Φροντίδα Πηρα το νεο μου Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους! Πριν απο 2-3 μερες, πηρα το νεο πουλακι. Η αμαρα του ηταν το πρωτο που κοιταξα,(μετα την τραυματικη μου εμπειρια με το προηγουμενο παπαγαλακι 🙄 ) και ευτυχως ηταν καθαρη να το πω;
Αν και μια δυο φορες του κολλησε και εκεινου μια κουτσουλια εκει στα πουπουλα γυρω
γυρω, δεν κανει ομως διαρροια, οι κουτσουλιες του ειναι μια χαρα.
Επισης ο κυριος μου εφερε μαζι και ενα σακουλακι απο την τροφη που του εδινε, για να μην εχουμε παλι τα ιδια και παρουσιαστουν προβληματα με την αλλαγη τροφης. Τωρα του δινω απο αυτην, αλλα επειδη ο κυριος μου ειπε οτι παιρνει τη συγκεκριμενη τροφη σε τσουβαλια, κι εγω προφανως δεν μπορω να την προμηθευτω, αγορασα μια συσκευασμενη της versele laga. Πως θα γινει η αλλαγη απο τη μια τροφη στην αλλη; Αρχικα θα τις αναμειξω, βαζοντας μιση-μιση ;
Ποτε θα αρχισω να αυξανω την ποσοτητα της νεας τροφης;
Αν μπορειτε δωστε μου λιγες πληροφοριες για το θεμα αυτο :)
Επισης,τις πρωτες μερες οταν καθαριζοταν, επεφταν κατι ασπρακια απο πανω του, σαν φλουδες ηταν😕 Ειναι φυσιολογικο αυτο;
Ακομα, 2-3 φορες τον εχω δει να παταει τρια δαχτυλακια μπροστα, να παταει το ενα λαθος δηλαδη 😳
Ο κυριος που μου τον εδωσε μου ειπε πως ειναι λογω της μικρης του ηλικιας και πως με τον καιρο θα φτιαξει..
Επισης,το μισο του ραμφος, ειναι μαυρο. Ειναι κι αυτο λογω της ηλικιας, σωστα;
ΥΓ φωτογραφιες συντομα(ακομα παιδευομαι 😛)
 
Να σου ζήσει!
Τροφή κατ' αρχήν μισή-μισή όπως δίνεις και κάθε μέρα λίγο περισσότερη από την καινούργια, μέχρι να την αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά.
Τι ηλικία έχει αυτό το πουλάκι, σίγουρα μικρό αλλά πόσο μικρό;
Αυτά τα ασπράκια που λες δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, κάνε του ντουζάκι απαλά με ψεκαστήρι που θα έχεις προσθέσει 2-3 σταγόνες ξύδι.
Δάχτυλα και ράμφος ναι λόγω ηλικίας. Περιμένουμε τις φωτογραφίες :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Να σου ζήσει!
Τροφή κατ' αρχήν μισή-μισή όπως δίνεις και κάθε μέρα λίγο περισσότερη από την καινούργια, μέχρι να την αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά.
Τι ηλικία έχει αυτό το πουλάκι, σίγουρα μικρό αλλά πόσο μικρό; :)

Σ'ευχαριστω πολυ Μαρια! Οσο αφορα την τροφη, μαλλον εκανα λαθος διατυπωση, προς το παρον του δινω μονο απο την τροφη του κυριου.
Τωρα για την ηλικια, δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι, εχω την εντυπωση παντως πως προσφατα απογαλακτιστηκε, απο αυτα που μου εχει πει ο συγκεκριμενος εκτροφεας 😕
 
Τωρα για την ηλικια, δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι
Αφού έχεις επαφές μαζί του, ρώτησέ τον ακριβή ημερομηνία γέννησης. Οι εκτροφείς τηρούν βιβλία γεννήσεων. Φοράει δαχτυλίδι; Είναι ο ίδιος με αυτόν που είχες πάρει και το συγχωρεμένο;
Ξεκίνα ανάμεικτη τροφή άμεσα.
 
Αυτα τα ασπρακια που λες τα βγαζουν και τα δικα μου, δεν ειναι τιποτα, μην ανυσηχεις!
Να σου ζησει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αφού έχεις επαφές μαζί του, ρώτησέ τον ακριβή ημερομηνία γέννησης. Οι εκτροφείς τηρούν βιβλία γεννήσεων. Φοράει δαχτυλίδι; Είναι ο ίδιος με αυτόν που είχες πάρει και το συγχωρεμένο;
Ξεκίνα ανάμεικτη τροφή άμεσα.



Οχι Μαρια μου δεν εχει δαχτυλιδι. Ναι ειναι ο ιδιος απ τον οποιο πηρα το προηγουμενο παπαγαλακι.
 
