Ασθένειες Πιθανή πτερόρροια μπάτζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Larrakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Larrakos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
51
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπερα σε ολους!!! Εχω ενα ζευγαρι μπατζι... Ο αρσενικος μου πανω απο 1 ετος αν δεν κανω λαθος και το θυληκο περιπου 7-8 μηνων... Τα χω στην κατοχη μου γυρω στους 3 μηνες.. Εξαρχης χαναν λιγα πουπουλα-χνουδια το θεωρησα φυσιολογικο επειδη καθαριζονταν ή επαιζαν μες το κλουβι... Το θυληκο χανει ακομα μικρα χνουδακια αλλα εδω και 3 μερες ο αρσενικος χανει και μεγαλα πουπουλα- φτερακια... Πιθανολογω για πτερορροια... Εσεις τι λετε?!
 

Συνημμένα

  • IMG_24-01-2023_22-00-21_8.1.101_copy_300x400.webp
    IMG_24-01-2023_22-00-21_8.1.101_copy_300x400.webp
    23,2 KB · Προβολές: 26
  • IMG_24-01-2023_21-57-39_8.1.101_copy_300x400.webp
    IMG_24-01-2023_21-57-39_8.1.101_copy_300x400.webp
    16,8 KB · Προβολές: 26
Έτσι δείχνει, για πτερόροια. Το κλουβάκι δείχνει πολύ μικρό για δυο μπάτζι ακόμη και για ένα. Μπορούμε να το δούμε ολόκληρο αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι μια ακόμη γνώμη;
 
επηρεαζει το μηκος τα πουπουλα?!?
Καλημέρα. Αν εννοείς συσχέτιση πτερόρροιας με μήκος κλουβιού, όχι δεν υφίσταται.
Αλλά όντως το κλουβί είναι μικρό από πλευράς μήκους, οπότε σίγουρα θα είναι καλύτερα τα πουλιά στο άλλο των 60 εκατοστών.
 
Η αλλαγη κλουβιου οπως προτεινατε... Καποια αλλαγη στις θεσεις χρειαζεται (πατηθρες, ταιστρες, παιχινδια, κουνιες) ?!?
 

Συνημμένα

  • IMG_20230127_122349_copy_2560x1920.webp
    IMG_20230127_122349_copy_2560x1920.webp
    195 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ όμορφο το νέο τους σπίτι!
Το μόνο που θα άλλαζα εγώ, είναι το χρωματιστό χαρτί στον πάτο του κλουβιού και την κούνια (αν δεν την προτιμούν ιδιαίτερα).
Υπάρχει μεγάλη ποικιλία υποστρωμάτων. Το χαρτί καλό είναι να μην έχει μελάνι γιατί είναι τοξικό για τα πτηνά. Το λευκό χαρτί εξυπηρετεί καλύτερα γιατί μπορούμε να ελέγχουμε και τις κουτσουλιές τους. Δες και τους παρακάτω συνδέσμους για περισσότερες πληροφορίες.
Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών
Τι υπόστρωμα χρησιμοποιείτε στα κατοικίδια παπαγαλάκια σας;

Η κούνια έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ κοντά στα κάγκελα. Δεν ξέρω αν τα βολεύει εκεί.
Υπάρχουν πολλά παιχνίδια για παπαγάλους και τους αρέσει να έχουν ποικιλία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γεμίζουμε το "σπίτι" τους με παιχνίδια. Μπορούμε όμως όταν βλέπουμε ότι έχουν βαρεθεί κάποιο παιχνίδι, να το αντικαθιστούμε για κάποιο διάστημα με κάποιο που τους αρέσει.
Δες κι αυτό το άρθρο: Παιχνίδια για παπαγάλους
 
Κατά τη γνώμη μου, και στην περίπτωση που τα πουλιά δεν βγαίνουν έξω από το κλουβί τους καθημερινά, θα μείωνα τις πατήθρες σε δύο, μία κάτω χαμηλά προς τη μία άκρη του κλουβιού και μία ψηλά κοντά στην άλλη άκρη, σε απόσταση από τα πλαϊνά όμως, ώστε να μην τρίβεται η ουρά κατά το γύρισμα των πουλιών. Με άλλα λόγια τις κοντές πατήθρες και την κούνια θα τα αφαιρούσα, κι αυτό για να δώσω χώρο στα πουλιά να ανοίγουν τα φτερά τους (και να γυμνάζονται) πηγαίνοντας από τη μία πατήθρα στην άλλη. Επίσης θα φρόντιζα οι ταΐστρες να βρίσκονται σε ακριανές θέσεις για τον ίδιο λόγο.
Αλλά...επειδή πραγματικά δεν είμαι σίγουρος για το αν τα μπάτζι έχουν την τάση να πετούν αντί να σκαρφαλώνουν ή να μετακινούνται από κάγκελο σε κάγκελο, ας περιμένουμε μήπως κάποιο μέλος με γνώση στο είδος μας πει κάτι διαφορετικό.
 
Από ότι βλέπω η φάση της πτερόρροιας συνεχίζεται... Βλέπω τον αρσενικό μου να ταλαιπωρείται και να ναι λιγότερο παιχνιδιάρης λόγω της κατάστασης... Πόσο θα διαρκέσει αυτή η φάση?! Και τα 2 πονάνε πολύ... Βάζω μπανιέρα λαχανικά αυγουλάκι βραστό και ενίοτε φρουτάκια...
IMG_07-02-2023_12-07-23_8.1.101_copy_1600x2133.webp
 
. Πόσο θα διαρκέσει αυτή η φάση?
Συνήθως τρεις εβδομάδες είναι η διάρκεια της πτερόρριας στα budgie, μπορεί όμως και περισσότερο.
Στο αρσενικό σου, αν κρίνω από τα "καρφάκια" στο κεφάλι του, η πτερόρρια βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο της.
Επίσης δεν προκαλεί σωματική ενόχληση ή πόνο, αλλά τείνει να τα κάνει πιο παθητικά από το συνηθισμένο.
Δηλαδή, τα πουλιά συχνά κάθονται για μεγάλες περιόδους χωρίς να λένε ή να κάνουν πολλά.
Μην ανησυχείς, θα περάσει.😐
 
@Φοίβος ειμαι κανενα 4μηνο παπαγαλομπαμπας οποτε καποια στιγμη που θα μαι σιγουρος για τον εαυτο μου θα το δοκιμασω... Γιατι ειναι δυσκολο θεματακι η παραγωγη αν και με ενδιαφερει πολυ
 
Back
Top