Ασθένειες Πετεινός με άσπρα στίγματα στο λαιμό του

xristina konta

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2014
Μηνύματα
25
Η μητέρα μου που έχει κότες, μου είπε σήμερα ότι στον πετεινό της είδε μεγάλα άσπρα στίγματα -μέγεθος φακής-στο λαιμό του. Είναι γύρω από τα φτερά του λαιμού του στην βάση με το δέρμα. Προσπάθησε να τα βγάλει αλλά βγαίνει και το φτέρωμα μαζί και δημιουργεί πληγή στο ζωντανό. Διάβασα για κόρυζα και ευλογιά στις κότες και της είπα να βάλει ιώδιο, νέφτι και βενζίνη εναλλάξ πάνω σε αυτά.Αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και μπορεί να μας δώσει συμβουλή θα είμαστε υπόχρεοι...
 
δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο τέτοιο θέμα με τα κοτοπουλάκια μου. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που πουλάει φάρμακα για κοτόπουλα
 
Η μητέρα μου που έχει κότες, μου είπε σήμερα ότι στον πετεινό της είδε μεγάλα άσπρα στίγματα -μέγεθος φακής-στο λαιμό του. Είναι γύρω από τα φτερά του λαιμού του στην βάση με το δέρμα. Προσπάθησε να τα βγάλει αλλά βγαίνει και το φτέρωμα μαζί και δημιουργεί πληγή στο ζωντανό. Διάβασα για κόρυζα και ευλογιά στις κότες και της είπα να βάλει ιώδιο,νέφτι και βενζίνη εναλλάξ πάνω σε αυτά.Αν έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο και μπορεί να μας δώσει συμβουλή θα είμαστε υπόχρεοι...

πανω στα πουλια; 😵

Μηπως αλλαζουν φτερωμα και φουσκωνουν τα νεα φτερα μεσα στο δερμα; Καλυτερα να δει ενα πουλι ενας κτηνιατρος, αυτοι σε αγροτικες περιοχες μπορουν να αναγνωρισουν παρασιτα και να δωσουν θεραπεια.
 
Λοιπόν έβαλε πεταντίν για 3-4 ημέρες και το ζωντανό είναι καλά..
 
Back
Top