Ασθένειες Πιθανά ακάρεα μύτης σε μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Arina75
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Arina75

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2022
Μηνύματα
13
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπέρα σε όλους.Εχω ένα Μπάτζι αρσενικό και έχει βγάλει κάτι (που δεν υπήρχε από την αρχή)δίπλα από το ράμφος του.Δεν έχω πολλές γνώσεις ακόμα για να καταλάβω...μπορείτε να με βοηθήσετε πριν πάω σε κάποιο πτηνιατρο?Ας σημειωθεί ότι τρώει κανονικά κ κελαηδει κανονικά.Σας ευχαριστώ πολυScreenshot_2022-08-28-12-17-08-92.jpg
 
@Arina75 Το πουλάκι έχει ακάρεα. Ξεκίνα θεραπεία με epithol για 5-6 μέρες. Θα πρέπει κάθε βράδυ να βάζεις την κρέμα στα πόδια κάνοντας μασάζ με τον δείκτη-αντίχειρα έως ώσπου η κρέμα έχει απορροφηθεί εντελώς. Επίσης θα βάλεις και στον χαλινό (μύτη) αλλά προσοχή μην βουλώσεις τα ρουθούνια. Καλύτερο να το κάνεις με μια μπατονετα.
Μπορείς να στείλεις μια φωτογραφία του κλουβιού?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άσχετο με ακάρεα, αλλά αυτό που παρατηρώ είναι ότι η ουρίτσα του δείχνει ταλαιπωρημένη. Πιθανά οι πατήθρες είναι κοντά στα κάγκελα και η ουρά ακουμπά επάνω τους, καθώς γυρίζει το πουλί και φθείρεται. Αν είναι έτσι αύξησε την απόσταση πατήθρας - κάγκελου
 
@Arina75 Το κλουβί αυτό είναι πολυ μικρό για budgie. Είναι πολύ ενεργητικά και δραστήρια και απαιτούν μεγάλα κλουβιά για να γυμνάζονται και μέσα στο κλουβί. Το κλουβί θα πρέπει να το αλλάξεις άμεσα. Επίσης καθώς είναι στρογγυλό θα νιώθει ανασφάλεια λόγω ότι δεν μπορεί να το οριοθετησει. Μια 60αρα ζευγαρωστρα είναι το μίνιμουμ για ένα μπατζι. Καλύτερα να πάρεις μια 76αρα η μία 90αρα ζευγαρωστρα για να ζει και να γυμνάζεται άνετα μέσα. Οι πλαστικές πατήθρες είναι ακατάλληλες γιατί παραμένουν ίσιες και μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των πελματων και άλλα προβλήματα στα πόδια. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια του. Τον καθρέφτη βγάλε τον από το κλουβί. Είναι ακατάλληλος λόγω ότι το πουλί του δίνει σημασία και το ταΐζει αλλά δεν παίρνει ανταπόκριση και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κατάθλιψη και στρες. Μπορεί επίσης να δημιουργήσει ορμονικά προβλήματα. Βάλε μέσα διάφορα παιχνίδια για να παίζει με φυσικά υλικά ώστε να μπορεί να τα τεμαχισει καθώς και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει και να γυμνάσει το μυαλό του. Το βρακάκι βγάλε το λόγω ότι μπορεί να πιαστούν τα νύχια του σε αυτό και να προκαλέσει τραυματισμό. Επίσης μένει έξω μόνιμα ή κάποιες ώρες την ημέρα με επίβλεψη?
 
@Niva99 συγνώμη που δεν απαντώ νωρίς .ναι κάναμε την θεραπεία με epithol...φαίνεται όλα καλά τώρα την κάναμε για 6 μέρες.Η διάθεση του είναι πολύ καλή και τρώει επίσης κανονικά.Αυτη την στιγμή είναι δύσκολο να αγοράσω μεγαλύτερο κλουβί αλλά θα το κάνω σύντομα .Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας και τις γνώσεις σας
 
@Arina75 Κούκλος είναι!
Το κλουβί όμως είναι πολύ μικρό. Πρέπει να πάρεις ένα καινούργιο ΑΜΕΣΑ!
Το φτέρωμά του γιατί είναι έτσι? Έκανε μπάνιο?
Επίσης του δίνεις λαχανικά?
 
@Ledagcc ναι βέβαια.Εναι μια χαρά..μου είπε όμως να αλλάξω το κλουβί και να κάνω στο μέλλον μια εξέταση κοπράνων..για το κλουβί μου είπατε και εσείς βέβαια.Επισης μου είπε ένα άλλον τρόπο για την εφαρμογή του επιθολ..
 
Back
Top