Ασθένειες Πληγή σαν ρόμβος στο ράμφος του

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Γεια σας! Σήμερα καθώς άλλαζα το κοκατιλάκι μου, είδα στη άκρη του ράμβος του κάτι σαν πληγή. Το πουλάκι τρώει κανονικά(νερό δεν έχει πιει ακόμα). Μπορεί να είναι κάτι επικίνδυνο για την υγεία του;(π.χ. μολύνση κτλ)Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες μιας και υπάρχει πρόβλημα στο laptop μου, λογικά.

δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω τις φωτογραφίες...
 
Θα βοηθούσε πολύ να βλέπαμε το είδος της πληγης και σε ποιο σημείο βρίσκεται... Προσπάθησε ξανά με τις φωτογραφίες ειδάλλως περιέγραψε μας με λεπτομέρειες τι ακριβώς βλέπεις.
 
Το έχει ματώσει. Του έδωσες κάποιον σκληρό καρπό; Προσπάθησες να κόψεις το ράμφος; Ή έχεις κάποιο παιχνίδι που το ταλαιπωρεί; Βάλε λίγο μπεντατίν και μετά ελάχιστη βαζελίνη. Παρακολούθησέ το και αν δεις να γίνεται χειρότερο, θα πρέπει να το πας σε γιατρό. Περαστικά.
 
Το έχει ματώσει. Του έδωσες κάποιον σκληρό καρπό; Προσπάθησες να κόψεις το ράμφος; Ή έχεις κάποιο παιχνίδι που το ταλαιπωρεί; Βάλε λίγο μπεντατίν και μετά ελάχιστη βαζελίνη. Παρακολούθησέ το και αν δεις να γίνεται χειρότερο, θα πρέπει να το πας σε γιατρό. Περαστικά.
ευχαριστω,Μαρια. Δυστυχως δεν μπορω να το πιασω για να του βαλω... Τιποτα απο ολα αυτα.. Μπορει ετσι οπως σκαρφαλωνε... Εγω απλα το αλλαζα. Οτι παιχνιδι του βαζω είναι ενα κορδονι βαμβακερο με ενα χαλαρο κομπο για να τον λυνει.. Τι να πω ελπιζω να μην μεγαλωσει η πληγη.. Το πουλί ειναι μια χαρα
 
Σήμερα το πουλάκι δεν είχε πια την πληγή!Λογικά μπορεί να τράβηξε κάποιο φτερό έτσι όπως καλλωπιζόταν και να πήγε αίμα στο ράμβος του. Το έχει ξαναπάθει. Μια φορά(βασικά όταν τον πήραμε:D) είχε αιμορραγήσει και τότε επειδή του βγήκε ένα φτερό.. Πάντως είναι μια χαρά. Σήμερα πάντως είναι μια χαρά,του μιλούσα καμια ώρα και προσπαθούσε να "μιλήσει"(π.χ αν έλεγα "έλα" σφύριζε δυο φορές με αυτό τον ρυθμό.Αλλά πιο πολύ ανταποκρίνεται στο"ΜΑΜΑ"που φωνάζω έτσι την μαμά και το ακούει... 😀Ευχαριστώ επίσης που βάλατε τις φωτογραφίες,moderators!
 
Back
Top