Ασθένειες Πληγές στα πόδια καναρινιού που δεν είναι ευλογιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kavouras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kavouras

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2018
Μηνύματα
45
Πόλη
Λαμία
Έχω και εγώ παραπλήσιο πρόβλημα με τον "παππού Γκουσγκούνη" και δεν την παλεύει ο δόλιος.

Μου δώσανε μια "αλοιφή" Epithol-en Wondzalf , η οποία δίνει μια καλυτέρευση αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο...

IMG_20180302_153239_HDR.webp

Δεν πατάει στις πατηθρες, παρά μόνο το βράδυ για να κοιμηθεί, όλη μέρα τη βγάζει κάτω στη σίτα για να πατάει το συγκεκριμένο εξόγκωμα στο κενό της σίτας.

Από ότι διάβασα, μάλλον κατάλαβα ότι ΔΕΝ είναι ευλογιά...

Τι να τον κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μου δώσανε μια "αλοιφή" Epithol-en Wondzalf
Συνεχίζεις να βάζεις αυτή την αλοιφή κάθε μέρα αλλά θα κάνεις μασάζ (μαλακά) στα πόδια ώστε να εισχωρήσει παντού η κρέμα.
Αν μάλιστα πριν βάλεις την κρέμα κάνεις και ελαφρύ μασάζ να φύγουν όσα από τα κατεστραμμένα τμήματα του δέρματος είναι έτοιμα να φύγουν και στη συνέχεια την βάλεις... Τότε η δράση θα είναι πολύ καλύτερη.
Φρόντισε επίσης το σημείο που κάθεται να είναι πολύ καθαρό...
Αν θέλεις βάζε μια χαρτοπετσέτα να πατά πάνω και να την αλλάζεις τακτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγω θα σου κανω μια προταση δεν ξερω τη γνωμη των υπολοιπων σ αυτο.

Επειδη το ειχα κανει με καναρινι που εχει σπασει το ποδι του, μπορεις να του βαλεις μια φωλια στο κλουβι να βαλεις νηματα και να δεις αν θα μπει, για να μην παταει στον πατο που ειναι και αβολα και βρωμικα οσο και να καθαριζεις. Εγω προσωπικα οταν εβαλα τη φωλια εβαλα και το πουλακι μεσα με το χερι μου και καταλαβε οτι εκει μπορει να ξεκουραζεται,ισως να βοηθησει και στη δικη σου περιπτωση, πληροφοριακα το πουλακι ηταν αρσενικο.
 
μπορεις να του βαλεις μια φωλια στο κλουβι να βαλεις νηματα και να δεις αν θα μπει, για να μην παταει στον πατο που ειναι και αβολα και βρωμικα οσο και να καθαριζεις
Αυτή είναι μια πολύ καλή ανακουφιστική πρακτική που την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και την έχω προτείνει επίσης σε πολλά παιδιά εδώ.
Βοηθάει και στην γρήγορη επούλωση εφ' όσον το τραυματισμένο πόδι δεν πατάει.
Φυσικά πρέπει να είναι σωστή και η χρήση των φαρμάκων αλοιφών κτλ.
Περαστικά!
 
Ο φίλος μας παιδιά είναι πρωτάρης,το εικονιζόμενο πτηνό είναι 11+ ετών αρσενικό και το αναπαραγωγικό του ζευγάρι θα κλείσει σε δύο μέρες τις 14 μέρες επώασης.
Κάθε συμβουλή για την όποια αντιμετώπιση του ζητήματος θα πρέπει να τα λάβει αυτά σαν δεδομένα και να επεξηγηθεί αναλόγως. Μην αφήνουμε τον γάμο και πάμε για πουρνάρια!
 
Δημήτρη από που προκύπτει αυτό;
Απο το ιστορικό Σταύρο,του νέου μέλους.Αυτό εννοεί ο φίλος μας ως "παππούς γκουσκούνης".
Οι ημερομηνίες που βιδώθηκε η κανάρα επίσης απο το ιστορικό στις 19/2.
Δεν έχει κάνει προετοιμασία ενώ το προβλημα ήταν απο πρίν φανερό:
ο αρσενικός επίσης κάθεται σε μια γωνιά όπως κάνει τους τελευταίους μήνες λόγω γηρατος.

ΥΓ:Τι να πρωτοεξετάσει κανείς; Τα ενδεχομένως (?) άσπορα αυγά,την διατροφή γενικά,την υγεία ενός τέτοιου αρσενικού σε συνθήκες αναπαραγωγής; Μπέρδεμα.
 
Μήπως έχει και ποδοδερματίτιδα;
Είναι στην αρχή της. Οι λόγοι για την ποδοδερματίτιδα είναι πολλοί, συμπεριλαμβανομένων των ακάρεων, όταν καταλήγουν σε φλεγμονή του δέρματος των ποδιών. Λαμβάνοντας πλέον υπόψη και την ηλικία του, την ποιότητα του δέρματος λόγω της ηλικίας και ίσως μια μη ισορροπημένη διατροφή, έχουμε σχεδόν ολόκληρο το πακέτο.

