Αναπαραγωγή Πιγκουινάκια με αυγά εδώ και 17 ημέρες αλλά ακόμα τίποτα

koutsavaki

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας,
τα πιγκουινάκια μου έχουν κάνει εδώ κ 17 ημέρες 6 αυγά, αλλά ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα...
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι κανένα τους γόνιμο; Αν κ αύριο δεν έχουμε καμμία αλλαγή πρέπει να τους βγάλουμε τη φωλιά;
Τί προτείνετε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πέτρος
 
Ποτε αρχισαν να κλωσσανε; Πρεπει να μετρησεις 18 μερες απο την ημερα που αρχισαν το κλωσσημα. Τοτε, αν ολα πανε καλα, πρεπει να σκασει το πρωτο αυγο.
Επισης σημασια εχει αν αρχισαν να κλωσσανε ολα μαζι τα αυγα ταυτοχρονα ή αρχισε το κλωσσημα και παραλληλα γεννουσε. Τοτε πρεπει να τα αφησεις +6 μερες εξτρα (μερες οσες και τα αυγα)

Τα αυγα ειναι σκουρα; Αν ναι, αυτο ειναι καλο σημαδι!
 
Αγαπητή Γεωργία,

ευχαριστώ για την αμεση απάντηση, νομίζω ότι αρχισαν να κλωσσανε ταυτόχρονα όλα τα αυγα μόλις γεννησε κ τα 6. Αυτό αρχισε στις 9 του μηνα.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν εχουν αλλάξει χρώμα, ειναι ακόμα άσπρα.
Αν κ λόγω της απειρίας μου μπορεί απλα να μην το καταλαβαίνω κ να μην τα ειχα παρατηρησει καλα απο την αρχή.

Ευχαριστω κ παλι.
 
Τοτε αφησε τα 2-3 μερες ακομη (για καλο & για κακο...) και μετα αφαιρεσε τα.

πρέπει να τους βγάλουμε τη φωλιά;
Το αν θα βγαλεις τη φωλια εξαρταται απο καποιους παραγοντες:
- τα πουλια ειναι καλα ή ειναι εξαντλημενα απο το κλωσσημα;
- ειχαν κι αλλες αγονες γεννες προσφατα;
- εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια;

Γενικα αν εχουν κουραστει, μην το διακινδυνευεις. Βγαλε τη φωλια, αστα να ξεκουραστουν, αργοτερα κανε διατροφικη προετοιμασια και ξαναβαλε τη φωλια.
Αν παλι ειναι καλα, τοτε δοκιμασε αλλη μια γεννα...

Και κατι αλλο: τι υλικο φωλιας ειχαν; Και τι τυπο φωλιας;
 
Η φωλιά είναι κουτί κ τους εβαλα χαρτι κ κλωστές. Διατροφική προετοιμασία έκανα μια βδομάδα πριν τους βάλω τη φωλιά κ είναι η πρώτη φορά που τους βάζω φωλιά. Επίσης δε μου φαίνονται εξασθενημενα.. Το τρελο αγόρι κελαϊδάει συνέχεια.
 
Τοτε θα ελεγα δοκιμασε αλλη μια γεννα...
Και γενικως σκεψου αν υπαρχει κατι-οτιδηποτε που εμποδιζει την καλη εκβαση... Πχ πολλη ζεστη στο σημειο που εχεις το κλουβι, ελλειψη υγρασιας κλπ
 
Γιατι δε κανεις μια ωοσκόπηση... Με προσοχή ομως για να μη σου πέσει κανενα αυγο... Επισης οταν ενα αυγο εινια γονιμο μη νομησεις οτι γινεται και μαυρο απλα γκριζαρει λιγο... Κανε μια ωοσκοπηση και πες μας!
 
Θα κάνω μια ωοσκόπηση.. Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!
 
Back
Top