Ασθένειες Πιάσιμο ποδιού νεοσσού στα κάγκελα και ακινησία

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα σε όλους. Ένα ακόμα δυσάρεστο περιστατικό έμελε να συμβεί. Συγκεκριμένα νωρίτερα το απόγευμα ένας νεοσσός 20 ημερών είχε εγκλωβίσει το πόδι του στο κενό μεταξύ πόρτας και καγκελου με αποτέλεσμα να χτυπιέται προκειμένου να απελευθερωθεί. Παρόλο που ήμουν σε διπλανό δωμάτιο και έδρασα άμεσα για τον απεγκλωβισμό του η ζημιά (ελπίζω να κάνω λάθος) είχε ήδη γίνει, δηλαδή δεν πατάει πλέον το ποδαράκι του. Πιάνοντας ελαφρά το πόδι του βλέπω ότι υπάρχει αντίδραση στην αφή ωστόσο παρατηρώ αδυναμία ελεγχόμενης κίνησης. Συγκρίνοντας τα δύο πόδια του, δείχνει να είναι πιο ευλιγιστο το τραυματισμένο πόδι, βάζοντάς με σε σκέψεις ότι έχει "ξεκουμπώσει" από την λεκάνη.IMG_20200627_205903.webp
 
Πιάνοντας ελαφρά το πόδι του βλέπω ότι υπάρχει αντίδραση
Αυτό είναι καλό, μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα, αφού αντέδρασες άμεσα μπορεί να μην έχει άσχημες επιπτώσεις το ατύχημα.
Παρακολούθησε το αύριο για να δεις αν συνεχίζει να μην πατάει το πόδι του.
 
Τι να πω βρε παιδι μου...ηθελα να ξερα πως τα καταφερνουν... Ενω ελεγχεις το κλουβι και λες ωραια ολα καλα... Πανε και βρισκουν το πιο απιθανο σημειο... Ετσι για να μας εχουν σε ετοιμοτηταυ! Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην εχει κατι το καναρινακι 😊
 
Τι να πω βρε παιδι μου...ηθελα να ξερα πως τα καταφερνουν... Ενω ελεγχεις το κλουβι και λες ωραια ολα καλα... Πανε και βρισκουν το πιο απιθανο σημειο... Ετσι για να μας εχουν σε ετοιμοτηταυ! Ευχομαι ολα να πανε καλα και να μην εχει κατι το καναρινακι 😊
Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Δεύτερη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο σε καναρίνι μου. Την πρώτη φορά δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα. Αύριο πιθανόν να ξέρουμε αν θα είναι κάτι παροδικό 🤔
 
@Kostaskar Λες και μας το κανουν επιτηδες!Λενε απο μεσα τους πολυ ηρεμια εχει ας κανουμε μια εξυπναδα να τους τρομαξουμε και να τους λαχταρισουμε λιγο 😊 ολα θα πανε καλα μην ανυσηχεις 😁 να μας ενημερωσεις αυριο να μας πεις πως ειναι το καναρινακι 🙂
 
@Kostaskar Λες και μας το κανουν επιτηδες!Λενε απο μεσα τους πολυ ηρεμια εχει ας κανουμε μια εξυπναδα να τους τρομαξουμε και να τους λαχταρισουμε λιγο 😊 ολα θα πανε καλα μην ανυσηχεις 😁 να μας ενημερωσεις αυριο να μας πεις πως ειναι το καναρινακι 🙂
Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω, ελπίζω να σας γράψω ευχάριστα νέα 🙏. Απόψε κοιμήθηκε στην σχάρα του κλουβιού. Ελπίζω να το δω το πρωί να πατάει στην πατήθρα με τα δύο του πόδια. Υπομονή.
 
Περαστικά! Σε ποια περιοχή είσαι, υπάρχει η δυνατότητα να το δει γιατρός;
Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι δεν υπάρχει γιατρός με ουσιαστικές γνώσεις πάνω στα πτηνά ούτε και κάποιος πτηνίατρος σε απόσταση μικρότερη των 200 χιλιομέτρων.
 
Πως το βλεπεις σημερα Κωστα;
Δυστυχώς ακόμα δεν το χρησιμοποιεί το πόδι του. Θα κάνω υπομονή μιας και δεν νομίζω να μπορώ να το βοηθήσω με κάποιον τρόπο.
 