Η Epithol θα βοηθήσει να καθαρίσουν κάπως τα λέπια και να αναζωογονηθεί το δέρμα. Προς το παρόν δεν φαίνεται να υπάρχει ανάγκη για μόλυνση των πληγών.

kavouras, αγόρασε ένα σκεύασμα βιταμίνης Α για πουλιά μέχρι να μας πεις με λεπτομέρειες ποια είναι η διατροφή του και να μας δείξεις μερικές φωτογραφίες από το κλουβί και τις πατήθρες.

Υ. Γ. όταν το πιάσεις για να βάλεις Epithol, βγάλε και μερικές φωτογραφίες όπως αυτές εδώ Εξέταση κοιλιάς και περιττωμάτων πουλιών
 
Μήπως έχει και ποδοδερματίτιδα;
Πολύ πιθανόν Γιάννη
Σήμερα που βλέπω τη φωτογραφία στον υπολογιστή αυτό φαίνεται πιο καθαρά.
Ειδικά το αριστερό πόδι του υπάρχει και οίδημα.
Σίγουρα έχει και πρόβλημα με δερματικά παράσιτα αλλά έρχονται σε δεύτερη μοίρα και καλό είναι να μπει σε αγωγή με κάποιο κατάλληλο για την περίπτωση σκεύασμα.
 
Φιλοι μου καλημέρα,

τα προβληματα του παππου είναι αρκετα με πρωτο και καλυτερο το προχωρημενο της ηλικιας του.
2. Ζευγαρωσε οντως χωρις προετοιμασια
3. Τα φτερά του δεν βγαίνουν ίσια πια, και οσο και αν προσπαθω και του τα βγαζω χωρις να ποναει παλι γυριστα τα βγαζει
4. Ειχε το προβλημα μηνες πριν με τα ποδια του και με τα λέπια αλλά και με τις "φουσκαλες" που εχει και στα δυο ποδια
Οι οποιες δεν ματωνουν αλλα δεν τον βοηθούν να πατήσει σωστα και πονάει.
5. Με όλα αυτά τα παραπάνω έχει σταματήσει και το κελάηδισμα!

Η διατροφή των πουλιών μου είναι η ίδια για όλα, δηλαδή :
I. Χυμα τροφή του εμπορίου και αλλαγή κάθε δύο μέρες
II. Αυγό κάθε 2-3 μέρες
III. Μαρουλάκι ή μπρόκολο από τον κήπο μου χωρίς φάρμακα, κάθε 2-3 μερες επίσης
IV. Αυγοτροφή χειροποίητη (δεν την προτιμούν, αλλα τρώνε) μια φορά την εβδομάδα
V. Άμμος από κοχύλια και σουπιά με άρωμα βανίλια, μόνιμα σε μικρή ποσότητα σε αυγουλιέρα
VI. Σουπιοκόκκαλο

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες σημερινές αλλα δεν μπόρεσα να βγάλω την κοιλίτσα του, πολλά τα φτερά και δεν ξερω να το κανω...
Εδώ φαίνεται το ένα ποδι με το "πρηξιματάκι"
IMG_20180303_121441_HDR.webp
Εδώ και το δεύτερο πόδι με το ίδιο πρόβλημα
IMG_20180303_121449_HDR.webp
Γενική εικόνα του κλουβιού
IMG_20180303_122248_HDR.webp
Και εδώ ένα πρόχειρο "κρεββατάκι" απο χαρτοπετσέτα που το τιμάει ιδιέταιρα
IMG_20180303_122216_HDR.webp

Και μερικές ακόμη.
IMG_20180303_122245_HDR.webp IMG_20180303_122243_HDR.webp IMG_20180303_122239_HDR.webp IMG_20180303_122230_HDR.webp IMG_20180303_103212_HDR.webp IMG_20180303_103206_HDR.webp IMG_20180303_103204_HDR.webp
 
I. Χυμα τροφή του εμπορίου και αλλαγή κάθε δύο μέρες
Είναι καλύτερα, για να μην πω απαραίτητο να την αλλάξεις με μια συσκευασμένη. Τους λόγους θα τους διαβάσεις εδώ Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;

II. Αυγό κάθε 2-3 μέρες
IV. Αυγοτροφή χειροποίητη (δεν την προτιμούν, αλλα τρώνε) μια φορά την εβδομάδα
Το πουλάκι είναι μεγάλο για αναπαραγωγή. Η ποσότητα πρωτεΐνης που παίρνει είναι υψηλή. Δεν χρειάζεται τόσο πολύ αυγό. Μια φορά την εβδομάδα είναι αρκετό.

III. Μαρουλάκι ή μπρόκολο από τον κήπο μου χωρίς φάρμακα, κάθε 2-3 μερες επίσης
Αύξησε την ποικιλία των πράσινων λαχανικών. Μέρα παρά μέρα σε συχνότητα και πολύ καλό πλυσιμο. Καλύτερα να το δινεις στεγνό.

