Ασθένειες Πιθανη ασθενεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k.kordias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

k.kordias

PB Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
115
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Καλημερα φιλοι μου. Χθες παρατηρησα οτι η καρδερινα που εχω φουσκωνει και ξεφουσκωνει και συχνα παιρνει την σταση του υπνου. Παρακαλω βοηθηστεμε
 
Την έχεις σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο;
Μετέφερε την σε μέρος που να έχει αρκετή ζέστη (μπορεί απλός να κρυολόγησε) δώσε της μια αντιβίωση (To Aviomicine σε μια τέτοια περίπτωση δούλεψε τέλεια για εμένα) και μακριά απο ρεύματα αέρος, βάλε και στον πάτο του κλουβιού λευκό χαρτί για να δεις εάν έχει διάροια (Υπάρχει ένα πολύ χρήσιμο αρθρο του Αλέξανδρου για την αναγνώριση πιθανών ασθενειών απο την μορφή των κουτσουλιών) !
Καλό θα ήταν να την κοιτάξεις και στην κοιλιά μήπως και έχει εντερικά προβλήματα (μπορεί και κοκκίδια)όπου εκει τα πράγματα περιπλέκονται κάπως αλλα μην ανησυχείς υπάρχουν άτομα εδώ που θα σε βοηθήσουν πραγματικά να το αντιμετωπίσεις, καλό θα ήταν να κοιτάξεις στην ενότητα με τα Καναρίνια διότι έχει παρόμοια πόστ που θα σου φανούν χρήσιμα!
Περαστικά και ενημέρωσε μας για την κατάσταση της!
Αν δείς οτι συνεχίζει να είναι χάλια καλύτερα να την πάς σε ένα κτηνίατρο να την εξετάσει!
 
Καλη σου ημερα, Καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Σχετικα με την ερωτηση για τον χωρου διαμονης της, λογω ελειψης χωρου την ημερα βρισκεται εξω και την νυχτα μεσα. Το εν λογω φαρμακο που μπορω να το βρω και σε ποια δοσολογια να το παρεχω. Βρισκομαι στην περιοχη Ν. Ηρακλειο και Αμπελοκηπους.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να σταματήσεις να την κάνεις βόλτες μέσα έξω. Είναι ότι χειρότερο (απότομη και μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας). Η μέσα όλο το χειμώνα ή έξω σε ένα μέρος προστατευμένο από ρεύματα αέρα.

Το πρόβλημα που λες μπορεί να οφείλεται και σε αυτό από τη μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας να κρύωσε.
 
Καλη σου ημερα, Καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Σχετικα με την ερωτηση για τον χωρου διαμονης της, λογω ελειψης χωρου την ημερα βρισκεται εξω και την νυχτα μεσα. Το εν λογω φαρμακο που μπορω να το βρω και σε ποια δοσολογια να το παρεχω. Βρισκομαι στην περιοχη Ν. Ηρακλειο και Αμπελοκηπους.

Συμφωνώ με τον Στέφανο πως θα πρέπει να σταματήσεις το μέσα έξω ειδικά τώρα που είναι άρρωστο, η αντιβίωση είναι της Tafarm και η δοσολογία(αναγράφεται στην συσκευασία) είναι 7σταγονες σε 100ml νερό (μια συνηθισμένη ποτίστρα)νομίζω πως όλα τα πετ σοπ την έχουν.

Πληροφορίες https://community.petbirds.gr/threads/aviomycine-tafarm.17748/
 
Στεφανε καλη σου ημερα σε ευχαριστω για την συμβουλη σου, αρχικα αυτη θα ακολουθησω, μονο θελω να μου πεις σε ποσο χρονο θα σταματησουν τα σημπτωματα
 
ΝΑ ΜΗ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ το πουλάκι,
πρίν γίνει διάγνωση για το είδος της πιθανής ασθένειας.
Αν είναι ήδη πολύ αδυνατισμένο ή υπάρχει διάρροια
χρειάζεται ακριβής γνώση, για το απο τί πάσχει.
Για να πάρει το σωστό φάρμακο(που μπορεί να μην είναι αντιβιοτικό)
και τα κατάλληλα συμπληρώματα.
Μια απλή αντιβίωση μπορεί να είναι, ακόμη και μοιραία.
 
