😀
 
Το είχα δοκιμάσει αλλά το φοβάται. Ο μόνος τρόπος να δοκιμάσει είναι να του το βάλω στο φαγητό του... Πάει τα δοκιμάζει αλλά τα περισσότερα δεν τα θέλει.
Αν το βγάζεις εκτός κλουβιού, κάνε πως τρως και εσύ κάθε φορά που θα του προσφέρεις κάτι και έτσι θα ζηλεύει και θα δοκιμάζει..
Ακούγεται κάπως αλλά πιστεύω πως πετυχαίνει πάντα...
 
Αν το βγάζεις εκτός κλουβιού, κάνε πως τρως και εσύ κάθε φορά που θα του προσφέρεις κάτι και έτσι θα ζηλεύει και θα δοκιμάζει..
Ακούγεται κάπως αλλά πιστεύω πως πετυχαίνει πάντα...
Όχι δεν ακούγεται καθόλου κάπως, έχει γίνει μια φορά να πλησιάσει πολύ ενώ τρώω κάτι και φαινόταν ότι το ήθελε
[automerge]1559033681[/automerge]
Που να δεις κ τα δικά μου. Πάμε για το πρώτο βραβείο παραξενιάς 😀
😀 σε καταλαβαίνω απόλυτα
 
Back
Top