@Kostaskar Πως παει το καναρινακι; Το χρησιμοποιησε καθολου το ποδαρακι του; Εσυ πως το βλεπεις;δειχνει να ποναει;κανει καποιο ηχο;
Δεν δείχνει να ενοχλείται, ωστόσο δεν το χρησιμοποιεί αν και υπάρχει αντίδραση. Δεν ξέρω αν μπορώ να το βοηθήσω κάπως. Κατέβασα την ποτίστρα κάτω για να έχει πρόσβαση στο νερό ενώ παράλληλα το ταΐζουν οι γονείς του
 
@Kostaskar Μακαρι να ειχα γνωσεις να μπορουσα να σε βοηθησω! Μπορει να τρομαξε μπορει να το ξαφνιασε χιλια μπορει αλλα αμα μεινω στα μπορει δεν βοηθαω κιολας! Ευχομαι απο Δευτερα να μας πεις οτι ειναι μια χαρα 😊 ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι κατα την γνωμη μου θα ηταν φουσκωμενο δεν θα ετρωγε δεν θα επινε νερο λογικα θα εβγαζε και καποιους ηχους θα ειχε διαφορετικη αναπνοη... Τωρα οτι και να πω δεν το γιατρευω το καναρινακι 😔 ευχομαι να ειναι ολα περαστικα 🤗
 
@Kostaskar Μακαρι να ειχα γνωσεις να μπορουσα να σε βοηθησω! Μπορει να τρομαξε μπορει να το ξαφνιασε χιλια μπορει αλλα αμα μεινω στα μπορει δεν βοηθαω κιολας! Ευχομαι απο Δευτερα να μας πεις οτι ειναι μια χαρα 😊 ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι κατα την γνωμη μου θα ηταν φουσκωμενο δεν θα ετρωγε δεν θα επινε νερο λογικα θα εβγαζε και καποιους ηχους θα ειχε διαφορετικη αναπνοη... Τωρα οτι και να πω δεν το γιατρευω το καναρινακι 😔 ευχομαι να ειναι ολα περαστικα 🤗
Ευχαριστώ πολύ. Μιας και δεν βλέπω κάποιο εμφανές κάταγμα, ελπίζω να είναι ένα απλό τράβηγμα το οποίο μέσα στις επόμενες μέρες θα περάσει.
 
Αφου δεν κινειται ανεξέλεγκτα το ποδι μειώνονται οι πιθανοτητες σπασιματος/εξαρθρωσης.

Βεβαια και να ειναι τραυματισμος στο συστημα των μυων και των τενοντων θα παρει χρονο γιατι ο τροπος του τραυματισμου ηταν βαρυς.
 
Αφου δεν κινειται ανεξέλεγκτα το ποδι μειώνονται οι πιθανοτητες σπασιματος/εξαρθρωσης.

Βεβαια και να ειναι τραυματισμος στο συστημα των μυων και των τενοντων θα παρει χρονο γιατι ο τροπος του τραυματισμου ηταν βαρυς.
Θα κάνω υπομονή ελπίζοντας ότι θα φτιάξει. Αν πάλι δεν γίνει αυτό, τότε θα του παρέχω μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή σε δικό του κλουβί, με διαρρύθμιση τέτοια ώστε να το εξυπηρετεί. Το κρατάει σε μια σταθερή θέση, πράγμα το οποίο μου δίνει κάποιες ελπίδες. Αν είναι θέμα μυών/τενόντων όπως ανέφερες παραπάνω, πως θα μπορούσα να το βοηθήσω; Θέλει κάποια διαφορετική διατροφική προσέγγιση ας πούμε;
 
Η πρωτεινη βοηθα στην πιο γρηγορη αποκατασταση.
Αν του παρέχω μια χειροποίητη αυγοτροφή με 22% πρωτεΐνη καλύπτει τις ανάγκες του στην παρούσα φάση; Μέχρι 30% είναι αποδεκτή από τα καναρίνια μου αλλά δεν ξέρω αν είναι υπερβολική μια αυγοτροφή με τέτοια περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη.
 
Back
Top