Ασθένειες Πληγή κάτω από το ράμφος

georgels

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2011
Μηνύματα
105
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα! Δεν μου αρέσει που σας "θυμάμαι" μόνο στα κακά..όλο λέω να κάνω μια ωραία παρουσίαση του χώρου-πουλιών και εγω αλλα αυτή την περίοδο είμαι λιγο στο τρέξιμο... λοιπόν στο ψητό! Έχω ένα νεαρό καναρινάκι το οποίο παρουσιάζει μια πληγη (ξεραμένο αίμα) κάτω απο το ράμφος του. Δεν έχει πουθενά αλλού κάτι εμφανές.. Είναι τώρα 4 μέρες που το έχω παρατηρήσει. Ορίστε και μερικές φωτογραφίες... Το πουλάκι είναι 1 μήνα περίπου.. (τα πόδια του φαίνονται μια χαρά..)

1)

2)

3)

Διψάω για συμβουλές...
 
Ευλογιά εκ πρώτης οψεως. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέραν της απόλυτης καθαριότητας στο κλουβί και μια σταγώνα Μπεταντίν κάθε βραδυ πριν τον ύπνο για 3 συνεχείς μέρες... Και βλέπουμε.
Υ. Γ Φυσικά απομόνωση και προσεκτικός έλεγχος σε όλα τα πουλιά
 
αρα το βγάζω άμεσα απο το κλουβι; Το έχω με τον πατέρα του... (και χθες βρισκοταν εκει και η μητερα...)

edit: καλα εννοειται το βγάζω άμεσα...όμως τα αλλα θα εχουν κολλήσει σίγουρα;

edit no. 2: κολλιέται και στον άνθρωπο;
 
...όμως τα αλλα θα εχουν κολλήσει σίγουρα;

Πιθανότατα, αλλά μπορεί να μην ασθενήσουν. Να μείνουν απλά φορείς. Το μικρό πρέπει να ταϊστεί καλά. Μαλακές τροφές και μια πολυβιταμίνη στο νερό.
 
edit no. 2: κολλιέται και στον άνθρωπο;
Φυσικά όχι.
Η απομόνωση έχει να κάνει με την προστασία των άλλων πουλιών αλλά και τη δυνατότητα καλύτερης σίτισης του πτηνού που ασθενεί.
Ένα καλό αντισηπτικό πάνω στην πληγή για μερικές μέρες... κι όλα θα πάνε καλά.
Να μας ενημερώνεις.
 
Back
Top