Πληροφορίες για κατασκευή κλούβας εξωτερικού χώρου για καναρινια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vabar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vabar

PB Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
148
Πόλη
Ελευσίνα
Καλημέρα παιδιά...

Πλέον μετα την αναπαραγωγικλή περιόδο, είναι απαραίτητο να κάνω μια κλούβα εξωτερικού χώρου για τα καναριανάκια μου.
Παρακάτω σας παραθέτω ολες τις πληροφορίες του χώρου:

  • Ο χώρος είναι στην ταράτσα, έξω
  • Είναι καλυμένος απο τον βοριά, γιατί υπάρχει τοίχος, και έτσι θα "κολήσω" την κλούβα σε αυτόν τον τοίχο
  • Διαστάσεις, ύψος τοίχου 1,70μ πλάτος 2,50μ, 2,00μ
  • Σκέφτομαι να βάλω κάποια γαλβανισμένα σίδερα, και να βάλω γύρω γύρω γαλβανισμένο σύρμα-διπλό.
  • Μια πόρτα ασφαλείας για να μην υπάρχουν έξοδοι όταν θα μπαίνω
  • Αυτόματο νερό & φαγητό
  • Θα αφήσω απο κάτω ενα μικρό κενό για την καθαριότητα τους (περίπου 2cm, για να μπει ταψάκι 0 κάτω απο το πλέγμα για να μην πατάνε τις κουτσουλιές)
  • Απο οροφή θα βάλω μάλλον πάνελ.
  • Γύρω γύρω, θα το κλείνω τον χειμώνα με κάποιο τρόπο για προστασία απο την βροχή
  • Η κλούβα θα έχει τις 3 πλευρές ανοιχτές, εκτός απο την πλάτη της που θα είναι στον τοίχο
  • Τα πουλιά που θα μπούν θα είναι μόνο καναρίνια (16)
Οι ερωτήσεις μου είναι:

  • Θα υπάρχει πρόβλημα τον χειμώνα με την χαμηλή θερμοκρασία;
  • Θα υπάρχει πρόβλημα το καλοκαίρι με την υψηλή θερμοκρασία;
  • Πειράζει που θα το βλέπει η ανατολή και ο ήλιος μεχρι νωρίς το απόγευτμα;
  • Σε περίπτωση που πάει κιρκινέζι (είδος γερακιού)_ και κάτσει πάνω στα σύρματα τα καναρινάκια μπορεί να πεθάνουν απο τον φόβο τους; (δεν θα έχει άμεση πρόσβαση στα καναρινάκια καθόλου)
Ευχαριστώ!
 
Θα υπάρχει πρόβλημα τον χειμώνα με την χαμηλή θερμοκρασία;
Θα υπάρχει πρόβλημα το καλοκαίρι με την υψηλή θερμοκρασία;
δεν θα υπαρξει προβλημα γιατι κι'αλλα παιδια που το καναν δεν αντιμετωπιζαν προβλημα.
Πειράζει που θα το βλέπει η ανατολή και ο ήλιος μεχρι νωρίς το απόγευτμα;
μπορεις να βαλεις δυχτι σκιασης απο πανω για να μην τα πιανει πολλη ο ηλιος.

δες και εδω μερικα παλιοτερα θεματα απο το Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων στο Διάφορα Θέματα Σχετικά με τα Πουλιά PB

https://community.petbirds.gr/threads/Η-καινουργια-μου-κλουβα-3μ-χ-4μ-χ-2υψος.13595/
https://community.petbirds.gr/threads/Κατασκευή-κλούβας-6-Χ-6-Χ-3μ.4747/
https://community.petbirds.gr/threads/Κλούβα-εξωτερικού-χώρου-3-Χ-3-Χ-2-μ.2951/
 
με το δύχτι σκίασης χρειάζεται να μπέι και επιπλέον οροφή, σωστά;
 
επειδή στο πάτωμα έχει τσιμέντο (ταράτσα) και οι διαστάσεις είναι μεγάλες & δεν μπορεί να μπεί συρτάρι για καθαρισμό, τι υλικό μπορεί να μπεί;
 
επειδή στο πάτωμα έχει τσιμέντο (ταράτσα) και οι διαστάσεις είναι μεγάλες & δεν μπορεί να μπεί συρτάρι για καθαρισμό, τι υλικό μπορεί να μπεί;
μπορεις να βαλεις λαμαρινα που να μπορεις να το τραβας σαν συρταρι απο εξω.
 
καλημέρα, τελικά οι διαστάσεις άλλαξαν... είναι 1.30 χ 1.20 χ 1.40 ...

Σε αυτές τις διαστάσεις πόσα καναρίνια μπορούν να μπούν;
 
Βασίλη το θέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι πόσα πουλάκια χωράνε, αλλά το τι θα κάνεις με τι θέμα της σκίασης και με το θέμα καθαρισμού της κλούβας.

Βρες λύση για αυτά τα δυο βασικά προβλήματα, φτιάξε την κλούβα και μετά θα κρίνεις μόνος σου πόσα πουλιά χωράνε.
 
Για το θέμα της σκίασης θα βάλω: 3-4 καλαμωτές σε όλη την οροφή σε συνδυασμό με το υλικό σκίασης - γεωπονικό, την μισή θα την σκεπάσω με νοβοπάν θάλασσης ή πολυκαρμπονικό ή πάνελ.