Μάκη μήπως μπορείς να αναφέρεις σε ποιες περιπτώσεις μπορεί η αντιβίωση να είναι μοιραία διότι με ανησύχησες με αυτά που έγραψες ποιο πάνω!
Έχει συμβεί κάτι τέτοιο στην εκτροφή σου ή το έχουν πάθει γνωστοί σου;
 
Οταν η αντιβίωση δεν έχει στόχο
ή δεν ακολουθείται απο τα ανάλογα συμπληρώματα
σχεδόν πάντα δημιουργεί αντι να θεραπεύει προβλήματα.
-Αν μια κοκκιδίωση, ας πούμε που δείνει τέτοια συμπτώματα
όπως τα παραπάνω, γίνει στόχος ενός αντιβιωτικού,
τα αποτελέσματα θα είναι μηδενικάκαι όχι μόνον αυτό!
Η παροχή του θα ταλαιπωρήσει το πουλάκι ανούσια μιας
και θα αποβληθεί απο τον οργανισμό του σε 20-25 μέρες
αφήνοντας ερεθισμούς στό πεπτικό του σύστημα που θα
επιδεινώσουν την κατάσταση του. Ολο αυτό το σκηνικό
είναι, ότι πρέπει, για να αναπτυχθούν ραγδαία τα μικρόβια
που το ταλαιπωρούν με μοιραία αποτελέσματα.
-Τέτοια είναι τα περισότερα περιστατικά που
βλέπουμε να περνούν απο τις σελίδες του -σάιτ- με άσχημη
κατάληξη, ενώ ο κάτοχος είχε δώσει τα μύρια-όσα για να
γλυτώσει τον άρρωστο φίλο του.
 
Εγώ πάλι θεωρώ υπερβολή το να θεωρούμε μια αντιβίωση "μοιραία" (εξάλλου μετά την αντιβίωση γίνεται χρήση προβιωτικών για κάποιες μέρες ωστε να επανέρθει η χλωρίδα του εντέρου και πολυβιταμίνες στην συνέχεια)αλλά το ζητούμενο είναι να γίνει καλά το πουλάκι, με οποιοδήποτε τρόπο υποδείξει ο κτηνίατρος :)
 
Σταμάτη η αποψή σου για το "μοιραίον" της αντιβίωσης
δεν μπορεί να μετατρέπεται σε συμβουλή - "δώσε της μια αντιβίωση"-.
-Τα πράγματα πρέπει να έχουν μια λογική σειρά.
Αυτή, στην περίπτωση μιάς ασθένειας, είναι πρώτα
η διάγνωση και μετά η θεραπεία. Εάν αρχίσουμε σε
κάθε περίπτωση να λέμε -"δώσε της μια αντιβίωση"-με την
άποψη, οτι έ δεν χάθηκε κι' ο κόσμος, δεν πρόκειται να συμβεί
και τίποτε κακό,τότε νομίζω οτι όχι η αντιβίωση αλλά η
κατάληξη θα ΕΙΝΑΙ μοιραία. Εχω μάλιστα την εντύπωση οτι και σύ
μέχρι τώρα δεν είχες κάποια διαφορετική γνώμη. ή κάνω λάθος;
 
Στο αρχικό μου πόστ δεν προτρέπω απλός να δώσει μια αντιβίωση στο πουλακι αλλα προτρέπω τον φίλο μας να κάνει και άλλα πράγματα όπως μεταφορά πουλιού σε ζεστό μέρος, παρατήρηση των κουτσουλιών σύμφωνα με ενα παρα πολύ διαφωτιστικό άρθρο αλλα και διάβασμα καποιων πόστ σχετικάμε το φούσκωμα του πουλιού, στην συνέχεια αναφέρομε και στο κοιταγμα της κοιλιάς για παρατήρηση για τυχών ύπαρξη κοκκιδίων, στο τέλος αναφέρω πως αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση θα πρέπει να το δεί και κάποιος κτηνίατρος.
Σαφώς και η παρατήρηση είναι πρωτεύον θέμα, η μόνη παράβλεψη μου τώρα που το ξαναδιαβάζω είναι οτι στην αρχή του πόστ νου δεν έβαλα το "Άποψη μου είναι" ώστε να μην εμφανιστεί ως συμβουλή.
 
Δεν έχω κάποια αντίρηση για όλα τα υπόλοιπα.
Αλλά όλα τα υπόλοιπα να τα κάνει κάποιος
αφού δώσει αντιβίωση ή πριν απο αυτό;
 
Θα συμφωνήσω με το Μάκη. Μία αντιβίωση σε ένα πουλί που δεν ξέρουμε τα συμπτώματα μπορεί να αποβεί μοιραία για το πουλί.
Η γνώμη μου είναι για αρχή να τοποθετήσεις το πουλάκι στα ζεστά. (Κάθε πουλί που φουσκώνει δεν είναι και άρρωστο. Μπορεί να φουσκώνει μόνο για να κρατήσει θερμοκρασία). Το λέω και θα το ξαναλέω. Παιδιά παρατηρήται τα πουλάκια. Συνέχεια. Μέχρι να φτάσετε στο σημείο να ξέρετε κάποιες από τις συνήθειές τους.
Αν το δει κάποιος κτηνίατρος μάλλον θα σου πει. Προσ το παρόν μην χρησιμιποιήσεις κάτι που δεν θα ξέρεις γιατί το χρησιμοποιείς.
 
Θα συμφωνήσω και με τον Μάκη και με τον Ισίδωρο. Μετέφερε το πουλί σε ένα ζεστό μέρος και παρακολούθησε τη συμπεριφορά του.
Αν δεις να επιδεινώνετε η κατάσταση το ξανασυζητάμε
 
Back
Top