V. Άμμος από κοχύλια και σουπιά με άρωμα βανίλια, μόνιμα σε μικρή ποσότητα σε αυγουλιέρα
Δεν είναι απαραίτητο.

Σχετικά με τις πατήθρες, θα σου έλεγα να πάρεις ξύλινες στρογγυλές, μια με διάμετρο 1 εκ, και μια με διάμετρο 1,2 εκ. Ο Deukalion προτείνει συνήθως τετράγωνες ξύλινες αλλά δεν έχω καταλήξει εάν είναι καλύτερο να μοιράζεται ισομερώς το βάρος του σώματος ή να πέφτει μόνο σε δύο σημεία στα δάχτυλα, προκειμένου να μείνει η πατούσα ελεύθερη.

Τέλος, δίπλα σε μια πατήθρα, βάλε τη φωλιά που πρότεινε ο Φίλιππος.
 
Συμπληρωματικά προς το προηγούμενο μήνυμα, έχε υπόψη σου ότι τη χαρτοπετσέτα δεν πρέπει να τη βάζεις κάτω από πατήθρα, διότι το πουλάκι θα πατά πάνω σε κουτσουλιές και ενδεχομένως το πόδι του να επιμολυνθεί.
 
Ο Deukalion προτείνει συνήθως τετράγωνες ξύλινες αλλά δεν έχω καταλήξει εάν είναι καλύτερο να μοιράζεται ισομερώς το βάρος του σώματος ή να πέφτει μόνο σε δύο σημεία στα δάχτυλα, προκειμένου να μείνει η πατούσα ελεύθερη.
Μια λογική εξαγωγή έχοντας σαν βάση "βαριά" πουλιά ποζιτούρας που διαμένουν σε πολύ μικρά κλουβιά, δηλαδή σχετικά ακίνητα. Στο εμπόριο νομίζω κυκλοφορούν οβάλ ξύλινες πατήθρες με πλανισμένη την επάνω επιφάνεια τους.
Όλα σχετικά είναι Σταύρο, αν βάλω εγω τετράγωνες πατήθρες στην 1.60 κλούβα, πιο πολύ τραυματισμούς θα πάρω, παρά θα αποφύγω την ποδοδερματίτιδα.
 
Είναι καλύτερα, για να μην πω απαραίτητο να την αλλάξεις με μια συσκευασμένη. Τους λόγους θα τους διαβάσεις εδώ Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;
Πήρα τηλέφωνο σε 2 μαγαζιά και οι δύο δεν είχανε, δεν φερνουν λεει γιατι ειναι ακριβες και δεν τις θελει ο κοσμος!
Εχουν μονο στικ κρεμαστα..

Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα, διατροφη θα αλλαξει με λιγοτερο αυγο και λαχανικα απο τον μπαξε μου χωρις λιπασματα και ψεκασμους, συχνοτερα και με περισσοτερες ενναλαγες.

Τελικά βρήακ μόνο τα γνωστά πλαστικά κλαδάκια για πατήθρες
Άλλαξα τα αλλα και ευελπιστω να είναι μια λύση στο πρόβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πήρα τηλέφωνο σε 2 μαγαζιά και οι δύο δεν είχανε, δεν φερνουν λεει γιατι ειναι ακριβες και δεν τις θελει ο κοσμος!
Κάνε μια ιντερνετική αναζήτηση. Δεν είναι τόσο ακριβές όσο ισχυρίζονται οι καταστηματάρχες που δεν τα έχουν. Η όποια διαφορά στην τιμή, αξίζει τη επιλογή του συσκευασμένου μείγματος σπόρων, ασυζητητί.

Αν καταλήξεις σε αυτή την απόφαση και χρειαστείς βοήθεια στην επιλογή, άνοιξε ένα καινούργιο θέμα για να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε σε αυτό.

Εχουν μονο στικ κρεμαστα..
Όχι αυτά, απέφυγε τα.

συχνοτερα και με περισσοτερες ενναλαγες
Δεν χρειάζεται συχνότερα. Δύο, το πολύ τρεις φορές την εβδομάδα. Η ποικιλία είναι καλή. Να προτιμάς λαχανικά με βαθύ χρώμα πράσινο, κόκκινο. Δεν είναι κακό να δίνεις και φρούτα στην εναλλαγή του προγράμματος, αλλά και πάλι να προτιμάς τα φρούτα με τα λιγότερα ζουμιά.

Τελικά βρήακ μόνο τα γνωστά πλαστικά κλαδάκια για πατήθρες
Άλλαξα τα αλλα και ευελπιστω να είναι μια λύση στο πρόβλημα
Αν δεν σου κάνει κόπο, δείξε μας τι έχεις πάρει.
 
Τελικά βρήακ μόνο τα γνωστά πλαστικά κλαδάκια για πατήθρες
Αυτές θα σου πρότεινα να τις τοποθετήσεις ανάποδα, έτσι το πουλάκι θα μπορεί να ανεβαίνει στις πατήθρες και το πρήξιμο θα βρίσκεται στο κενό.
Σε φίλο που το εφαρμόσαμε είχαμε καλά αποτελέσματα και το πουλάκι στεκόταν μία χαρά παρά πρήξιμο που είχε στην πατούσα.
εύχομαι τα καλύτερα!
 
Back
Top