Ασθένειες Πληγή στον "αντίχειρα" καναρινιού

ΕΥΤΥΧΗΣ

PB New Member
Εγγραφή
27 Οκτ 2014
Μηνύματα
5
Καλησπέρα είμαι ο Γιώργος.
έχω βρει τον Ευτύχη (αρσενικό καναρίνι) εδώ και έξι χρόνια,
ήταν μικρός και έπινε νερό στην αυλή ενός νοσοκομείου.
Εδώ και τέσσερις ημέρες μάτωσε το δάχτυλο του και έσταξε αίμα
επίσης το τσιμπούσε και μάτωνε.
Σήμερα έχει ξεραθεί και δεν τρέχει, του έβαλα μπεταντίν αραιωμένο
1/10 και μια αλοιφή για δερματίτιδα advantan και αυτό από διάφορα
που διάβασα στο διαδίκτυο!SAM_1422.JPG
 
Υπάρχει μήπως η δυνατότητα να βρέξεις τα δαχτυλά σου και να παραμερίσεις τα πούπουλα του καναρινιού δεξιά - αριστερά ώστε να φανεί η καρίνα δλδ, το στήθος του πτηνού με γυμνό δέρμα; Σου προτείνω να κανείς αυτό, με σκοπό να δεις-δούμε αν το Καναρινι είναι αδύνατο. ( όσο πιο αιχμηρή η καρίνα, τόσο πιο αδύνατο). Επίσης για τις επόμενες ημέρες, στη θέση σου θα καθάριζα το κλουβί κάθε μέρα την ίδια ώρα, ώστε από τον χώρο της ταΐστρας και κάτω από αυτόν, να βλέπω αν το πτηνό τρέφεται σωστά, κοιτώντας τα φλούδια και τους άσπαστους σπόρους στα σημεία που σου περιέγραψα.
 
Εγω νομιζω οτι προκειται περι ευλογιας που ειτε ειναι εκτεταμενη ειτε επιμολυνθηκε.

Υπαρχει πιθανοτητα να χασει το νυχι ή και το δαχτυλο.
Απο την φωτο δεν μπορω να καταλαβω την εκταση, ενδεχομενως να χρειαζεται αντιβιωση για τυχον δευτερογενείς λοιμωξεις.
 
Υπάρχει μήπως η δυνατότητα να βρέξεις τα δαχτυλά σου και να παραμερίσεις τα πούπουλα του καμαρινιού δεξιά - αριστερά ώστε να φανεί η καρίνα δλδ, το στήθος του πτηνού με γυμνό δέρμα;
Πριν 15 ημέρες τον πήγα στο Ρet που αγοράζω τροφή και του έκοψε τα νύχια, μου είπε ότι είναι μπαλόνι (χοντρό)
και να μην του δίνω μήλο και μαρούλι μόνο τροφή.
Σήμερα επειδή ήταν για λίγο σαστισμένο του έβαλα αυγό και έτρωγε όπως και σπόρους.
Αύριο θα κάνω αυτό που μου λες με την καρίνα
Ευχαριστώ.
[automerge]1565641672[/automerge]
Εγω νομιζω οτι προκειται περι ευλογιας που ειτε ειναι εκτεταμενη ειτε επιμολυνθηκε.
Διάβαζα ότι από ευλογιά πεθαίνουν..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Διάβαζα ότι από ευλογιά πεθαίνουν..

Κανει τον κυκλο της η ασθενεια και υποχωρουν τα συμπτωματα αλλα το πουλι μενει για παντα φορεας
 
Οι φωτο δεν βοηθουν πολυ καθως χανεται η λεπτομερεια απο κακο ζουμ αλλα πιθανολογω οτι το δαχτυλο εχει χαθει.
Δεν δειχνει καρινιασμενο, αντιθετως.

Τι τροφες του δινεις;
 
Στο σημείο αυτό θα έλεγα τα ακόλουθα:
1. Καθαρίζεις καθημερινά το κλουβί και φυσάς τους σπόρους, ώστε να ξέρεις τι έχει φάει
2. Καθημερινά επίσης ελέγχεις την καρίνα του καναρινιού, με την αφή και με τα μάτια σου. Αν δεις ότι σταδιακά αδυνατίζει, υπάρχει πρόβλημα
3. Με το που θα διαπιστώσεις ότι το πουλάκι είτε τρώει όλο και λιγότερο είτε αδυνάτισε λίγο, ξεκινάς αντιβίωση ευρέους φάσματος για να αποφύγεις επέκταση λοίμωξης (δευτερογενούς)
4. Δίνεις τροφές πλούσιες και μαλακές όπως, αυγό, αυγοτροφή, καμελίνα, καναβούρι, περίλα, κάθε ημέρα
5. Αν διαπιστώσεις ότι έφτασε στη φάση που τρώει ελάχιστα, κοιτάς μέσα στο στόμα του.
6. Έχεις ήδη από σήμερα γραμμένο το τηλέφωνο / διεύθυνση πτηνιάτρου κοντά στην περιοχή σου, για τον οποίο εντοπίζεις από πριν ότι δεν είναι διακοπές αυτήν την περίοδο.
7. Βάζεις κουνουπιέρα, τούλι περιμετρικά γύρω από το κλουβί ώστε να μην έχεις κάποιο άλλο τσίμπημα και αν έχεις άλλα πουλιά σε άλλα κλουβιά επίσης, και δεν μπερδεύεις τα σκεύη του κλουβιού με των άλλων.
8. Αποφεύγεις να του δώσεις κορτιζονούχα σκευάσματα, αλλά μπορείς να του βάζεις τοπικά αλοιφή αντιβιωτική στο τσίμπημα.
9. Εύχομαι καλή ανάρρωση και...
... Δυστυχώς υπάρχει και η υγρή και η σηπτική μορφή της ευλογιάς (εμείς ας ευχηθούμε να έχει την ξηρή μορφή στην οποία η επιβίωση είναι πιο πιθανή)
 
Back
Top