Ασθένειες Πεφτουν πουπουλα απο τον αρσενικο μου, ειναι περιοδος πτερορροιας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleni Nt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleni Nt

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαρ 2017
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας... Θα ήθελα να σας ρωτησω κάτι...

Ο αρσενικός μου έχει τρεις μέρες που κάθε μέρα αρχίζει και του πευτουν τα πούπουλα, δεν τον έχω πετύχει να ξυνετε αλλά όταν γυρναω σπίτι βλέπω κάθε μέρα όλο και πιο πολύ... Μήπως είναι η περίοδος της πτερορειας τους; η μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο...;
 
μήπως είναι η περίοδος της πτερορειας τους; η μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο...;
Περίοδος πτερόρροιας δεν είναι αν και οι παπαγάλοι κάνουν και δεύτερη πτερόρροια πολλές φορές.
Τι ηλικία έχει; Αν είναι μικρό μπορεί να περνάει την πρώτη του.
 
Δεν ξερανε να μ πουνε εκεί που το πήρα γιατί δεν ηταν ο υπεύθυνος εκεί να μ πει... Πως μπορούμε να καταλαβουμε τι ηλικία είναι;
 
Το σκούρο είναι ε; Μικρό είναι. Κοίτα αν δεν είναι η πρώτη κανονική του, σκέψου αν του άλλαξες θέση πρόσφατα και πρόσεξε την διατροφή του, περισσότερη αυγοτροφή τώρα και σκούρα πράσινα χόρτα.
 
Το σκούρο είναι ε; Μικρό είναι. Κοίτα αν δεν είναι η πρώτη κανονική του, σκέψου αν του άλλαξες θέση πρόσφατα και πρόσεξε την διατροφή του, περισσότερη αυγοτροφή τώρα και σκούρα πράσινα χόρτα.
του άλλαξα και τ πήρα μια τροφή χωρίς τα μπισκοτάκια που έχει μέσα...
Και αυγοτροφη του έχω βαλει... Θέση δεν τ άλλαξα τον έχω εναμιση μήνα βέβαια που τον πήρα...
Μήπως επειδή τον χώρισα απο την θυληκια;
 
Αφού δεν γνωριζόντουσαν να πω ότι έπαθε στρες αποχωρισμού. Τίποτα συνέχισε καλή διατροφή και παρακολούθηση.
Ωραια Έται θα κάνω... Θα τ βάζω μαρούλι άνηθο και χλορι ρίγανη...
και αυγοτροφη εννοειται
 
Καλησπέρα σας... Θα ήθελα να σας ρωτησω κάτι...

Ο αρσενικός μου έχει τρεις μέρες που κάθε μέρα αρχίζει και του πευτουν τα πούπουλα, δεν τον έχω πετύχει να ξυνετε αλλά όταν γυρναω σπίτι βλέπω κάθε μέρα όλο και πιο πολύ... Μήπως είναι η περίοδος της πτερορειας τους; η μπορεί να συμβαίνει και κάτι άλλο...;

Ελενη καλημέρα! Το γεγονός οτι πέφτουν πούπουλα ειναι σύνηθες στα Μπάτζι, μια και περιποιούνται πολλές ώρες τα φτερα τους! Βέβαια για να το αναφέρεις προφανώς τωρα ειναι πολυ περισσότερα! Φτερα βλεπεις να πέφτουν; Διότι τότε μπορούμε να μιλήσουμε για πτερόρροια! Ίσως πρόκειται για την πρωτη του που λεει η Μαρια, ίσως οφείλεται σε ελλειπη διατροφη, πολυ περισσότερο αν το έχεις κοντά σε θερμαντικό σώμα, οποτε ζεσταίνεται περισσότερο! Σε καθε περίπτωση, βάλτου μια μπανιέρα, αν ειναι πτερόρροια θα το ανακουφίσει! Ανέβασε και φωτό να δούμε αν βγαίνουν νέες φύτρες ( καρφάκια)!
 
Back
Top