Φροντίδα Πληγωμενος αετος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης leon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

leon

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2008
Μηνύματα
109
Πόλη
Έδεσσα
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας κ συντομα, πρόχθες πήγα σε ένα σπιτι για καποια τοποθέτηση σε σχεση με την δουλειά μου κ εκεί άκουσα απο την κυρία που είχε το σπίτι ότι ο άντρας της είχε βρεί στο χωράφι του έναν αετό χτυπημένο κ τρομαγμένο,τον πήρε σπίτι αλλα όπως είναι λογικο δεν ήξερε τι να κάνει, είμαι απο έδεσσα που μπορει να απευθ. καποιο σύλλογο ενα τηλ.

*Ξέρω πως αυτό το πόστ δεν ήταν για αυτό το θέμα συζήτη. Αλλα δεν μπορώ ούτε να απαντήσω ούτε να ανοίξω θέμα στα ιθαγενή ή στα καναρινια κ γι αυτό θέλω την βοήθειά σας...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Κοίταξε λιγάκι αυτό το θέμα. Υπάρχει σύνδεσμος προς την ορνιθολογική εταιρία με πληροφορίες για την αντιμετώπιση τέτοιων περιπτώσεων.
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-βοηθήσετε-ένα-τραυματισμένο-πουλί-πρώτες-βοήθειες.593/

Μπορείς επίσης να απευθυνθείς απευθείας στο Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων για να σου πουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.
 
οκ σταύρο σε ευχαριστώ θα το ανοίξω να το διαβάσω και θα τον ενημερώσω
 
Μόλις ενημερώθηκα πως ο αετός βρισκεται Θεσσαλονίκη ήρθαν όντως και το πήραν απο κάποιο συλλογο απ ότι μου είπαν, ελπίζω να αναρρώση σύντομα και να ξαναπετάξει ψηλά εκει όπου ανήκεικαι αν έγινε όντως απο κυνηγούς οπως ισχυριζόταν ο κύριος που το βρήκε, καλό θα είναι να είμαστε λίγο ποιο συνοιδητοποιημένη όλοι μας και ειδικά όποιοι κρατουν όπλα...

ευχαριστώ για την βοήθεια.λέων
 
Οποιος μπορει να κανει κατι τετοιο, ειναι αξιολυπητος, οπου και αν ανηκει. Δεν ξερεις ποιο συλλογο ωστε να μαθουμε νεα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: yannis
και αν έγινε όντως απο κυνηγούς οπως ισχυριζόταν ο κύριος που το βρήκε, καλό θα είναι να είμαστε λίγο ποιο συνοιδητοποιημένη όλοι μας και ειδικά όποιοι κρατουν όπλα...

Οποιος κρατα οπλο ειναι τουφεκιοφορος και οχι κατ αναγκη κυνηγος
 
Και οι τσοπάνηδες κρατούν όπλα και σκοτώνουν λύκους και αρκούδες και αλλα άσχετα άτομα έχουν όπλα όπως στην κρήτη που έχουν οι περισσότεροι για διαφορους λόγους αλλα αυτοί λέγονται τουφεκιοφόροι και όχι κατ αναγκη κυνηγοί.
Δηλαδή οποιος κατέχει μια καρδερίνα την έχει πιάσει υποχρεωτικά παράνομα. Δεν μπορεί να είναι εκτροφείου και "δαχτουλιωμενη"!
 
και αν έγινε όντως απο κυνηγούς οπως ισχυριζόταν ο κύριος που το βρήκε, καλό θα είναι να είμαστε λίγο ποιο συνοιδητοποιημένη όλοι μας και ειδικά όποιοι κρατουν όπλα...

Οποιος κρατα οπλο ειναι τουφεκιοφορος και οχι κατ αναγκη κυνηγος


θα βγω offtopic αλλα το οπλο ηταν σχεδον σιγουρα κυνεγετικο, αμεσως επομενη λεξη που συνδεει αυτο το οπλο ειναι... Ο κυνηγος.

αν ειχε κανενα καλαζνικοφ ναι! Ηταν τουφεκιοφορος οπως ανεφερες. Να ξερουμε τι λεμε.

δεν ηθελα να το αναφερω, αλλα παρομοιο σκηνικο εγινε με πολυ γνωστο μου προσωπο, με ''θυμα'' ευτυχως ζωντανο, μια γερακινα.
το πουλι το πηγε τελικα στο ανιμα αν δεν κανω λαθος, δικαιολογια; Πεταχτηκε κ το χτυπησα, μετα ειδα τι ειναι! Το εχουμε δει το εργο πολλες φορες δυστηχως!

για να ειμαι δικαιος, δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα αρκετοι που εχουν οπλα στην κατοχη τους(κυνηγοι ενοειται με αδεια κατοχης οπλου) βαρανε κ οποιον παρει ο χαρος! Μην λεμε τα ιδια κ τα ιδια καθε φορα κ πανω απολα σταματηστε επιτελους να δικαιολογειτε αυτους τους ανθρωπους
 
Back
Top