Απο χθες δαγκωνει και τραβαει με μανια το "βρακακι" του κλουβιου😕 Ειναι καποιο σημαδι αυτο;
 
Παίζει Ειρήνη μου, διασκεδάζει την ανία του. Δώσε του λευκό χαρτί ή καλαμάκια νερού να παίζει και απομάκρυνε το προστατευτικό να μην μασάει το νάϋλον και το λάστιχο. Κοίτα και τα παιχνίδια μήπως μπορείς να του φτιάξεις κάποια μόνη σου.
 
Παίζει Ειρήνη μου, διασκεδάζει την ανία του. Δώσε του λευκό χαρτί ή καλαμάκια νερού να παίζει και απομάκρυνε το προστατευτικό να μην μασάει το νάϋλον και το λάστιχο. Κοίτα και τα παιχνίδια μήπως μπορείς να του φτιάξεις κάποια μόνη σου.


Μαρια, το περιεργο ειναι πως το κλουβι ειναι γεματο παιχνιδιακαι εκτος απο αυτο εχει στη διαθεση του και ενα παιχνιδοτοπο υπερπαραγωγης 😛
 
Ε δεν τα ξέρεις αυτά; Και τα παιδιά έτσι είναι, έχουν ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια και ανοίγουν τα ντουλάπια της κουζίνας για να ευχαριστηθούν παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι εξερεύνηση. Γι αυτό δώσε απλά υλικά. Τα ετοιματζίδικα παιχνίδια, είναι πολλές φορές αδιάφορα στα πουλιά, ογκώδη και δεν έχουν εξέλιξη. Ενώ τα χαρτάκια και τα πλαστικά τα καταστρέφουν, κάτι που τα ενθουσιάζει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ε δεν τα ξέρεις αυτά; Και τα παιδιά έτσι είναι, έχουν ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια και ανοίγουν τα ντουλάπια της κουζίνας για να ευχαριστηθούν παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι εξερεύνηση. Γι αυτό δώσε απλά υλικά. Τα ετοιματζίδικα παιχνίδια, είναι πολλές φορές αδιάφορα στα πουλιά, ογκώδη και δεν έχουν εξέλιξη. Ενώ τα χαρτάκια και τα πλαστικά τα καταστρέφουν, κάτι που τα ενθουσιάζει.



Ολα τα παιχνιδια του τα φτιαχνω εγω, με πολυχρωμες χαντρες, καλαμακια, σκοινια, χαρτακια και γενικως υλικα του σπιτιου. Πραγματι, κι εμενα μου φαινεται πως τα παιχνιδια στα πετ ειναι ακαταλληλα για μικρα παπαγαλακια, απευθυνονται κυριως σε μεγαλυτερου μεγεθους πουλια. Και παλι, ολα οσα του εχω φτιαξει αθικτα τα αφηνει, η μονη του ευχαριστιση ειναι να λυνει κορδελακια που εχω δεσει στον παιχνιδοτοπο🙄
 
Τελευταια ο μικρος πηγαινει στην ταιστρα, σκαβει με μανια και πεταει ολα τα σπορια εξω.. Δεν ειναι λογω της αλλαγης τροφης, διοτι το εκανε πριν ακομα του βαλω την νεα τροφη. Σημερα ομως το κανει με τοσα νευρα, εχει αδειασει ολη την ταιστρα😕
 
Μήπως ακόμα θέλει μαλακή τροφή και ψάχνει; Μόνο σπόρους του βάζεις; Του δίνεις καθόλου αυγοτροφή;
 
Μήπως ακόμα θέλει μαλακή τροφή και ψάχνει; Μόνο σπόρους του βάζεις; Του δίνεις καθόλου αυγοτροφή;

Δεν του εχω αρχισει ακομα αυγοτροφη, προς το παρον μονο σπορους. Να του δωσω και αυγοτροφη;
 
Κάνε του μια δοκιμή να δεις τι αποδοχή θα έχει. Συσκευασμένη μάρκας να πάρεις όχι χύμα σακουλάκια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ωραια, μια ακομα απορια. Μερικες φορες οταν τον χαιδευω κανει σαν να προσπαθει να ανεβασει σπορια απο τον προλοβο τουκαι μαλιστα μια φορα ειχε βγαλε ενα😕 Ειναι ανησυχιτικο αυτο;
 
Προσπαθεί να σε ταΐσει, προσπάθησε να μην το κάνει.
 
Προσπαθεί να σε ταΐσει, προσπάθησε να μην το κάνει.

Μου περασε απο το μυαλο αλλα δεν ειναι σπιτι ουτε μια βδομαδα, συνηθως οι παπαγαλοι δεν το κανουν αυτο οταν εχουν καποιο δεσιμο με το αφεντικο τους;
Γι αυτο μου φανηκε παραλογο, ακομη συνηθιζει την παρουσια μου..
 
Back
Top