Φροντίδα Πηρα καινουργιο κοκατιλ αλλα με φοβαται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης petros87
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

petros87

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2014
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Γεια. Σας λοιπον πηρα καινουργιο κοκατιλ αλλα με φοβαται αρκετα τοεχω μια μερα ομως δοκιμασα ναα βαλω το χερι μμ μεσα αλλα κοπανιοτανε τι να κανω να μμ εχει εμπιστοσηνη πειτε μμ παρακαλω τη να κανω

Αα ακομα δεν τρωει και δεν πινει νερο και καθεται ακινητο πριτε μμ τι να κανω
 
Σε πρώτη φάση να αφήσεις το πτηνό απολύτως ήρεμο χωρίς καμία δραστηριότητα κοντά του ώστε να ξεπεράσει το στρες και να ηρεμήσει. Όταν αυτό γίνει, θα φάει και θα πιεί. Στη συνέχεια μιλάμε για τα υπόλοιπα. Προσοχή... όχι ξανά τα χέρια μέσα στο κλουβί...
 
οκ σε ευχαριστω πολυ αα και να σου πο που να εχω το κλουβι; να του σφυριζω η να του μιλαω;

και επισης τρεμει λιγο καθεται σχεδον ακινητο αα και οταν το πειρα εκανε κουτσουλιες ειναι λιγο πρασιινεσ και σημερα επειδη τον εχω απο χθες εκανε κιαλλεσ ψιλοπρασινες
 
Χρειάζεται να ηρεμήσει.
Σε παρακαλώ να το αφήσεις εντελώς ήσυχο για μερικές μέρες. Δεν χρειάζεται να το παρακολουθείς συνέχεια. Να το βάλεις σε μια ήρεμη γωνία, χωρίς να πλησιάζεις και σε μερικές μέρες όλα θα είναι μια χαρά.
 
Να σου ζήσει Πέτρο το κοκατιλάκι και να κάνεις αυτά που σου είπε ο Γιάννης.
Όταν λες πήρες καινούργιο, έχεις και άλλο πουλάκι;
 
ναι το πρωτο ειναι αα επισης του εβαλα ενα νεο παιχνιδι αλλα το φοβαται πολυ
 
Άφησέ το να γνωρίσει το μέρος και το κλουβί. Τώρα για μία εβδομάδα μόνο σπόρους, νερό και ηρεμία.
 
Βρε Πέτρο σε παρακαλώ... άφησε το πουλί ήσυχο, χωρίς παιχνίδια χωρίς σφυρίγματα και κυρίως χωρίς παρεμβάσεις στο χώρο του, να συνέλθει. Δυο τρεις μέρες μόνο... μετά θα παίζεις με όλη σου την όρεξη...
 
οκ ευχαριστω πολυ αα δηλαδη να το αφησω για 3-4 μερες ηρεμο οκ αν θελω κατι παιδια θα σας το πο και παλι ευχαριστω και για τους δυο σας
 
λοιπον θελω να σας στηλω μια εικονα να μου πειτε αν ειναι θυλικο η αν ειναι αρσενικο γιατι δεν εχω πολυ καταλαβει απλος δεν φαινεται καλα γιατι ειναι απο λαπτοπ αν ειναι θα ανεβασω κι αλλεςPhoto_00008.webp Photo_00011.webp Photo_00010.webp Photo_00008.webp Photo_00011.webp Photo_00010.webp
 
λοιπον τωρα πριν λιγο εκανε κουτσουλιεσ αλλα του κρεμοντουσαν απο κατω λιγο και ανυσηχισα ειναι κακο αυτο; Πειτε μμ γρηγορα
 
Για το φύλο συμφωνώ με τον Ανέστη.
Ναι είναι κακό που μένουν κολλημένες οι κουτσουλιές. Τι είναι κανείς δεν μπορεί να σου πεί. Σίγουρα είναι διάρροια. Από ποια αιτία, μόνο γιατρός μπορεί να πει και αφού κάνει μικροβιολογική εξέταση στις κουτσουλιές.
Πάντως βάλε μια λευκή κόλλα στον πάτο και βγάλε μια φωτογραφία να τις δούμε. Από πότε το παρουσίασε αυτό;
 
Το κλουβάκι είναι πολύ μικρό για κοκατίλ! ☹ Βάλτο σε ένα μεγαλύτερο κλουβάκι μέσα στο σπίτι και παρατήρησε τη συμπεριφορά του και τις κουτσουλιές του.
 
οκ μεσα στην βδομαδα θα αλλαξει κλουβι απλος ειναι προσορινο σημερα το παρουσιασαι οταν γυρισα απλοσ μπορει να ηταν τυχαιο τι να πο θα δω και αυριο τρωει αρκετα ομως
 
γεια σας λοιπον το κοκοτιλ τρωει πινει και δεν με πολυ φοβαται εφαγε και απο το χερι μου αλλα απεξω απο το κλουβι το ταιζα εβαζα τα δακτυλια μου στα καγκελα και επαιρνε τον σπορο αλλα ποσ να το κανω να μην με φοβαται καθολου;
 
Δεν υπάρχουν μυστικά ούτε κόλπα, υπομονή και συνεχής προσπάθεια και φυσικά ενημέρωση για την ψυχολογία του πουλιού. Διάβασε αυτά τα θέματα Εκπαίδευση Παπαγάλων - εκπαίδευση παπαγάλων | PetBirds
 
σημερα το κοκατιλ ειναι πολυ νευριασμενο γιατι και επισησ δαγκνωνη δυνατα γιατι;
 
Εσύ μόνο, μέσω της παρατήρησής του μπορείς να μας πεις αν άλλαξες κάτι στις συνήθειες κι αυτό το εκνεύρισε. Μην πραγματοποιείς πολλές και ταυτόχρονες αλλαγές, ούτε καν στο δωμάτιο που το έχεις. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για το κλουβί.
 
οχι δεν του εχω αλλαξει κατι το μονο καινουργιο ειναι οτι τον βγαζω και λιγο στο μπαλκονι για 2-3 ωρες και χαλαει τον κοσμο ολοι την ωρα σφυριζει και μου φενεται οτι του αρεσει δεν ξερω τωρα τι να πο αα και επισης αν εχασε κανεισ ενα κοκατιλ στην αθηνα περιοχη κοριδαλλος το βρικα ειναι σε ενα πετσοπ το πηγα να το φροντισουν
 
Back
Top