Γενικά Πια είναι η πιο κατάλληλη εποχή για να αγοράσω καναρίνι;

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Πια είναι η εποχή για να αγοράσω έναν καλόν τραγουδιστή καναρινίτσο; 😕
 
Επειδή δεν έχω ιδέα απο καναρινάκια πως θα καταλάβω οτι το πουλάκι είναι υγιείς γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα Pet. Είχα αγοράσει ένα καναρίνι πέρυσι και την επόμενη μέρα πέθανε... Το Pet βέβαια μου είπε ότι δεν φέρει καμία ευθύνη...
 
θα πρεπει να ειναι κινητικο να μην καθεται φουσκωμενο το φτερωμα του να ειναι λειο και λαμπερο χωρις προεξωχες να τρωει καλα... Εμ αυτα, δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω...
 
Μαίρη, λίγα πραγματα ξέρω και γω. Νομίζω πως τα βασηκά είναι να έχουν καλή διάυγια τα μάτια του, να είναι κινητηκό και όχι μαζεμένο. Εν πάση περιπτώση να φένεται υγειές. 🙂
 
για το τραγουδι το χω ακουσει κι εγω αυτο αλλα δεν ξερω αν τελικα υσχειει...
 
Θα το επειχειρήσω κατά τον Οκτώμβρη να αποκτήσω έναν καινούργιο φίλο
 
Για να δω... Πιστεύω μην με κοροιδέψουν αυτή τη φορά. Γιατί όπως είπα δεν έχω εμπιστοσύνη στα Pet. Κάποια στιγμή δεν πρέπει να γίναι ένα θέμα για τα για τα Pet και το πως φέροντια και τα πως έχουν τα ζώα; Φτερωτά και μη. 😡
 
θα το επηρεάσει στο τραγούδη του ότι έχω 2 παπαγάλους;

Αν μπορείς να το έχεις σε διαφορετικό δωμάτιο θα είναι καλύτερα. Αν είναι καναρίνι φωνής (Malinois, Timbrado κλπ) πιθανόν να του χαλάσει τις φωνές. Αλλά ακόμη και κοινό να είναι όποτε θα κελαηδάει οι παπαγάλοι θα αρχίσουν να φωνάζουν και θα επικρατεί ένα χάος, το πιο πιθανό. Με τα Lovebirds που έχω εγώ κάποιες φωνές τα προκαλούν και φωνάζουν και κάποιες άλλες δεν τις δίνουν σημασία.
 
Αν μπορείς να το έχεις σε διαφορετικό δωμάτιο θα είναι καλύτερα. Αν είναι καναρίνι φωνής (Malinois, Timbrado κλπ) πιθανόν να του χαλάσει τις φωνές. Αλλά ακόμη και κοινό να είναι όποτε θα κελαηδάει οι παπαγάλοι θα αρχίσουν να φωνάζουν και θα επικρατεί ένα χάος, το πιο πιθανό. Με τα Lovebirds που έχω εγώ κάποιες φωνές τα προκαλούν και φωνάζουν και κάποιες άλλες δεν τις δίνουν σημασία.
Καλησπέρα Μαίρη, επειδή επηρεάζονται καλό είναι να μην τα έχεις στον ίδιο χώρο."Οσο για την αγορά καναρινιού, όπως σου είπαν και άλλοι καλό είναι να περάσουν οι ζέστες και να έχεις χρόνο και υπομονή να τα παρακολουθήσεις και να τα ακούσεις για να διαλέξεις.
 
εγω θα σου πρωτηνα να παρεις ενα φετηνο καναρινη γυρο στους 8 με 9 μηνων, οπου ειναι νεο και εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι αρρωστο, αλλα θελει να το ψαξεις και να πας και να το ζητησεις οπως πρεπει ωστε να διξεις οτι ξερεις τι θελεις ωστε ο πετσοπας να καταλαβει οτι εχεις εμπειρια.. Και να μην σου δωσει οτι θελει αυτος.. Του χρονου μπωρι να σου πουλισει ενα καναρινη 2 και ισως παραπανω ετων για 1 ετους, για να πουλησουν κανουν πολλα...
 
οσο για το να τραγουδαει διαλεξε ενα αρσενικο και οταν γινει χρονιαρικο θα ακουσεις πολλα πολλα τραγουδια,ισως και νωριτερα...
 
Back
Top