Ασθένειες Πληγή στο πόδι της Κάρυ (πάροτλετ)

Anna Maria Mp

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2021
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια!! Δυστυχώς σήμερα ξυπνησα με ένα δυσάρεστο γεγονός. Βρήκα το πρωι την Καρυ με αιμα στο ποδαρακι της.
Παρατήρησα ότι υπάρχει πληγή στο δάκτυλο και ότι δεν παταει το ποδι της καλά.
Την γυρισα αναποδα και της έβαλα αραιωμένο μπεταντιν με μπατονέτα. Στην αρχή το πειραζε για λίγη ώρα ,μετά σταμάτησε.
Η ερώτηση μου είναι, θα βοηθούσε να βάλω fusidin ισως στην πληγή?
Με προβληματιζει ότι το πειραζει λιγάκι το σημείο με το ραμφος της.
Χρειάζεται καποια αντιβίωση η πρέπει να κάνω κάτι άλλο??
 

Συνημμένα

Για αρχή Μπορεί κάπου να πιάστηκε το βράδυ αν τρόμαξε έλεγξε το κλουβί καλά μήπως έχει κάνα εξόγκωμα πουθενα εγώ παντα προτείνω γιατρό εκτός αν δω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό
 
@yuri Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εδώ ελέγξει ήδη το κλουβί όλο και δεν βρήκα εξόγκωματα. Υπήρχε αίμα ξερό όμως στο δακτυλίδι της αυγό θήκης στο οποίο κοιμάται τα βράδια. Ωστόσο το ελεγξα και αυτό και δεν βρήκα κάποιο σημειο αιχμηρό.
Σε κάθε περιπτωση αφαίρεσε από το κλουβί τα παντα και αφησα μόνο μια πατηθρα για την ώρα.
Θα την παρακολουθησω και σήμερα να δω πως θα παει και αν δω ότι χειροτερεύει θα την παω εννοείται στην γιατρό.
 
Δεν μου φαίνεται κι εμένα ότι είναι κάτι επείγον. Επίσης πατάει κανονικά το πόδι της όπως δείχνει στο βίντεο. Θα το καθάριζα και θα το παρακολουθούσα για μερικές ημέρες.
 
@Φοίβος Σε ευχαριστώ πολυ Ανέστη!! Τώρα έχω κάπως ησυχάσει γιατί κατά το περας της ημέρας διαπίστωσα ότι το πατάει το ποδαράκι της όλο και παραπανω, έστω και με μια μικρή ενόχληση που είναι φυσιολογικό.
Έχω βάλει το Μπεταντιν και το παρακολουθώ όπως λές!!θεωρώ αν όλα πανε καλά ότι θα κλείσει σε μερικές μέρες.
 
@Irene chatzimichail Ειρήνη μου δόξα το θεο σήμερα έκλεισε εντελώς η πληγή τής 🙏
Όποτε μια χαρά ειναι το κορίτσι μου, που με κοψοχόλιασε 😌
Σε ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σου!!
 
Back
Top