Γενικά Πιστεύετε πως μπορεί να υπάρξει ομοφυλoφιλία στα καναρίνια;

Νεκτάριος

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
336
Πόλη
Αθήνα
Με αφόρμή ένα προηγούμενο θέμα με τίτλο "καναρίνι γκέι" είχαμε πολλές διαφωνίες και περεξηγίσεις για το αν μπορεί να υπάρξει ομοφιλοφυλική διάθεση σε καναρίνι. Με αυτή τη σημοσκόπηση πιστευω πως θα βρούμε μία άκρη σε αυτό το θέμα. Παρακαλώ να δικαιολογείτε την απάντησή σας.
 
Εγω πιστευω πως οχι. Την απαντηση νομιζω οτι την εδωσε η Σοφια στο θεμα που ειχε ανοιχτει.

Η αποψη μου ειναι πως το καναρινι κελαιδουσε οταν εβλεπε το αρσενικο μονο και μονο απο ανταγωνισμο που εχουν τα αρσενικα καναρινια το ενα προς το αλλο.
 
Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν τιθεται θεμα ρατσισμου προς τους ομοφυλοφιλους! Το τι κανει ο καθενας στο κρεββατι του ειναι δικο του θεμα! Και κανονικα δεν επρεπε να ενδιαφερει κανεναν αλλα τελοςπαντων...🙄
Δεν πιστευω οτι υπαρχει ομοφυλοφιλια στα καναρινια γιατι συμφωνω με αυτο που ειχε πει η Σοφια!
Κι επειδη καποιος ανεφερε και σκυλια, να πω οτι τα σκυλια καβαλανε για να δειξουν ιεραρχια σε αυτο που ειναι απο κατω, η μπορει να ειναι ενα απειρο αρσενικο και νομιζει οτι οτιδηποτε κινειται μπορει να ζευγαρωσει!
Το μονο ειδος που εχει καταγραφει ομοφυλοφιλια(το χει δειξει το ΣΚΑΙ σε ντοκιμαντερ) ειναι ενα ειδος πυγμαιου χιμπαντζη:)
 
Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν τιθεται θεμα ρατσισμου προς τους ομοφυλοφιλους! Το τι κανει ο καθενας στο κρεββατι του ειναι δικο του θεμα! Και κανονικα δεν επρεπε να ενδιαφερει κανεναν αλλα τελοςπαντων...🙄
Δεν πιστευω οτι υπαρχει ομοφυλοφιλια στα καναρινια γιατι συμφωνω με αυτο που ειχε πει η Σοφια!
Κι επειδη καποιος ανεφερε και σκυλια, να πω οτι τα σκυλια καβαλανε για να δειξουν ιεραρχια σε αυτο που ειναι απο κατω, η μπορει να ειναι ενα απειρο αρσενικο και νομιζει οτι οτιδηποτε κινειται μπορει να ζευγαρωσει!
Το μονο ειδος που εχει καταγραφει ομοφυλοφιλια(το χει δειξει το ΣΚΑΙ σε ντοκιμαντερ) ειναι ενα ειδος πυγμαιου χιμπαντζη:)
Λες για τον μακάκα ε;
Τώρα και ελέφαντας εν όλα γκέι. tech..pathfinder.gr/tech/712528.html
 
Εγω παιδια πιστευω οτι μπορει να υπαρξει ομοφιλοφυλια, σε μικρο ποσοστο βεβαια.Απο προσωπικη εμπειρια, ενα καναρινι που το εχω 2 χρονια περιπου, μου το ειχαν πουλησει για θηλυκο. Για κανα χρονο και εγω πιστευα το ιδιο απο την συμπεριφορα του. Οταν το ειχα για λιγο καιρο στην αρχη μονο του το μονο που εκανε(και κανει ακομα)ηταν κανα τσιου-τσιου οπως κανουν τα θηλυκα. Το εβαζα με αρσενικα, δεν τσακωθηκε ποτε, αλλα δεν εκανε και ποτε αυγο. Μετα απο τοσο καιρο, αρχισα να το παρατηρω περισσοτερο και καποια στιγμη καταλαβα οτι φουσκωνε ο λαιμος του οπως των αρσενικων αλλα απο ηχο τιποτα. Ετσι αποφασισα να το βαλλω με καποιο θηλυκο να δω τι θα γινει.Λοιπον,το εβαλα με 3 διαφορετικα και το αποτελεσμα ηταν και με τα 3 να τα βρισκει(ται'ι'σμα και αρμονικη συμβιωση). Και με τις 3, βοηθησε στην κατασκευη φωλιας και καθοταν και αυτο μαζι, αλλα ποτε δεν ειδα καποιο γονιμο αυγο.Ακομα να σας πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι. Το εχω ψαξει και μου μοιαζει για αρσενικο(τα οργανα). Ευχαριστω για την υπομονη σας και συγνωμη για την φλιαρια.😕
 
