Τραυματισμοί Πεσμένη φτερούγα σε ζάκο

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλησπέρα , είμαστε διακοπές και πριν λίγο φωνάξα τον ιβαν να έρθει για να τον βάλω μέσα στο κλουβί για ύπνο! Καθώς πετούσε είδα ότι πλαγιαζε από την μια μεριά τον ξανά έβαλα στο πάρκο και η φτερούγα φαίνεται πεσμένη! Τον έψαξα παντού δεν έχει χτύπημα εμφανή και όταν την ακουμπάω η την ανοίγω με το χέρι μου δεν φαίνεται να πονάει ! Τι μπορεί να συμβαίνει
 

Συνημμένα

  • 7CFD9C5C-0CA5-4756-9DD1-6D5C62F635F0.webp
    7CFD9C5C-0CA5-4756-9DD1-6D5C62F635F0.webp
    65,7 KB · Προβολές: 15
καλησπέρα ,σήμερα συνεχίζει το αδύναμο πέταγμα και φαίνεται σαν να μην μπορεί να προσανατολιστεί στην προσγείωση ! Τρώει κανονικά ,μιλάει , πίνει νεράκι και παίζει ! Κ. @Vada έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψη σας όσο καιρό έχετε τον αφρικαν ! Α επίσης η φτερούγα σήμερα έχει επανέλθει κανονικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Vasia24 από εχθές το βράδυ ! Δεν νομίζω γιατί τις προηγούμενες μέρες πετούσε κανονικά στον ίδιο χώρο !
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Ιβαν
Εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός, το πιο πιθανό είναι να γέρνει ή να ρίχνει την φτερούγα του κάτω από κούραση.
Με το τρόπο αυτό το ξεκουράζει.
Το έχω δει δύο τρεις φορές στην Λίλα.
Μην ανησυχείς.
 
Κρεμασμένη φτερούγα μια μοναχα; Χμμμ.
Τα ζακο κρύβουν πολύ καλά οποιαδήποτε «ασθένεια» κ τραυματισμό… πραγματικά το κρύβουν πολύ καλά… πρέπει να το παρατηρείς ώρες και μόνο έτσι, θα καταλάβεις… κάπως μπορεί να την χτύπησε/γυρισε μην ψάχνεις απαραίτητα για πληγή… ταιζε τον κανονικά και κοιταζε τον συνέχεια. θα αποφεύγει να πετάξει μέχρι να νοιώσει ότι μπορεί και με ασφάλεια… αλλά θα συνεχίζει να την κρεμμαει όταν χαλαρώνει αν υπάρχει τραυματισμός. Επισης ο υπνος του θα είναι διαφορετικός αν υπάρχει πρόβλημα…
Ελπίζω να γιάνει γρήγορα ( όμορφος πολύ ειναι :) )
 
Θα τον κρατούσα μέσα στο κλουβί ή αρκετά περιορισμένο ώστε να μην πετάξει για μερικές ημέρες. Αν έχεις metacam που του έχεις ξαναδώσει και σου περίσσεψε δεν θα του έκανε κακό για μερικές ημέρες. Εμένα μου δείχνει για κάποιο μυικό τράβηγμα απο έντονο πέταγμα απότομα. Τα πουλιά μας δεν είναι και στην καλύτερη μυική κατάσταση δυστυχώς διότι πετάνε πολύ λίγο.
 
@thunderfck ευχαριστώ πολύ ! Είναι καλύτερα αυτές τις μέρες πετάει διστακτικά βέβαια! Ανοίγοντας την φτερούγα που κρεμούσε παρατήρησα ότι φαίνεται σαν να έχει παραπάνω φτερά πτήσεις κάπως το ένα πάνω στο άλλο με κάποια από αυτά να φαίνονται το καλάμι τους και σήμερα πείραζε πολύ έντονα εκεινο το σημείο με αποτέλεσμα να σπάσει το ένα με το μισό καλάμι να έχει μείνει πάνω! Ευτυχώς βέβαια ήταν φτερό για αλλαγή και δεν είχε αίμα !
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top