Διατροφή Πηλος και γυρη στη διατροφη των παπαγαλων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας κ παλι! Πριν ειδα στο σκάι σε ενα ντοκιμαντερ εδειχνε παπαγαλους μακαο, αμαζονιου αγριουσ τι τρωνε στην φυση.. Κ εδειχνε που τρωνε καθυμερινα πυλο(ητν ενας βραχος πυλου κ σπαγαν απο εκει κομματια, τρωνε ημερισιως περιπου 20 κουταλακια πυλο🙄! Κ αυτο τους κανει πολυ καλο. Γιατι γινεται αποσυμφορηση των βακτυριων! Κ στην συνεχεια εδειξε οτι αυτο ειναι καλο κ για τους ανθρωπους ηταν ενα που το αγορασε σε μορφη σκονης κ το διελυσε στο νερο κ το ειπιε! Απλα σας το λεω ενημερωτικα με παραξενεψε δεν το ειχα ακουσει! Κ κατι αλλο ηθελα να σας ρωτησω,την γυρη πως την δινουμε στα πουλια κ καθε ποτε;επειδη εχουμε μελισσια ειναι πολυ ευκολο να συλεκσω.. Αν κανει καλο να τους δωσω! Ευχαριστω!
 
γεια σας κ παλι! Πριν ειδα στο σκάι σε ενα ντοκιμαντερ εδειχνε παπαγαλους μακαο, αμαζονιου αγριουσ τι τρωνε στην φυση.. Κ εδειχνε που τρωνε καθυμερινα πυλο(ητν ενας βραχος πυλου κ σπαγαν απο εκει κομματια, τρωνε ημερισιως περιπου 20 κουταλακια πυλο🙄! Κ αυτο τους κανει πολυ καλο. Γιατι γινεται αποσυμφορηση των βακτυριων! Κ στην συνεχεια εδειξε οτι αυτο ειναι καλο κ για τους ανθρωπους ηταν ενα που το αγορασε σε μορφη σκονης κ το διελυσε στο νερο κ το ειπιε! Απλα σας το λεω ενημερωτικα με παραξενεψε δεν το ειχα ακουσει! Κ κατι αλλο ηθελα να σας ρωτησω,την γυρη πως την δινουμε στα πουλια κ καθε ποτε;επειδη εχουμε μελισσια ειναι πολυ ευκολο να συλεκσω.. Αν κανει καλο να τους δωσω! Ευχαριστω!


Ο βράχος που ανεφέρεις βρίσκεται στον Αμαζόνιο, και πλήθος παπαγάλων κυρίως μακάο τον επισκέπτονται καθημερινά, μιας και περιέχει οργανικά στοιχεία, μέταλλά κτλ. Προσωπικά τους έχω πάντα στο κλουβί τους clay bloc (orlux) που βγαίνει (έτσι ισχυρίζονται τουλάχιστον) απο τον βράχο του αμαζονίου. Η γύρη μπορεί να προσφέρεται σαν συμπλήρωμα διατροφής, αλλά αν η διατροφή είναι πλούσια πιστεύω οτι δεν χρειάζεται.
 

Συνημμένα

  • macaw clay.webp
    macaw clay.webp
    42,2 KB · Προβολές: 77
γενικα ολα τα πουλια εχουν αναγκη απο αλλατα, ασβεστιο μια πληρη διατροφη πρεπει να περιεχει ποσοτητες ασβεστιου και αλλων μεταλλων γι'αυτο και στο εμποριο θα βρεις συσκευασιες με αλλατα για παπαγαλους. ειδικα αν εχεις ζακο ι μακαο εχουν αναγκη μεγαλες ποσοτητες. Γι'[αυτο παντα φροντηζεις να εχεις μεσα ή μια ειδικη πετρα ή ενα δοχειο με αλλατα σε σκονη. η μονη περιπτωση που ισως δεν χρειαζετε ειναι αν εχεις τροφη σε πελλετ τυπου Ρ15 παραδειγματος χαρη της βερσε λαγκαλ οπου αυτου του τυπου οι τροφες εχουν βιταμινες και μεταλλα δεν χρειαζετε το πουλι συμπληρωματα τα οποια με τισ αλλες τροφες ειναι υποχρεωτικα.
 
α... καταλαβα ναι αυτο τον βραχο ειδα..σας ευχαριστω! Εχω κοκατιλ, μονο σουπιοκοκκαλο εχω.. Δεν εχω δει πουθενα τιποτα αλλο κ μια πετρα απλη μονο για το ραμφος, σαν ελαφροπετρα μοιαζει γκρι με τριπουλες...
 
Back
Top