Για την καθαριότητα θα βάλω κάτω απο τον πάτο της κλούβας, 4 λαμάκια και μια λαμαρίνα 1-2χιλ σε στυλ συρτάρι, σε απόσταση 8-12cm απο τον πάτο της κλούβας, για να καθαρίζεται άνετα & και να μην υπάρχει επαφή με τα καναρινάκια στις κουτσουλιες.

Επίσης γύρω γύρω απο την κλούβα θα βάλω δεύτερη σίτα, σε απόσταση 10cm, δεμένη σε βέργες ή ξύλο για να μην έχουν τα αρπακτικά άμεση επαφή με τα όρια της κλούβας...

Ακόμη, σκέφτομαι να για τον χειμώνα να κλείνω την κλούβας περιμετρικά με πολυκαρμπονικό, για να είναι όσο το δυνατόν ποιο προστατευμένα απο το κρύο-βροχή κλπ...

Η κατασκευή θα είναι στραντζαριστό με γαλβανισμένη σίτα.

Σωστός;
 
Καλημέρα, Βασίλη έχω μια κλούβα παρόμοια με αυτή που θέλεις να κατασκευάσεις στα 2 πλαινά τοιχώματα τα οποία δεν ακουμπάνε σε κάποιο τοίχο, το χειμώνα χρησιμοποιώ plexiglass και μπορώ να πώ οτί δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ κ δύο χρονια που το έχω (βέβαια σαν υλικό είναι αρκετά ακριβό) όσο για το πάτωμα στην αρχή είχα χρησιμοποιήσει χώμα (μαύρο) αλλά δέν ήταν κ τόσο καλή ιδέα ιδιαίτερα το καλοκαίρι η κλούβα γέμιζε μυρμήγκια, τώρα χρησιμοποιώ άμμο ειδική για πουλιά. Όσο για το δίπλο πλέγμα είναι απαραίτητο εγώ έπρεπε να πάθω για να μάθω (απο γάτα) γιατί το κουνελόπλεγμα που χρησιμοποίησα έχει αρκετά μεγάλα κενά για τα νύχια γάτας.
 
καλημέρα... Θα σας ανεβάσω "υλικό" οταν τελειώσει...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..

Πιθανόν, για το εξωτερικό πλέγμα, να βάλω διπλό, ένα πλέγμα απο κάθε πλευρά, εκτός & εντός, στγην κάθε πλευρά του σιδερου...
 
Σήμερα θα είναι έτοιμη η κλούβα...
Τα υλικά της είναι: στραντζαριστό 40χιλ γαλβανισμένο, σύρμα γαλβανισμένο.

Οι διαστάσεις της είναι: 1,6x1,2x1,0.
Αποτελείτε απο 2 ξεχωριστρά διαμερίσματα, πάνω κάτω, τα οποία μπορούν να χωριστούν στην μέση με χώρισμα.
Ο κάθε όροφος έχει απο 2 συρταράκια καθαριότητας, απο κάτω.
Ο κάθε όροφος έχει 2 πορτάκια, ενα σε κάθε, μελλοντικό υπο-διαμέρισμα, τα οποία ανοίγουν ανεξάρτητα.

Όταν το τοποθετήσω, θα ανεβάσω υλικό.

Για πείτε την γν.ωμη σας, ιδέες προς βελτίωση, έστω με αυτές τις φωτογραφίες...

Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • pict19271.webp
    pict19271.webp
    19,6 KB · Προβολές: 780
  • pict19242.webp
    pict19242.webp
    33,2 KB · Προβολές: 532
  • pict19223.webp
    pict19223.webp
    40,2 KB · Προβολές: 935
καλημερα Βασιλη, εγω δεν καταλαβα που θα χωριζονται τα υπο-διαμερισματα;
 
σε κάθε όροφο, στην μέση, έχει τοποθετηθεί μια μικρή ράγα στην οποία θα μπαίνει ενα συρτάρι, σύρμα-ξύλο, πλαστικό, οτιδήποτε...
 
α καταλαβα δεν ειχα προσεξει την δευτερη φωτο.
οταν ειναι ετοιμη περιμενουμε να δουμε το αποτελεσμα.
και επισης τα πουλια πως θα τα πιανεις;
 
και επισης τα πουλια πως θα τα πιανεις;
=> θα κλείνω το διαμέρισμα στην μέση, και απο το πορτάκι θα πιάνω το κάθε πουλί, με λίγο προσπάθεια βέβαια... 😉

Γενικά, πάντως σκέφτομαι να τα αφήσω χωρίς να τα ενοχλώ πολύ... Εκτός απο τα απαραίτητα... 😉
 
καλημέρα... Η κλούβα είναι έτοιμη... Δυστυχώς δεν ανέβασα φωτογραφίες, ξέχασα την μηχανή σπιτι... Πάντως το πρωϊνο μπανάκι τους το εκαναν..όπως και το απογευματινό... :)

Έχω όμως ερωτήσεις να κάνω:

. Τι αληθινά φυτά μπορώ να βάλω μέσα στην κλούβα;
π.χ. Βασιλικό; Δυόσμο; Δεντρολίβανο; Πευκάκι (golden crest-λεμονοκυπάρισο)
 
Back
Top