Ασθένειες Πιάστηκε το πόδι του στο σιδεράκι της πόρτας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης valasia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

valasia

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2018
Μηνύματα
388
Πόλη
Νέα Φλογητά
Καλησπερα σας, πριν λιγο ακουσα ενα χαμο στο κλουβι του μικρου, ειδα πως ειχα ξεχασει το σιδερακι της πορτας ανοιχτο και πιαστηκε το ποδι του στην κυλοτητα. Επειδη μαλλον πονουσε δεν με αφηνε να τον πιασω και παιδευτικαμε αρκετη ωρα μεχρι να βγει. Πηρα αμεσως τηλεφωνο πτηνιατρο για να παω αυριο το πρωι.Φαινεται πως ποναει το καημενο, καθεται ακινητο και δεν παταει καθολου το ποδι.
Με εχει φαει το αγχος και μεχρι αυριο θα τρελαθω οποτε θελω να κανω μια χαζη ερωτηση αν ξερει καποιος, σε περιπτωση που εχει σπασει το ποδι μπενει γυψος;
 
Καλά κάνετε και θα πάτε στον γιατρό αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό. Το έπαθε και το δικό μου κοκατιλ και όταν το ανακαλυψα μετά από ώρες το πόδι είχε μελανιασει. Το είχε κρεμασμένο για πολλές μέρες. Ο πτηνιατρος δεν θυμάμαι τι είχε κάνει πάντως μας είχε πει ότι θα περνούσε μόνο όπως και έγινε. Σε μια εβδομάδα ήταν μια χαρά.
Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό! Θα περιμένουμε νέα σας.
 
Δεν νομίζω ότι μπαίνει γύψος σε αυτές τις περιπτώσεις. Παρακολούθα τον και δες πως τα παει. Οταν ο δικος μου ειχε πληγώσει το ποδαράκι του με το δακτυλίδι επι 24 ωρες δεν το παταγε. Δηλαδή μεχρι να παμε την αλλη μερα στο γιατρό. Ομως τελικά το ξεπέρασε κι ας ήταν πολύ άσχημος τραυματισμός τελικά. Μπορει απο το σοκ του τραυματισμού και τον πονο να το κραταει ψηλά. Τσέκαρε πάντως ολη τη μερα αν θα το πατήσει καθόλου και γενικά τις αντιδράσεις του, μήπως χρειαστεί να ενημερώσεις και το γιατρό.
 
ξερει καποιος, σε περιπτωση που εχει σπασει το ποδι μπενει γυψος;
Γυψος οχι αλλα υπαρχει τροπος, βεβαια δεν χρειαζεται να παει ο νους σου κατευθειαν στο σπασιμο.
Και απλος τραυματισμος να ειναι θα το "φυλαει" το ποδι μεχρι να φυγει ο πονος
 
Τηλεφωνησα στον κυριο Σαντοριναιο στην Θεσσαλονικη.
Ευτυχως ομως τωρα ειναι μια χαρα, παταει κανονικα το ποδι, σκαρφαλωνει, τρωει και φωναζει. Πιθανον να πονουσε και να τρομαξε εκεινη τη στιγμη. Με ανησηχησε περισσοτερο γιατι, παρ'ολο που ακομη μου δειχνει ανοιχτα την αντιπαθεια του, για κανενα μισαωρο μετα το συμβαν μολις πηγενα να απομακρινθω απο το κλουβι του με φωναζε να γυρησω.
 
Τηλεφωνησα στον κυριο Σαντοριναιο στην Θεσσαλονικη.
Ευτυχως ομως τωρα ειναι μια χαρα, παταει κανονικα το ποδι, σκαρφαλωνει, τρωει και φωναζει. Πιθανον να πονουσε και να τρομαξε εκεινη τη στιγμη. Με ανησηχησε περισσοτερο γιατι, παρ'ολο που ακομη μου δειχνει ανοιχτα την αντιπαθεια του, για κανενα μισαωρο μετα το συμβαν μολις πηγενα να απομακρινθω απο το κλουβι του με φωναζε να γυρησω.

Οποτε δεν τιθεται θεμα σπασιματος απο αυτα που μας περιγραφεις, η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη απλα στρεσαριστηκε και ποναγε!
 
Οποτε δεν τιθεται θεμα σπασιματος
Ευτυχως, ειναι ολα φυσιολογικα πλεον, σαν να μην συνεβει ποτε... Δεν ξερω ποιος απο τους δυο μας τρομαξε περισσοτερο
 
Ευτυχως ομως τωρα ειναι μια χαρα, παταει κανονικα το ποδι, σκαρφαλωνει, τρωει και φωναζει
Ευτυχὠς... Φιου...
Από προσωπική πείρα θέλει προσοχή και στα κλουβιά που ανοίγουν από πάνω, Οπωσδήποτε πατήθρα στη μέση να τα συγκρατεί, όσο σφικτά και να φαίνονται...
 
μολις πηγενα να απομακρινθω απο το κλουβι του με φωναζε να γυρησω.
τρόμαξε το πουλάκι μου και σε ήθελε κοντά του να τον παρηγορείς.
περαστικά και στους δυο σας, που λέει και ο Διονύσης.:)(και έχει δίκιο... Πιο πολύ "αρρωσταίνουμε" εμείς παρά τα ζουζούνια μας)
 
... Ερωτηση αν ξερει καποιος,σε περιπτωση που εχει σπασει το ποδι μπενει γυψος;
Καπόπιν εορτής. Γύψος όχι, νάρθηκας πιστεύω ...
Περαστικά σας!
 
Ο μικρουλης ειναι μια χαρα! Δεν το πηγα τελικα Θεσσαλονικη γιατι ειναι 45 λεπτα ταξιδακι και επειδη τον ειδα καλα ειπα να μην τον ταλαιπωρησω. Τον πηγα ομως σε μια κτηνιατρο που πηγενω μονο για να του κοψει τα νυχια και τον ειδε καλα. Την εμπιστευομαι γιατι η γυναικα μου ειχε πει εξ'αρχης πως μπορει να αναλαβει μονο το κοψιμο των νυχιων και πως δεν εχει ιδιαιτερες γνωσεις πανω στα πτηνα.
Παντως ο μικρος μας ειναι σαν να μην εγινε ποτε και σε εμενα εδωσε ενα καλο μαθημα να ειμαι πολυ πιο προσεκτικη με την ασφαλεια του.
 
Ο μικρουλης ειναι μια χαρα! Δεν το πηγα τελικα Θεσσαλονικη γιατι ειναι 45 λεπτα ταξιδακι και επειδη τον ειδα καλα ειπα να μην τον ταλαιπωρησω. Τον πηγα ομως σε μια κτηνιατρο που πηγενω μονο για να του κοψει τα νυχια και τον ειδε καλα. Την εμπιστευομαι γιατι η γυναικα μου ειχε πει εξ'αρχης πως μπορει να αναλαβει μονο το κοψιμο των νυχιων και πως δεν εχει ιδιαιτερες γνωσεις πανω στα πτηνα.
Παντως ο μικρος μας ειναι σαν να μην εγινε ποτε και σε εμενα εδωσε ενα καλο μαθημα να ειμαι πολυ πιο προσεκτικη με την ασφαλεια του.
Μπράβο, πολύ χαίρομαι. Περισσότερο τρομαζουμε εμείς πάρα αυτά 🙄
 
Back
Top