Ασθένειες Πιθανή ευλογιά σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Larrakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Larrakos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
51
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Παιδια προ 25 ημερων τσιμπησε κουνουπι το καναρινι μου και ειχε ενα σημαδακι στην καρινα... τοποθετησα αλοιφη μπεταντιν 3 φορες την ημερα για 7 μερες και η μικρη πληγη εκλεισε και δημιουργηθηκε ενα καυκαλακι... Εδω και 5 μερες το καναρινακι επαψε ξαφνικα να κελαηδα και παλι η πληγουλα ανοιξε.... Τι να κανω?!
 
Μία φωτογραφία από το πουλί και μία από το σημείο του τσιμπήματος ίσως και να μας έδινε την εικόνα που χρειαζόμαστε ώστε να καταλάβουμε αν πρόκειται για ευλογιά ή για κύστη φτερού.
Συνήθως τα καναρίνια τσιμπιούνται από κουνούπια στα κεράτινα μέρη τους, π.χ. πόδια, γύρω από το ράμφος και όχι στο σημείο που λες, στην καρίνα δλδ.
 
Για ευλογιά ακούγεται, το βάμα ιωδίου είναι το καταλληλότερο για την πληγούλα αλλά πρέπει να δούμε και φωτογραφία για ασφαλέστερα συμπεράσματα.
 
Ελπιζω να φαινεται καθαρα το προβλημα
 

Συνημμένα

  • IMG_11-11-2022_10-39-10_8.1.101.webp
    IMG_11-11-2022_10-39-10_8.1.101.webp
    5,7 KB · Προβολές: 39
  • IMG_11-11-2022_10-37-31_8.1.101.webp
    IMG_11-11-2022_10-37-31_8.1.101.webp
    9,4 KB · Προβολές: 37
  • IMG_11-11-2022_10-35-58_8.1.101.webp
    IMG_11-11-2022_10-35-58_8.1.101.webp
    12,2 KB · Προβολές: 37
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Καλημέρα! Αυτή η συζήτηση θα σε βοηθήσει. Όταν κλείσει πάλι η πληγή μπορείς να βάλεις το lump resolution που είναι για κύστες αλλά δουλεύει κια στα σπυριά από ευλογιά. Πρέπει όμως να έχει κλείσει η πληγή. Περαστικά!
Μήνυμα στη συζήτηση "Σπυρί στο πόδι κανάρας"
https://community.petbirds.gr/threads/Σπυρί-στο-πόδι-κανάρας.39398/post-2453433
Μήνυμα στη συζήτηση "Lump resolution"
https://community.petbirds.gr/threads/lump-resolution.44474/post-2497155
 
Ναι, μοιάζει πολύ με ευλογιά.
αν πράγματι πρόκειται για ευλογιά, υπάρχει περίπτωση και τα άλλα καναρίνια να έχουν κολλήσει είτε από το συγκεκριμένο πουλί, μέσω εκκρίσεων σάλιου ή / και υπολειμμάτων αίματος, αλλά επίσης υπάρχει περίπτωση να τους έχει μεταδοθεί από τον ίδιο φορέα, δλδ από κουνούπι.
Το ζήτημα του τι έχει ήδη συμβεί, θα φανεί στην πορεία των άλλων πτηνών όπως καταλαβαίνεις. Παρόλα αυτά σου γράφω το συγκεκριμένο μήνυμα προκειμένου να μειώσουμε τις πιθανότητες, αν δεν έχει μεταδοθεί ο Ιός, αυτό να συμβεί στο άμεσο μέλλον. Έτσι λοιπόν:
  • Απομονώνεις το συγκεκριμένο πτηνό σε ατομικό κλουβί. Το καθαρίζεις πάντοτε τελευταίο, ώστε τα χέρια σου να μην μεταδώσουν ιικό φορτίο στα άλλα κλουβιά. Το κλουβί του επίσης το τυλίγεις από παντού με τούλι, κουνουπιέρα, ώστε να μην κινδυνεύει να τσιμπηθεί από άλλο κουνούπι, το οποίο στη συνέχεια θα μολύνει τα άλλα σου καναρίνια.
  • Απομονώνεις όλα τα άλλα πτηνά που έχεις σε όσο το δυνατό δικά τους κλουβιά, ώστε να παρακολουθείς, καλύτερα, αν υπάρχει η δυνατότητα ένα κλουβί ανά πτηνό, και ομοίως τυλίγεις τα κλουβιά με τούλι για τους παραπάνω λόγους.
  • Αν και δεν είθισται να προτείνουμε αντιβιώσεις, απλά σου εφιστώ την προσοχή, ώστε αν υποπτευτείς ότι υπάρχει δευτερογενής λοίμωξη, λόγω πτώσης του ανοσοποιητικού του καναρινιού, έχε στο νου σου τον πλησιέστερο αξιόπιστο κτηνίατρο με γνώσεις, εμπειρία στην παθολογία πτηνών, ώστε να σου συστήσει αντιβίωση, όσο θα υπάρχει καιρός.
  • Στο ίδιο το καναρίνι μπορείς να βάζεις bedadine αλοιφή ή κάποια άλλη αλοιφή με αντιβιοτική δράση.
Ελπίζω να πάει καλά.
[automerge]1668157358[/automerge]
Όταν κλείσει πάλι η πληγή μπορείς να βάλεις το lump resolution που είναι για κύστες αλλά δουλεύει κια στα σπυριά από ευλογιά. Πρέπει όμως να έχει κλείσει η πληγή. Περαστικά!
Μαρία, αυτό δεν το ήξερα. Σε τι βοηθά;
 
