Γενικά Πιο χαρουμενο πουλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σασ παιδια! Ειχα 2 καναρινια στο ιδιο κλουβι σχεδον 1 χρονο... Κ προχθεσ πεθανε δυστυχοσ το ενα, αγορασα καινουργιο κλουβι. Για να βαλω αυτο που εμεινα... φοβομουν το παλιο απ τα μικροβια τησ αρρωστια που ειχε το αλλο γι αυτο κ αγορασα καινουργιο, απο την μερα που πεθανε το ζωντανο μου τορα εχει τρελαθει απο χαρα.. Ειναι πιο ζοντανο απο ποτε.. Ολη μερα κελαιδαει δν σταματαει στιγμη... Προτη φορα το βλεπω με τοση ζωντανια.. Αφου να φανταστητε ο πατερασ μου με ρωτησε.. Αν ειναι αλλο καναρινακι αυτο.. Εντελωσ διαφορετικο.. Απο χαρα ενοω!☹
 
Μαλλον του αρεσε το καινουριο του κλουβακι! Ειναι μεγαλο;
Αν ακολουθεις τις συμβουλες του φορουμ θα το εχεις παντα χαρουμενο
 
Προφανώς είχες μαζί ένα ζευγάρι και για τον λογο αυτό το αρσενικό σου δεν κελάηδούσε μιας και είχε καπαρωμένο το ταίρι του :D.

Από την άλλη μάλλον πήρες και πιό ευρύχωρο κλουβί, γεγονός που τον έχει βοηθήσει όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχολογικά. Αυτο θα έχει σαν αποτέλεσμα να σου κελαηδάει πιό συχνά και πιό δυνατά μιας και έρχεται η άνοιξη και είναι η εποχή τους ζευγαρώματος! 🙂
 
οχι το κλουβι θα ελεγα ειναι πιο μικρο απο το προηγουμενο που ηταν ζευγαρωστρα κ χωρισ το χωρισμα τα ειχα... Μαλλον του αρεσει η μοναξια,😀, να η φοτο με το κα;ινουργιο κλουβακι... Ενα μεσαιο μεγεθοσ...
 

Συνημμένα

  • moto_0102.webp
    moto_0102.webp
    51,8 KB · Προβολές: 120
οπως σου ειπε και η georgina τα πουλια οταν ζευγαρωνουν συνηθως για καποιο διαστημα μειωνουν ή και σταματανε το κελαηδησμα. Αυτο γινεται γιατι το κελαηδησμα ειναι το μεσο συνηθως που εχουν τα πουλια για να καλουν το θηλυκο. Οταν δεν ειναι εποχη ζευγαρωματος η μή ύπαρξη θηλυκου δεν δημιουργει καποιο προβλημα. Οταν ειναι εποχη το πιθανοτεροκαι παλι απο θεμα υγειας να μην υπαρξει προβλημα(πολλοι εχουν μοναχικα πουλακια) αλλα να ξερεις οτι το ενστικτο του πουλιου αυτη την εποχη το καλει για ζευγαρωμα οποτε αναλογα κινειται και η ψυχολογια του. Γνωμη μου ειναι να το ζευγαρωσεις αλλα αφου πρωτα εισαι σιγουρη οτι μπορεις να να ανταπεξελθεις και στην εξτρα περιποιηση που χρειαζεται γιαυτο και κυριως να μπορεις να κρατησεις τα πουλακια που θα γεννηθουν ή να τα δωρισεις καπου που θα τα περιποιουνται επισης σωστα!

οταν δεν θα ναι εποχη ζευγαρωματος να τα χωρισεις. Μπορεις να χρησιμοποιησεις το παλιο κλουβι υστερα απο μια καλη απολυμανση
 
σευχαριστω δημητρη.. Αλλα το ζευγαρωμα το φοβαμε... Μαυτα που εχω ακουσει οτι πολλα μικρα πεθαινουν, η μανα καποιεσ φορεσ,το πεταγμα των μικρων εξω απ την φωλια... Κ αλλα πολλα... Ξερω γω, αυτα φοβαμε δν ειμαι κ το πιο ψυχραιμο ατομο...
 
αρα πορευεσαι οπως εισαι και στο μελλον αν νοιωσεις ετοιμη το ξανασκεφτεσαι 😉
 
ε... Ναι μαλλον αυτο θα γινει... Αν το αντεξω να το βλεπω μονο του. Γιατι ειμαι κ ψυχοπονιαρα. Γιαυτο κ αλλωστε τα πουλια μου τα περνω παντα ζευγαρια... Οπωσ περναω εγω καλα στην ζωη μου, κ δν θελω την μοναξια, το ιδιο θελω κ γι αυτα... Μεχρι κ τα ψαρακια μου ζευγατι τα εχω... Αν κ αυτο τα κανει να μην δενονται μαζι μου... Που θα το ηθελα παρα παρα πολυ, αλλα τι να κανω ετσι νιωθιω!
 
ε... Ναι μαλλον αυτο θα γινει... Αν το αντεξω να το βλεπω μονο του. Γιατι ειμαι κ ψυχοπονιαρα. Γιαυτο κ αλλωστε τα πουλια μου τα περνω παντα ζευγαρια... Οπωσ περναω εγω καλα στην ζωη μου, κ δν θελω την μοναξια, το ιδιο θελω κ γι αυτα... Μεχρι κ τα ψαρακια μου ζευγατι τα εχω... Αν κ αυτο τα κανει να μην δενονται μαζι μου... Που θα το ηθελα παρα παρα πολυ, αλλα τι να κανω ετσι νιωθιω!


Και πολυ καλα κανεις
Οσο για το κλουβακι, βγαλε την κουνια και την πατηθρα που ειναι διπλα στο στικακι βαλτη λιιιγο πιο ψηλα, λιγακι ωστε να μην βρισκει το κεφαλακι του στο "ταβανι"! Θα του προσφερεις πιο ανεση και χωρο! Την κουνια αμφιβαλω αν την χρησιμοποιει...😛
 
οκ θα το κανω με την πατηθρα, αλλασημερα εκανε κουνια πρωτη φορα... Κ καθοταν αρκετη ωρα πολυ χαρηκα που το ειδα, θα δω αν δεν την χρησιμοποιει θα την βγαλω, σευχαριστω!
 
Back
Top