Γενικά Πηρα καναρινα με δαχτυλιδι 2007

alexan2dros

Banned
Εγγραφή
24 Ιαν 2009
Μηνύματα
252
Πόλη
Ηράκλειο
γεια σας.. καποιος μ ειπε οτι δεν ειναι καλη ηλικια.. 2007.. και οτι δεν επρεπε να την παρω... η γνωμη σας;
 
Αλεξανδρε δε σου το ειπα αυτο για να μην αγορασεις τη συγκεκριμενη καναρα που σου αρεσε.Απλα σου ειπα ναψαξεις λιγο καλυτερα μηπως και βρεις κανενα πουλακι του 2008. Η αγορα σου ομως ειναι καλυτερη απο το να επερνες ενα πουλι χωρις δακτυλιδι. Να σου ζησει η καναρινουλα σου και σου ευχομαι συντομα να αποκτησεις πολλα υγιεις καναρινακια
 
να σαι καλα... Ναι ειναι γνωμη σου, δεν εχω προβλημα.. απλα θελω να ακουσω και αλλουσ.. και κατι αλλο.. αν εμφανισει καποιο προβλημα το πουλι δεν θα μπορω να το παρω πισω απο εκει π το πηρα; Εννοω μεσα σε 7 μερες... λεμε ΑΝ..
 
Δε χρειαζεται να μπαινεις σε τετοιες σκεψεις κοιταξε να χαρεις το νεο σου αποκτημα. Σιγουρα αν παρουσιασει καποιο προβλημα μπορεις να ζητησεις το λογο. Τωρα αν θα βγαλεις ακρη ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο. Εξαρταται απο τι σχεση εχεις με τον μαγαζοταρα αλλα και απο το ποσο επαγγελματιας ειναι αυτος.
Σημερα εδωσα 3 πουλια δικης μου εκτροφης σε πετ και πηρα αλλα βασισμενος στην εμπιστοσυνη που εχω στο μαγαζι. Ξερεις τι ρισκο ειναι αυτο. Αλλα δε θελω ουτε να σκεφτομαι κατι αρνητικο. Σημερα ειναι μερα χαρας δε μπορεις να καταλαβεις πως αισθανομαι οταν βγαινω στο μπαλκονι και βλεπω 7 φατσουλες ομοιες σαν τις σταλες του νερου. Σκεψου θετικα και κοιτα να χαρεις το αποκτημα σου
 
να σου ειναι καλα ευχομαι.. Το λεω αυτο γιατι καπως περιεργα την ειδα, την εβλεπα στο πετσοπ πλυ ωρα και μ φιανοταν καλα.. μετα οτα την εφερα κατα τις 8 το βραδυ σπτι την ειδα καπως σα να φουσκωνει και ετσι, ισως να ηθελε και να κοιμηθει.. Θα δω αυριο και θα κανω.. ειμαι δυστυχος ανθρωπος που παντα οτι επιλογη κανω ελαχιστες φορες βγαινει γερό... Οχι μονο σε ζωα αλλα και σε πραγματα... ☹
 
Απο αυριο να δινεις καλης πιοτητας σπορους αυγουλακι και πολυβιταμινη στο νερο. Μην αγχωνεσαι ειναι μεχρι να συνηθισει την αλλαγη μη τη ζοριζεις
 
εβαλα ηδη πολυβιταμινη και αυγο.. Τωρα η τροφη καλη ειναι.. ευχομαι να πανε καλα... Τωρα στο αυγο ουτε π πλησιασε...
 
Κανε μια επαναληψη στα παλια ποστ του φορουμ πανω στη διαχειρηση και στη διατροφη και μην αγχωνεσαι. Σου ευχομαι ολα να πανε καλα
 
παιδια την πηγα πισω γιατι δεν ηταν καλα το καναρινι ειχε βραχνυ τιτιβισμα και ηταν ατονο.. Πηρα μια αλλη του 2008 με μπλε δαχτυλιδι... μια χαρα μεχρι στιγμης! Χαιρομαι! το μονο π με προβληματιζει ειναι οτι ειναι σχεδον ετοιμη... ελπιζω να αντεξει 15 με 20 μερες εστω για καραντινα...
 
Αλέξανδρε να σου ζήσει το νεο σου φιλαράκι. Ειμαι της γνωμης να κανεις υπομονή φροντίζοντας να τηρησεις την καραντίνα άσχετα από το άν χασεις καποια γέννα. Ειναι καλύτερα να γεννησει άσπορα αυγά για μια φορά, από το να δικυνδυνέψεις να χάσεις τα ήδη υπάρχοντα πουλιά σου. Φύλαγε τα ρούχα σου για να εχεις τα μισά!
 
σωστη... Δηλαδη να της βαλω φωλια να κανει αυγα και μετα οταν τελειωσει η καραντικα την βαζω με το αρσενικο;
 
Αλέξανδρε όταν λες ότι είναι σχεδόν ετοιμη, τί ακριβώς εννοείς; Ειναι φουσκωμένη η κοιλιά της σαν να έχει αυγό;
 
κοιτα ο πετσοπ ανθρωπος μ ειπε οτι σε 5 μερες μπορει να αρχισει να κανει φωλια.. εντωμεταξυ το τιτιβισμα της ειναι διαρκειας... σε μια φαση την ειδα να κοβη εφημεριδα απο τον πατο... Εγω δε μπορω να καταλαβω αν την δω... Της εβαλα βιταμινη στο νερο και μιλο... και μπανιερα και εκανε μπανακι... Τωρα θα δω της επομενες μερες πως θα αντιδραει.. αν συνεχιζει να κοβει εφημεριδα και ετσι.. Παντως πιστευω οτι ειναι καλη επιλογη...
 
Back
Top