Αναπαραγωγή Πιθανότητα διακοπής κλωσηματος

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα.
Τελικά η κανάρα μου έχει κάνει μέχρι τώρα 3 αυγα
Το περίεργο είναι πως κάθετε σαν να κλωσαει πριν κάνει καν το πρώτο. Εγώ παίρνω τα αυγά στης 10.00 και τα αλλάζω με πλαστικά υπάρχει περίπτωση αν αυτή τα γεννάει 7 με 8 το πρωί, να έχει ξεκινήσει η εποαση τους με αποτέλεσμα να την σταματάω εγώ που τα παίρνω για 4.3.2.1 μέρες αντίστοιχα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Ευχαριστώ πολύ.
Απλά από τις κότες που γνωρίζω. Δεν κάθονται σχεδόν ποτέ στα λίγα αυγα
 
Εξαρτάται το πουλί.

Και όταν βλέπεις την θηλυκιά πάνω στην φωλιά δεν σημαίνει πάντα ότι κλωσάει κι όλας.
 
Μιας και είσαι ακόμα μέσα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα; Σήμερα στο 3 αυγό σταμάτησα όλα τα πρόσθετα και το oleovita στο νερό που έβαζα (υγρό που βοηθάει αναπαραγωγή) άφησα μόνο νερό και σπόρους καλά έκανα;
 
Μιας και είσαι ακόμα μέσα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα; Σήμερα στο 3 αυγό σταμάτησα όλα τα πρόσθετα και το oleovita στο νερό που έβαζα (υγρό που βοηθάει αναπαραγωγή) άφησα μόνο νερό και σπόρους καλά έκανα;
Αυγό ή αυγοτροφή δεν τους δίνεις; Συνήθως τα σταματάμε στο τελευταίο αυγό.. Πιστεύω θα κάνει και άλλα... Μπορεί και όχι βέβαια!
 
Μέχρι το τρίτο έδινα τα πάντα ότι καλύτερο μπορούσα αλλά είπα σήμερα να τα σταματήσω κάπου έτσι δεν κάνουμε;
 
Χρήστο το συγκεκριμένο σκεύασμα που αναφέρεις δεν το ξέρω.

Αλλά σε τι να βοηθάει από την στιγμή που το πουλάκι σου είναι μια χαρά και κάνει τα αυγουλάκια της;

Λέω εγώ τώρα...

-

Η καλύτερη αυγοτροφή είναι το φρέσκο αυγό.

Θα το λέω συνέχεια.

Αφήστε τις κουζίνες και όλες αυτες τις χαζομάρες (για μενα) και δίνετε φρέσκο αυγουλάκι.
 
Αυτο το συμπληρωμα το βρηκα εδω στο pb
Λεει πως βοηθαει σε ολες τις φασεις της αναπαραγωγης.
Αστετο τωρα.. Που σιγουρα ειναι τυχαιο αλλα μολις το εβαλα ως διαμαγιας ολα στο ζευγαρι πηραν τον σοστο δρομο, ενω αν τυχει και εχεις δει σε αλλα post τα πραγματα με το ζευγαρι μου δεν ηταν καθολου αισιοδοξα.
Αν πηστευα σε ιδιοτητες που υποσχονται τα φαρμακα (γιατι γενικα δεν πηστευω) στην προκημενη περιπτωση θα ημουν συγουρος
 
Back
Top