Ασθένειες Πιθανή ασθένεια ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annouk313
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

annouk313

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
520
Πόλη
Αθήνα
Κάποιες φορές βλέπω τον αρσενικό μου που έχει κλειστό το στόμα κ το ανοιγοκλείνει ισα ισα κ ακουγεται κατι σαν κρατ; κρατς. Αυτο το κάνει κ καμια φορά κ η θηλυκή μικρή μου. Δε ξέρω εαν είναι φυσιολογικό ή οχι κ θα ηθελα τη γνώμη σας. Κατα τα αλλα τα πουλάκια μου συμπεριφερονται πολυ φυσιολογικά. Κ τρωνε κ κ τα κοπρανα τους φυσιολογικά αποτι καταλαβαινω και ουτε φουσκωμένα τα βλεπω.
 
Ναι κεμενα αυτο μου περασε απο το μυαλο-απο οσα εχω διαβασει κ απο εδω μεχρι τωρα- αλλά δε ξερω εαν ειναι κατι τετοιο η εαν προκειται για φυσιολογική κινηση τους, πχ μπορει να καθαριζουν το ραμφος τους απλα κεγω να ανησυχω αδικα. Κ εαν τυχον ειναι ακαρεα τραχειας απο πουμπορει να κολλησαν; Γεαν δε τα ειχαν απο τοτε που τα ειχα παρει εγω; Πχ απο τη τροφη; Γιατι γενικά παρακολουθω τα αρθρα περι ακαρεων αλλα δεν θυμαμαι να εχω δει πως κολλαει αυτο..
 
Μηπως απλως μασουλανε κανενα σπορακι; Καμια φορα τους "κολλαει" στο λαιμο και το ανεβαζουν και το ξαναμασανε
 
Γεωργία μου γιαυτο ρωτάω κεγώ μηπως κατι τετοιο συμβαινει κ τσμαπα ανησηχω. Κ ρωταω εσας που γνωριζετε πιο πολλά απο εμενα. Μακαρι αν συμβαίνει αυτο παντως να ειναι καλα τα μικρά μου. Θελω να τα βαλω να μου κανουν κ απογονους, οχι τπτ αλλο! Γιατι δεν το κανουν συνεχεια παρα μονο ορισμενες στιγμες. Κ επισης μια μερα τον πηρα στα χερια τον αρσενικό κ τον εβαλα κοντά στο αυτι μου μηπως κ ακουσω τπτ αλλα δεν ακουσα κατι. (περι ακαρεων το λεω). Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη παντως.
 
Στους παπαγαλους αυτη η συμπεριφορα ειναι φυσιολογικη.. Τριβουν το πανω με το κατω μερος του ραμφους και κανουν αυτον τον θορυβο.

Δεν θυμαμαι στα καναρινια γιατι περασανε καποια χρονια αλλα μπορει να ειναι φυσιολογικο για ολα τα πουλια.. 😕

Οι παπαγαλοι το κανουνε οταν χαλαρωνουν, ειναι ετοιμοι για υπνο η ειναι ικανοποιημενοι απο φαγητο κτλ και καθονται χαλαρα σε ενα μερος και τριζουν το ραμφος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Καλό θα ήταν Άννα προτού τα βάλεις για απογόνους να βεβαιωθείς πως δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, παρατήρησε το πουλάκι ώστε να είσαι σίγουρη προτού προβείς σε οποιαδήποτε ενέργεια :)
 
Σε τι είδους πουλιά αναφέρεσαι Άννα;
 
Σταυρο μιλαω για παραδεισια, τα δικα μου πουλακια. Αλλωστε το λεει κ το προφιλ μου στο φροντιζω.. 😉
 
Back
Top