Αναπαραγωγή Περνάνε αρκετό χρόνο στη φωλιά

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
πριν 10 μερες περιπου ειδα τα πουλια (ενα ζευγαρι λοβακια) να κοβουν χαρτι σε λωριδες και παρατηρησα αρκετα πουπουλα στο κλουβι. μου προτινα να βαλω φωλια γιατι μαλλον ετοιμαζονταν για οικογενεια. Περιμενα κι εγω εξεληξεις. τελικα καταλαβα οτι με το χαρτι απλα παιζουν μιας και η φωλια ειναι πεντακαθαρη. το περιεγο ειναι οτι εδω και δυο μερες περνανε πολυ χρονο μεσα στη φωλια και τα δυο και σε γενικες γραμμες ειναι παρα πολυ ησυχα σε σχεση με πριν που τσιριζανε ολη την ωρα.
δεν ειναι νωθρα, ειναι ζωηρα οπως πριν, κανουν το μπανακι τους καθημερινα τρωνε κανονικα.
καποιους ηχους σιγανους βγαζει το αρσενικο που και που. το κλουβι ειναι στο μπαλκονι μερα νυχτα.
τι μπορει να συμβαινει; Πρωταρης κι εγω, πρωταρικα κι αυτα. Πρεπει να κανω κατι η απλα να παρακολουθω; ζευγαρωμα δεν εχω δει ακομα.
 
Αφού τα έχεις μόνιμα έξω, ότι είναι να γίνει θα γίνει από δω και στο εξής που φτιάχνει ο καιρός.
Ζευγαρώνουν το πρωί συνήθως και μπορεί να γίνεται στο έδαφος και να μην τα βλέπεις.
Αν περάσει ο Μάϊος και δεν δεις αυγά να αφαιρέσεις την φωλιά γιατί θα γίνουν αντικοινωνικά αν κρύβονται εκεί μέσα.
Από διατροφή είναι πλήρης; Ασβέστιο; Σουπιοκόκκαλο;
Βάλε σε ένα θηκάκι φύλλα δάφνης και δενδρολίβανο φρέσκο μήπως τα στρώσουν στην φωλιά. Πρόσεχε να μην έχουν ακίδες.
 
ειναι συγουρα ζευγαρακι τα πουλακια; Δωσε βαση στην καλη διατρωφη απο δω και μπρος και αν ειναι να ερθουν απογονει θα ερθουν!
 
Back
Top