Ασθένειες Πληγές στα πόδια νεαρών καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aixman
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aixman

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουλ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Αλμυρός
Γεια σας και απο μενα. Ειμαι καινουργιος στον χωρο των φτερωτων φιλων μας.
ξεκινησα να εκτρεφω καναρινια χρωματος.
Εχω ενα ζευγαρι και εχουνε κανει 2 γεννες με δυο νεοσους την καθε μια.
παρατηρησα οτι σε ενα νεοσσο βγηκε στο ποδι του ενα εξωγκωμα που μεγαλωσε και παρα την φροντιδα (καθαριοτητα - μπεταντιν) εφτασε σε σημειο να ματωσει.
Μαλον απ οτι διαβασα εδω ειναι ποδαγρα που εχει μολυνθει (δειτε φωτο)θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει να μου πει τι να κανω.
βλεπω να αρχιζει και σε δευτερο πουλι και να το προλαβω.
Ευχαριστω.
δειτε εδω φωτο.

πληγή_πόδι_καναρινιού.webp
 
Μαλον απ οτι διαβασα εδω ειναι ποδαγρα που εχει μολυνθει (δειτε φωτο)
Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή, είναι όμως απίθανο να συμβαίνει σε αυτήν την ηλικία αυτό που υποθέτεις.
βλεπω να αρχιζει και σε δευτερο πουλι
Είναι αδέλφια από την ίδια φωλιά;

Η εικόνα μοιάζει με ευλογιά καναρινιών. Οι γονείς πως είναι, γνωρίζεις το ιστορικό τους;
 
Και μένα μυ θυμίζει ξηρή ευλογιά...
Αν είναι έτσι η betadine αλοιφή (μόνο αλοιφή) θα βοηθήσει περισσότερο.
Τα πουλιά βρίσκονται έξω;
 
Φίλε μου είναι ευλογιά. Βάλε μπεταντίν όπως σου είπε ο Γιάννης. Θα χάσεις κάνα νυχάκι αλλά το στοίχημα είναι να μην χάσεις το φιλαράκι σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: aixman
Μπεταντιν κρεμα, σχολαστικη καθαριοτητα και απολυμανση εξοπλισμου και καθημερινη αλλαγη πατηθρων.
Καλο θα ηταν και να τα απομονωσεις απο τα υπολοιπα πουλια.
 
Νομίζω ότι σε αυτό το στάδιο το betadine δεν είναι αρκετό. Έχει αρχίσει να υπάρχει αλλοίωση του δέρματος η οποία, εάν δεν έχει ξεκινήσει ακόμη, πηγαίνει για μόλυνση. Κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσει μια αντιβιοτική δερματική αλοιφή όπως για παράδειγμα τη fucidin, καταρχήν.
 
Καταρχας σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
ναι ειναι αδερφια αλλα απο αλλη γεννα
Η φωτογραφία δεν είναι καθαρή, είναι όμως απίθανο να συμβαίνει σε αυτήν την ηλικία αυτό που υποθέτεις.

Είναι αδέλφια από την ίδια φωλιά;

Η εικόνα μοιάζει με ευλογιά καναρινιών. Οι γονείς πως είναι, γνωρίζεις το ιστορικό τους;
Ναι οι γονεις τους ειναι υγειεστατοι.

Και μένα μυ θυμίζει ξηρή ευλογιά...
Αν είναι έτσι η betadine αλοιφή (μόνο αλοιφή) θα βοηθήσει περισσότερο.
Τα πουλιά βρίσκονται έξω;
Ναι γιαννη βρισκονται εξω σε προφυλαγμενο χωρο.
 
Ξεκαθαρη ξηρη ευλογια! Και εγω θα συμφωνησω για τη fucidin... καθαριοτητα στις πατηθρες και πιστευω θα το ξεπερασει. Και βιταμινουλες στο νερακι για ενισχυση του οργανισμου καλο θα κανουν! Περαστικα σας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: aixman
Καλησπερα. Οι οδηγιες τηρουνται ευλαβικα καθαριοτητα πλυσιμο με σαπουνι BETADIN κλουβια και πατηθρες και αλοιφη FUCIDIN στα ποδια,
φαινεται να πηγαινει καλυτερα.
Τελειωσα και την κατασκευη για να μην εχει κουνουπια και οτιδηποτε αλλο.
Μπορω να πω οτι εκανα καλη δουλεια.
Θα ανεβασω και φωτο.
Ευχαριστω πολυ ολους οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου.
 
Back
Top