Γενικά Πηρα ενα καναρινι

πηρα ένα 5 μηνων αηδονοφονο αρσενικο και το εχω βαλει να ζει ζευγαροτρα
Πολύ τηλεγραφικά μας το αναφέρεις.
Δεν θα έπρεπε να μας πεις μερικά λόγια παραπάνω. Για το πως είναι, από που και πόσο το πήρες, αν τραγουδά κλπ...
Ίσως και μια φωτογραφία να σε βοηθούσε περισσότερο.
 
θα ανεβασω φοτο με το που το βγαλω γιατι είναι 5 μηνων και φβαμε μηπος παθει κατι από το φλας και είναι κητρινο ψηλο τραγουδάει κανει μπανιο σην μπανιερα κανει κουνια και δεν με φοβατε καθολου. Να ροτησω κανει να φαει αυγο σε τετια ηλικια
 
Ναι κάνει και μάλιστα βάζε σφιχτό αυγό με το τσόφλι, ώστε να τρώει και ασβέστιο. Διάβασε τα άρθρα του φόρουμ για τη διατροφή, θα σε βοηθήσουν πολυ.
 
ευχαριστο τορα το εχω βαλει να ακουει φονες καναρινιων για να κελαηδησει πιο γρηγορα

ποτε θα αρχισει να κελαιδαει;
 
θα ανεβασω φοτο με το που το βγαλω γιατι είναι 5 μηνων και φβαμε μηπος παθει κατι

Η φωτογράφηση των πουλιών δεν ενέχει κίνδυνο για την ζωή τους. Οπότε αναμένουμε...

ευχαριστο τορα το εχω βαλει να ακουει φονες καναρινιων για να κελαηδησει πιο γρηγορα

ποτε θα αρχισει να κελαιδαει;

Κανονικά πρέπει ήδη να σαλιαρίζει. Συνήθως ξεκινούν από 3 μηνών και στα καναρίνια φωνής τα "σαλιαρίσματα"(υποτυπώδες τραγούδι) είναι πιο έντονα. Για τα, αηδονόφωνα καναρίνια, των οποίων την ύπαρξη δεν ήξερα μέχρι που διάβασα αυτή την ανάρτηση, δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα. Πάντως, όπως πολύ σωστά προανέφερε ο Γιάννης, χρειάζεται το χρόνο του για να..."ξεδιπλώσει" το ταλέντο του!
 
Δώσ'του λίγο χρόνο και θα αρχίσει. Μόλις το πήρες άλλωστε. Άσ'το να συνηθίσει το καινούργιο περιβάλλον.
👍
χτες ακουσα ενα κελαιδηνμα κανωνικο αλλα αυτο ηταν 1 κελαιδημα τη μερα και μετα σαλιαριζει
 
σημερα οποτε περναω τον ακουω και το αυγο ποσο καιο να το εχω μεσα στο κλουβι
Το αυγό που βάζουμε για να φάει το καναρίνι δεν το αφήνουμε πάνω από 2-3 ώρες γιατί χαλάει με τις μεγάλες ζέστες που έχουμε αυτό το διάστημα.
 
Back
Top