Το πουλακι ειναι μονο του σε δικο του κλουβι εξαρχης... Κατα καθαρισμο του κλουβιου βρηκα στον πατο του κουνουπι και βλεποντας την πληγη πηγε κατευθειαν σε τσιμπημα... Βαζοντας λοιπον για μια βδομαδα αλοιφη οπως προειπα και δημιουργηθηκε το καυκαλακι σταματησα να βαζω αλοιφη... Επρεπε να συνεχισω?! Ε εκεινο το καυκαλακι ξανανοιξε λοιπον τωρα και ξανα η ιδια διαδικασια... Τρωει πινει κανονικα μονο δεν κελαηδα
 
Ναι, θα έλεγα να συνεχίσεις την αλοιφή, αλλά η άποψη μου δεν είναι ας πούμε εμπεριστατωμένη, οπότε περίμενε να σου απαντήσει κάποιος που θα γνωρίζει καλύτερα.
 
[automerge]1668157358[/automerge]

Μαρία, αυτό δεν το ήξερα. Σε τι βοηθά;
Βοηθά να πέσει το «σπυρί» για να μην ξαναματωσει όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση. Το λέει και το ίδιο το φάρμακο πως είναι και για τετοιες περιπτώσεις.
 
καλημερα @ΜΑΡΙΑαα Απο το λινκ που εστειλες στην συζητηση υπηρχε η παρακατω φωτο απο το συνοδευτικο εντυπο
σε καποιο σημειο λεει το παρακατω. Επισης ειναι πολυ συγκεκριμενη η χρηση του συμφωνα και με την εταιρεια στο site. ειδες καπου γραμμενο οτι χρησιμοποιειται και αλλου πχ την ευλογια ?
Ευχαριστω
[automerge]1668165604[/automerge]
και το εχουν σε συγκεκριμενη κατηγορια

 

Συνημμένα

  • part.webp
    part.webp
    12,9 KB · Προβολές: 9
@φιλομαθης Είχα δει στον τίτλο που αναφέρει
«Για την αφαίρεση σβολων-κυστών» και από την στιγμή που ένα μέλος το έχει χρησιμοποιήσει για ακριβώς την ίδια πάθηση και είχε αποτέλεσμα το πρότεινα!
[automerge]1668167723[/automerge]
@ianos εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε τέτοιο σβολο ο @ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 αν μπορέσει να βοηθήσει. Όμως πιστεύω πως αφού από την πρώτη εφαρμογή ξεραίνεται η κύστη φτερών ο σβόλος από ευλογιά θα ξεραίνεται πολύ πιο γρήγορα. Και το καλό είναι πως πέφτει εντελώς!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΜΑΡΙΑαα εγω το βλεπω σαν google translate να σου πω την αληθεια και ειναι αρκετα τα λαθη της AI μεταφρασης και ειναι εμφανες. Σε καθε περιπτωση επειδη λεει να μην μπει ουτε σε υγιη ιστο ουτε σε τραυματισμενο αλλα παρα μονο προσεκτικα μονο επι της κυστης εγω προσωπικα δεν θα το ρισκαρα για κατι αλλο περα απο τον στοχο του που ειναι οι κυστες των φτερων. Προσωπικη μου αποψη σε καθε περιπτωση
 
@φιλομαθης ναι αλλά όταν κλείσει η πληγή θα το βάλει το σπυρί θα πέσει και το πουλάκι δεν θα κινδυνεύει να ξανά μολυνθεί και να έχει χειρότερα.
Ο Φώτης μου δυστυχώς και φέτος έχει 2 κύστες! Την μια την πλήγωσε. Όταν έπιασε κακάδι η πληγή και ήταν πια ξερή έβαλα το lump resolution και αμέσως ξεράθηκε χωρίς να πάθει κάτι το καναρίνι.
 
Όχι Μαρία, κι εγώ έχω επιφυλάξεις. Δεν νομίζω ότι βάζουμε κερατολυτικές ουσίες σε κάθε σπυρί, αλλά δεν είμαι σίγουρος και για αυτό.
 
Τα ποδαρακια του μετα απο 15 μερες καθημερινης χρησης μπεταντιν αλοιφη... Πως σας φαινονται?! Το ξεπερασαμε?!
Το μαυρο ειναι απο την αλοιφη...
 

Συνημμένα

  • IMG_04-12-2022_14-20-24_8.1.101_copy_300x400.webp
    IMG_04-12-2022_14-20-24_8.1.101_copy_300x400.webp
    15,5 KB · Προβολές: 30
  • IMG_04-12-2022_14-20-30_8.1.101_copy_300x400.webp
    IMG_04-12-2022_14-20-30_8.1.101_copy_300x400.webp
    15,5 KB · Προβολές: 31

Σχετικά θέματα

Απαντήσεις
10
Προβολές
557
Back
Top