Ασθένειες Πιθανές αιτίες για το θάνατο δύο zebra

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Apost
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Apost

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2022
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθηνα
Καλησπέρα, ξεκίνησα αυτό το θέμα καθώς πριν 2 μέρες πεθαναν τα 2 ζεμπρακια τα οποία αποκτήσαμε πριν 2 εβδομάδες. Το ερώτημα μου είναι που ευθύνεται ο θάνατος των δύο πτηνών
καθώς δεν έδειχναν κάποιο σημάδι ασθένειας και πέθαναν την ίδια μέρα.
 
Το ερώτημα μου είναι που ευθύνεται ο θάνατος των δύο πτηνών
καθώς δεν έδειχναν κάποιο σημάδι ασθένειας και πέθαναν την ίδια μέρα.
Βοήθησε λιγο παραπάνω περιέγραψε λιγο τις συνθήκες διαβίωσης τους δλδ την διατροφή, αν τους εδωσες κάτι άλλο που θα μπορούσε να τα επηρεάσει, αν ήταν σε εξωτερικό χώρο ή εσωτερικό χώρο;
Και οτιδήποτε άλλο που θεωρεις πως άλλαξες από την καθημερινότητα τους. Τα είχες πάρει κ τα δυο μαζί από το ιδιο πετ σοπ ή εκτροφέα; Πάντως αν έχεις κ αλλά πουλακια στον ιδιο χώρο να εισαι λιγο προσεκτικός τις επόμενες μήπως δεις κάποια περίεργη συμπεριφορά. Λυπάμαι για την απώλεια
 
δεν έδειχναν κάποιο σημάδι ασθένειας και πέθαναν την ίδια μέρα.
Παρακολουθούσες καθημερινά τις ταΐστρες ?
Συνήθως αφήνουν τα τσόφλια μέσα στις ταΐστρες με αποτέλεσμα να μην τρέφονται σωστά.
 
Να συμπληρώσω πως όχι απλά δεν τρέφονται σωστά, καμια φορά νομίζουμε πως έχει φαΐ μέσα και τελικά δεν έχει τίποτα! Δεν αντέχουν πάνω από 2 μέρες χωρίς φαΐ, και οπότε το να μην το προσέξουμε επειδή δεν γνωρίζουμε είναι καταστροφικό
 
Ζούσαν σε εσωτερικό χώρο, με καθαρές ταιστρες/ποτιστρες, καινούργιο κλουβί. Τα αγορασα από το ίδιο pet shop και ελεγχοντουσαν καθημερινά χωρίς να δείχνουν κάποιο ανισηχητικο σημαδι
 
Το θέμα είναι μήπως τελείωσε η τροφή και δεν το καταλάβατε. Τα ζεμπράκια τρώνε με τέτοιον τρόπο που η ταΐστρα μοιάζει γεμάτη, ενώ στην πραγματικότητα τα έχουν φάει όλα τα σπόρια και έχουν μείνει τα τσόφλια. Δεν αντέχουν πάνω από 2 μέρες χωρίς φαΐ, οπότε λογικό να φύγαν ξαφνικά. Δεν μιλάμε για καθαριότητα ή συμπεριφορά
 
Συνήθως σε όλα τα πτηνά μου τους αλλάζω καθε τρεις μέρες φαγητό και το περίεργο ήταν πως πέθαναν την ίδια μέρα
 
Στον ίδιο χώρο έχω και ένα ζευγάρι καναρινιών, αμα ήταν ο λόγος της δηλητηρίασης από τον αέρα, θα είχαν υποστεί και αυτά συνεπειες.
 
Η ζημιά μπορεί να έγινε από κάτι που έφαγαν, όπως κάποιο λαχανικό.
Τα πουλιά βρίσκονταν σε εξωτερικό χώρο ?
Πριν το ''μοιραίο'' παρατήρησες να κινούνται στον πάτο του κλουβιού αντί να βρίσκονται στις πατήθρες ?
Τσόφλια έβρισκες στις ταΐστρες ?
 
Τα πτηνά δεν κατανάλωσαν κατι εκτός από την τροφή τους ,βρίσκονταν σε εσωτερικό χώρο και συνέχεια ήταν στις πατιθρες και πήγαιναν από το ένα κλαδί στο άλλο χωρίς πρόβλημα.Στις ταΐστρες δεν υπήρχε καποιο τσόφλι και γινόταν αλλαγή τροφής καθε 2 μέρες.
 
Back
Top