Ασθένειες Πιθανόν σπασμένο δάχτυλο σε αρσενικό ζεμπρακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Χτες την ώρα που καθάριζα τα κλουβιά έβγαλα τη βάση από το κλουβί των ζεμπρακίων, τα ζεμπρακια κατέβηκαν κατευθείαν στον πάτο για να εξερευνήσουν το νέο πάτωμα. Με το που κατεβάζω το κλουβί ο αρσενικός από ότι φαίνεται έβαλε το μεγαλύτερο του δάχτυλο κάτω από τη σχάρα με αποτέλεσμα να σφηνώσει και προσπάθησε να ξεφύγει. Σηκώνω γρήγορα το κλουβί ελευθερώνεται αλλά μάζευε το πόδι του για περίπου ένα μισάωρο μετά το ψιλοπατούσε ώσπου έκλεινε κανονικά, αλλά μου φαίνεται το δάχτυλο του κοκκίνισε αν και λειτουργεί. Θα ανεβάσω μετά φωτογραφίες.
 
Συνεχίζει να το μαζεύει. Τί να κάνω;
Τίποτε.
Είναι σίγουρα πληγωμένο... αλλά όχι απαραίτητα σπασμένο.
Να θυμόμαστε πως τα πουλιά στηρίζονται άνετα στο ένα πόδι... ειδικά αν υπάρχει ερεθισμός στο άλλο.
 
ειδικά αν υπάρχει ερεθισμός στο άλλο.
Φαίνεται διότι το δαχτυλάκι έχει κοκκινίσει αυτό το λέω σίγουρα αν και ίσα που φαίνεται μάλλον οι φωτογραφίες θα πουν καλύτερα όταν μπορέσω να ανεβάσω. Ελπίζω να ναι η ιδέα μου που μου παίζει παιχιδια. Επίσης τα ζεμπρακια έχω παρατηρήσει ότι έχουν πολύ ευλίγιστα δάχτυλα
 
Παρακολουθησε το τις επομενες ημερες και εχε το νου σου μηπως καποιο σημειο ειναι επικινδυνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: evans
Και άλλη φορά πρόσεχε όταν αφήνεις το κλουβί κάτω! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: evans
Back
Top