Φροντίδα Πινει νερο απο τη μπανιερα και οχι απο την ποτιστρα

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Εχω παρατηρησει οτι το Budgie μου πινει νερο απο την μπανιερα και καθολου απο την ποτηστρα. Τι να κανω, να την βγαλω;Ετσι και αλλιως δεν το βλεπω να κανει μπανιο οποτε αχρηστη ειναι.Αλλαζω καθε μερα το νερο της αλλα το βρωμιζει και το πινει.😕
 
τα πουλια αναγνωριζουν το νερο επειδη γυαλιζει σαν καθρεπτης, οπου βλεπει πιο πολυ εκει παει και για να πιει κα ιγια να παιξει αν χρειαστει, προτεινω να την αφηνεις 2 ωριτσες το πολυ και μετα βγαζε την για να πινει καθαρο νερακι
 
Και εγω αυτο ειχα σκεφτει αλλα ειπα να την βγαλω τελειως επειδη δεν εκανε μπανιο. Ευχαριστω astrapogiane,θα την βαζω για 2 ωρες και μπορει να του ερθει να κανει καποια στιγμη ενα μπανακι.:)
 
Αν πινει νερό απο την μπανιέρα,όσο το νερό ειναι καθαρό, δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα.Αφου δεν μπαίνει να δροσιστεί ίσως είναι καλύτερα να το ψεκάζεις εσύ με λίγο νεράκι για να διατηρείται καθαρό το φτέρωμά του. Θ ασου πρότεινα να μην αφήνεις την μπανιέρα μέσα για περισσότερο από ένα μισάωρο και πάντα να εισαι κοντά να αφαιρέσεις την μπανιέρα άν λερωθεί απο τυχών κενώσεις του πουλιού.

Ποιό νερό βρωμίζει; Της ποτίστρας της; Αν ναι, ίσως θα πρέπει να της αλλάζεις συχνότερα το νεράκι της... ειδικά τωρα το καλοκαίρι!
 
Έχω παρατηρήσει, από άλλο είδος πουλιού, οτι δεν μπαίνει ποτέ στην μπανιέρα αλλά την χρησιμοποιεί, στέκεται στην άκρη της και πιτσιλίζεται με το ράμφος του. Οπότε θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη να την αφήνεις για 2 ώρες και μετά να την απομακρύνεις.
 
Τζωρτζινα το νερο της μπανιερας βρωμιζει. Την βαζω για λιγο και την βγαζω αλλα δεν το ειδα ποτε να κανει μπανιο. , μαλλον θα αρχισω να το ψεκαζω εγω με νερο αλλα δεν ξερω αν θα του αρεσει γιατι ειναι λιγο φοβιτσιαρικο και φοβαμαι μην με φοβηθει περισσοτερο.:)
 
το νερο πω;ς βρωμιζει; Το γεμιζει κουτσουλιες ή μαυριζει τονερο; Γιατι αν μαυριζει το νερο εχει κανει μπανιο κα ιεχει στεγνωσει κιολας, μην εχεις την εντυπωση οτι θα ειναι βρεγμενο για κανα 5ωρο ετσι; Για παρατηρησε και πες μας
 
Μην τη βαζεις κατω απο κλαδακια, αλλα οριζοντια κ καπως μακρια. Ο ποπουδακος τους δεν πρεπει να ειναι σε "ευθεια γραμμη καθετως" με τη μπανιερα 😉 γιατι η βαρυτητα θα κανει τη δουλεια της!
Ετσι μπορεις να την εχεις περισσοτερη ωρα, λερωνει πιο δυσκολα.
 
Αρχικά έκανα τον Μπουλούκο μπάνιο με ψεκαστήρι, δεν του άρεσε καθόλου, χάλαγε τον κόσμο..
Ώσπου κάποια στιγμή που τον είχα έξω μαζί μου, άνοιξα την βρύση του νιπτήρα και ενθουσίαστηκε...Από τότε κάνει μόνος του... 😀
Μήπως αντί για την μπανιέρα που δεν της αρέσει να δοκιμάσεις κάτι παρόμοιο; Ο δικός μου τρελαίνεται και παίζει σαν τρελός...🙄
 
Θα δοκιμασω το ψεκασμα και εγω. Για να βαλω κατω απο τη βρυση το Budgie, δεν ξερω γινεται σε τοσο μικρο πουλι;:)
 
Θα δοκιμασω το ψεκασμα και εγω. Για να βαλω κατω απο τη βρυση το Budgie, δεν ξερω γινεται σε τοσο μικρο πουλι;:)

Κανει αλλα μην το κανεις ακομη. Τωρα αρχιζει και δενεται μαζι σου και μπορει να του κλονισεις την εμπιστοσυνη που παει να σου δειξει. 😉 Καλυτερα το ψεκαστηρι και απο λιγο μακρια. Αν δεις οτι το φοβαται μην το ζορισεις...
 
Υπάρχει κι άλλος τρόπος παιδιά. Πουλάνε μπανιέρες οι οποίες μπαινουν σε πορτα όπως οι ταίστρες κι εκτείνονται έξω από το κλουβί. Είναι εννοείται σκεπαστές κι ευρύχωρες. Δεν τις δοκίμασα γιατί μου φάνηκαν σαν... Τζακουζι αλλά ίσως αρεσουν στα πουλιά. Ειχα το ίδιο προβλημα με τις μπανιέρες και το έλυσα βάζοντας μια κρεμαστή μεσα στο κλουβί ανοικτη ταίστρα την οποία γεμίζω με νερό και την κανονική μπανιέρα κάτω. Κάνουν το μπανιο τους κάτω και πίνουν νερό από πάνω. Την ποτιστρα δεν την πλησιάζουν!
 
Back
Top