Ανδρέα μου ολα τα στοιχεία που αναφέρεις, απουσια κελαηδήματος, αρμονική συμβιωση με αρσενικά, βοήθεια στην κατασκευη της φωλιας, συνηγορούν στο ότι είχες/εχεις ενα θηλυκό καναρίνι. Καποιες περιόδους ακομα και τα θηλυκά καναρινια κάνουν ένα ανεπάισθητο κελάηδησμα που μπορεί να ξεγελάσει καποιον που δεν ειναι έμπειρος.

Το οτι σου έμοιαζε για αρσενικό απο τα γεν. Οργανα αλλα δεν είσαι και σιγουρος, δεν αποδεικνύει οτι ειναι αρσενικό. Το γεγονός οτι δεν έκανε ποτέ αυγό, ίσως να σημαίνει κάποιο πρόβλημα στα εσω γεννητικά όργανα του πουλιου. Ακόμα και το γεγενός οτι ταιζε τα άλλα θηλυκά μπορέι να σημαίνει οτι ήταν ένα πολύ στοργικό θηλυκό. Αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι το πουλί είχε ομοφυλοφιλικές τάσεις.
 
Δεν αμφιβαλλω οτι εχεις δικιο, απλα αναφερω την προσωπικη μου εμπειρια. Οσο για την αρμονικη συμβιωση με τα αρσενικα, ποτε δεν εφτιαξε φωλια οταν ηταν με αρσενικο.Αντιθετα, οταν ηταν με θηλυκο βοηθαγε(χωρις να σημαινει οτι ειναι το καναρινι γκε'ι'). Παντως οτι εχει περιεργη συμπεριφορα συμφωνεις πιθανον και εσυ. Εγω το προσεχω ετσι και αλλιως με η χωρις προσδιορισμο του φυλλου του.
 
Παιδιά παίρνω αφορμή από το ανεπαίσθητο κελάιδισμα που έγραψε η Georgina .. Εγώ φυσικά είμαι άσχετος αλλά την πάτησα με μια κανάρα που κελαιδούσε ασταμάτητα και μάλιστα με ωραία γυρίσματα.. Το έβαλα φέτος μαζί με κανάρα και αφού έφτιαξαν φωλιά -μάλιστα η κανάρα μου έκανε 6 αυγά - κάποια στιγμή η μία έβαλε την άλλη κάτω και την τρέλλανε στα τσιμπήματα.. Αφού τα χώρισα και αφού είδα ότι τα αυγά ήταν άσπορα έψαξα το αρσενικό και ήταν έτοιμη για γέννα θυληκιά... Οπότε το κελαϊδισμα δεν είναι και σίγουρο ότι το πουλί είναι αρσενικό...
 
η δικια μου αποψη ειναι οτι τα καναρινια ειναι ετεροφιλοφιλα. Οταν ενα αρσενικο βλεπει ενα αλλο αρσενικο κελαυδαει μονο και μονο απο ανταγωνισμο που εχουν τα αρσενικα καναρινια το ενα προς το αλλο.
 
Πού το βρίσκετε το περίεργο; Μήπως τους είπαν οι γονείς τους πιο είναι σωστό και πιο λάθος; Φυσικά πειραματίζονται.
 
Ειμαι καθετος στην αποψη μου οτι δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει καναρινι γκει.
 
καναρινι ΓΚΕΙ

Δεν μπορει να υπαρξει γιατι δεν φορανε σακκακι για να το σηκωνουν 😕;)🙄
 
Back
Top